Koronavirus uticao na ostvarivanje prava i potreba djece

Koronavirus uticao na ostvarivanje prava i potreba djece

Standard

11/06/2021

13:33

Koronavirus veoma je uticao na ostvarivanje prava i potreba djece u Crnoj Gori, koja željno iščekuju povratak starim navikama, posebno u dijelu obrazovanja, poručili su predstavnici mreže Zlatnih savjetnika Ombudsmana.

Oni su u četvrtak posjetili instituciju Ombudsmana i održali prvi sastanak “uživo”, od uspostavljanja novog saziva Mreže u novembru prošle godine, jer su zbog nepovoljne epidemiološke situacije imali samo online sastanke i radionice.

Iz Kancelarije Ombdusmana kazali su da su zlatni savjetnici počeli intenzivne pripreme za izradu mišljenja i preporuka o poštovanju prava djeteta u Crnoj Gori tokom pandemije.

Kako su naveli iz Kancelarije Ombdusmana to je dio aktivnosti međunarodne mreže djece koja pomažu ombudsmanima na nivou Evrope (ENYA).

“Preporuke naših Zlatnih savjetnika biće inkorporirane u izveštaj sa preporukama djece i mladih iz 15 evropskih država i kao takve biće razmatrane u okviru generalne skupštine i godišnjeg sastanka Evropske mreže ombudsmana za djecu /ENOC/”, kaže se u saopštenju.

Navodi se da su djeca razgovarala sa zaštitnikom Sinišom Bjekovićem i njegovim zamjenicama.

“U radu sa koordinatorkom Mreže kroz kreativno-edukativne radionice došli su do određenih zaključaka u odnosu na poštovanje prava na obrazovanje, životni standard, dostupnost zdravstvene zaštite, nasilje i mentalno zdravlje djece”, kazali su iz Kancelarije Ombdusmana.

Kako su naveli, razmjenom iskustva sa vršnjacima u okruženju, djeca su prepoznala različita kršenja garantovanih prava, posebno u dijelu dostupnosti obrazovanja, siromašenja porodica zbog nezaposlenosti roditelja, ostvarivanje prava djece sa smetnjama u razvoju i slično.

Zlatni savjetnici će, kako je saopšteno, formulisati preporuke za unapređenje poštovanja prava djeteta u ovim oblastima.

Iz Kancelarije Ombdusmana kazali su da je sastanak omogućen zahvaljujući podršci zaposlenih Addiko banke, koji su tokom uskršnjeg bazara sakupili novac i odlučili da pomognu rad Mreže Zlatnih savjetnika, prepoznavši ih kao važne subjekte društva i promotere prava djeteta koji svojim aktivnostima konkretno doprinose unapređenju poštovanja dječjih prava.

“Svjesni činjenice da je situacija izazvana pandemijom pogodila sve segmente ekonomije i uticala na svakoga od nas pojedinačno, svojim primjerom pokazali smo da je svaki lični i kompanijski doprinos veoma značajan, te se nadamo da će naš primjer biti podstrek drugima u udruživanju snage zarad opšteg dobra”, naveli su iz Adiko banke.

Ostavite komentar

Komentari (0)

X