test

Kršenje ljudskih prava Crnu Goru koštalo, 4,75 miliona

Standard

28/09/2024

14:39

Od februara do jula ove godine iz državnog budžeta isplaćeno je 4,75 miliona eura po osnovu šest presuda Evropskog suda za ljudska prava.

Podaci iz izvještaja zastupnika Crne Gore pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu pokazuju da se cjelokupan isplaćeni iznos odnosi na isplatu potraživanja bivših radnika privrednog društva “Radoje Dakić” Podgorica u stečaju.

U izvještaju Kancelarije zastupnika, kojom od 2. februara rukovodi Katarina Peković, navodi se da je u izvještajnom periodu, u odnosu na prethodne godine, povećan broj predstavki (predmeta) koje su komunicirane Kancelariji zastupnika od strane Evropskog suda za ljudska prava na izjašnjenje.

“Evropski sud za ljudska prava je u izvještajnom periodu komunicirao Kancelariji zastupnika ukupno 43 predstavke protiv Crne Gore, koje obuhvataju ukupno 143 lica. Oko 90 odsto komuniciranih predstavki (predmeta) odnosi se na navodnu povredu prava na pravično suđenje zbog dužine trajanja postupaka pred Ustavnim sudom Crne Gore (38 predstavki)”, predočeno je u izvještaju.

Pod standardnim nadzorom šest presuda

Pod standardnim nadzorom nalazi se izvršenje šest presuda koje se odnose na zlostavljanje od strane policijskih službenika i nedostatak djelotvorne istrage u vezi s tim (“Siništaj i drugi protiv Crne Gore”), loše uslove u pritvoru i nepoštovanje zakonskih rokova za produženje pritvora i nedostatak dovoljnih razloga za produženje pritvora (“Bigović protiv Crne Gore”), kontinuirana nedjelotvornost istrage o zlostavljanju od strane policijskih službenika nakon što su od strane Ustavnog suda Crne Gore utvrđene povrede materijalne i procesne prirode člana 3 (zabrana mučenja) Konvencije (“Baranin i Vukčević protiv Crne Gore”). Pod standardnim nadzorom su i predmeti koji se odnose na prekomjernu dužinu trajanja postupka pred Ustavnim sudom (“Siništaj protiv Crne Gore”), te predmeti “Jovašević i drugi protiv Crne Gore” i “Bagoje protiv Crne Gore”.

Evropski sud za ljudska prava je u ovom periodu donio devet presuda protiv Crne Gore, kojima je utvrđena povreda jednog ili više ljudskih prava garantovanih Konvencijom.

“U svih devet presuda utvrđena je povreda člana 6 Konvencije (pravo na pravično suđenje), dok je u osam presuda utvrđena i povreda člana 1 Protokola br. 1 uz Konvenciju (zaštita imovine)”, navode iz Kancelarije zastupnika.

Na kraju jula, izvršenje ukupno 14 presuda protiv Crne Gore je pod nadzorom Komiteta ministara, od čega se izvršenje tri presude nalazi pod pojačanim nadzorom, šest pod standardnim nadzorom, dok izvršenje pet presuda čeka na klasifikaciju od strane Komiteta ministara.

“Presude čije je izvršenje pod pojačanim nadzorom otkrivaju sistemske probleme u pravnom sistemu određene države i zahtijevaju preduzimanje hitnih mjera od strane nadležnih državnih organa u cilju ispravljanja utvrđene povrede. Pod pojačanim nadzorom nalazi se izvršenje presuda “Dedić i drugi protiv Crne Gore”, “Adrović i drugi protiv Crne Gore” i “Bešović i drugi protiv Crne Gore”, sve pravosnažne 11. aprila 2024. godine, u kojima je utvrđena povreda prava na pravično suđenje iz člana 6 Konvencije i prava na imovinu iz člana 1 Protokola br. 1 uz Konvenciju, zbog neizvršenja domaćih pravosnažnih i izvršnih odluka donijetih u korist 400 bivših radnika privrednog društva “Radoje Dakić” a.d. Podgorica – u stečaju, a protiv navedenog privrednog društva” navodi se u izvještaju.

Izvor: D
Izvor (naslovna fotografija):

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu

Ostavite komentar

Komentari (0)