Komentarišući odluku Upravnog suda u slučaju smjene bivšeg direktora Uprave policije Jonica je istakla da je bilo nesporno da će rješenje o prestanku funkcije Brđaninu pasti na sudu.
“Sve češće se sa pozicija donosilaca odluka svjesno donose odluke koje nisu zakonite da bi proizvele trenutni efekat ili cilj. U konačnom takve odluke nanose materijalnu štetu državi, budžetu, tj, građanima koji izdvajanjima pune budžet”, ocijenila je Jonica.Naglašava da Zakon o unutrašnjim poslovima i Zakon o državnim službenicima i namještenicima imaju jasno izdvojene norme kojima se uređuje način razrješenja direktora policije.
“Nijedna od tih normi niti je navedena niti korištena u rješenju o prestanku funkcije Brđaninu, ni u njegovom obrazloženju ni u preambuli. To nas navodi na nešto što bi smo mogli više nazvati političkom nego zakonskom odgovornošću”, kazala je Jonica.
Ona dodaje da bi zbog činjenice da je vd pomoćnika direktora policije uhapšen i da postoje osnove sumnje prvo bilo neophodno deffinisati kako se bira vd pomoćnika direktora Uprave policije.
Podsjeća da njega imenuje ministar na predlog direktora policije i uz saglasnost Vlade.
“Dakle, u njegovom postavljanju je učestvovao ministar. Kada uhapse nekog koga ste vi prije samo par mjeseci postavili da se bori protiv organizovanog kriminala i korupcije i još mu dali zahvalnicu zato što se, uspješno bori, u normalnim državama slijedila bi ostavka ministra unutrašnjih poslova. Slijedila bi i ostavka direktora policije ali kao posljednjeg u lancu, ne prvog”, istakla je Jonica.
Prema riječima sagovornice Gradske RTV ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić ponekad izgubi kompas i daje izjave poput one: “Ne mislim da moramo da robujemo zakonima koji su nespretno napisani”.
Preporučeno
“Znači li to hajde da ne robujemo nijednom zakonu koji nije po našem ukusu. Je li to poruka minsitra unutrašnjih poslova? Znate li što je to? To je pozivanje na pravni haos”, zaključila je Jonica.