Lopušina: Nacrt izmjena i dopuna PUP-a Podgorica nije u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore

Lopušina: Nacrt izmjena i dopuna PUP-a Podgorica nije u skladu sa Ustavom i zakonima Crne Gore

Standard

13/02/2025

20:53

Trenutnim važećim planovima u Podgorici se omogućava izrada 112.000 stanova, a po posljednjem popisu u Podgorici živi 180.000 stanovnika, tako da je preuranjeno ući u ovaj projekat sa ovim razvojem grada. Projekat Velje brdo utiče na taj neravnomjeran regionalni razvoj – poručio je Jakov Lopušina iz Strukovne komore arhitekata gostujući u jutarnjem programu Budilnik na Televiziji E.

Svim prostornim planovima države, i svim strateškim studijama se, kaže on, pokušava stanovništvo zadržati.

“Pogotovu, u sjevernom regionu, pokušava se zadržati na tim pozicijama, a ovako sa ovom velikom stanogradnjom samo se dodatno utiče na migracije ljudi”, naveo je on.

Strukovna komora arhitekata Inženjerske komore Crne Gore, koja broji gotovo 650 članova, predložila je Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine da zaustavi izradu izmjena i dopuna PUP- a Podgorica, navodeći, pored ostalog, da nacrt ovog akta nije usklađen sa Prostornim planom Crne Gore i Zakonom o planiranju prostora i izgradnji objekata.

Strukovna komora arhitekata je udruženje koje se bavi zaštitom svojih članova, kaže Lopušina, i zaštitom interesa u dijelu, kako kaže, inženjerskih djelatnosti.

“Mi smo na ovom Nacrtu PUP-a, baš prije nego je došla informacija oko usvajanja tog nacrta, imali veliki pritisak članstva da napravimo reakciju vezano za ovaj nacrt PUP-a, i mi imamo u svom tom programu jednu  formu arhitektonskog  foruma  i organizovali smo sastanak na kome je bilo nekih pedesetak kolega  arhitekata, i mi smo na tom forumu došli do određenih zaključaka i poslali prije Nove Godine, tačno 23.12.poslali smo  neke naše primjedbe na  prijedlog ovoga Nacrta plana, u kojima smo obrazložili te svoje primjedbe”, naveo je on.

Važno je, kaže, naglasiti da su dva aspekta neslaganja.

“Prvo je sami proces izrade Plana, što znači da je kompletan taj postupak procedure i izrade Plana nije u skladu sa zakonom, i tu smo dali određene primjedbe. Takođe smo imali primjedbe i na planska rješenja, a odnosila su se na neusaglašenost sa važećom zakonskom regulativom, neusklađenost sa Ustavom Crne Gore koji propagira ravnomjeran regionalni razvoj, neusklađenost sa važećim zakonima iz oblasti planiranja i izgradnje objekata, kao i sa planskim dokumentima višega reda, a to je Prostorni plan Crne Gore. Jedna od primjedbi je vezana i za tajming izrade novog prostornog plana, jer važeći PUP traje do 2025.godine i sad je pravo vrijeme za njegovu izradu i izmjenu, koja je počela još 2022. koliko sam upoznat, međutim sad se rade izmjene  baš zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata, i ti zakoni su trenutno predmet pred Skupštinom, trebalo bi da se vrlo brzo usvoje, i mi smatramo da bi trebalo čekati da se ti zakoni usvoje, pa na osnovu njih raditi izmjenu PUP-a”, rekao je Lopušina.

Prostorni plan Podgorice mora, podvlači on, biti usklađen sa Prostornim planom Crne Gore, a s obzirom na to da je Prostorni plan Crne Gore u završnoj fazi izrade: i ti planovi moraju biti kompatibilni.

“Ide se ubrzano sa izradom ovog PUP-a, tako da ne znam koliko će pratiti izradu Prostornog plana Crne Gore. Projekat Velje brdo se pojavio u ovoj varijanti Prostorno urbanističkog plana kao potpuno nova ideja, sad oko toga se u javnosti lome koplja, da li je to dobro, da li nije, a mi imamo određene statističke podatke da trenutno, u ovoj poziciji, za Podgoricu tolika nije stanogradnja apsolutno nije neophodna”, rekao je on.

Trenutnim važećim planovima u Podgorici se omogućava izrada 112.000 stanova, a po posljednjem popisu u Podgorici živi 180.000 stanovnika. 

“Tako da je preuranjeno ući u ovaj projekat sa ovim razvojem grada. Projekat Velje brdo utiče na taj neravnomjeran regionalni razvoj. Svim prostornim planovima države, i svim strateškim studijama se pokušava stanovništvo zadržati, pogotovu, u sjevernom regionu, pokušava se zadržati na tim pozicijama, a ovako sa ovom velikom stanogradnjom samo se dodatno utiče na migracije ljudi”, istakao je Lopušina.

Prije nego što se uđe u izgradnju tako velikog naselja kao što je planirano Velje brdo, smatra Lopušina, neophodno je je vrijeme za analize,  i to su stvari koje se, kaže on, planiraju.

“Sve ovo treba zasnivati na dobroj analizi, dobrim studijama, kojih imamo, treba usaglasiti sve, pogotovu Prostorni plan Crne Gore, koji, opet ponavljam, je u izradi, u završnoj fazi, i on definiše dosta stvari koje mogu da doprinesu boljem planiranju”, zaključio je Lopušina.

Izvor: TVE
Izvor (naslovna fotografija): Screenprint

Ostavite komentar

Komentari (0)