“Naime, na konferenciji održanoj 21.januara a koju je organizovao CZIP, državna sekretarka, Marina Izgarević Pavićević, saopštila je da će projekat „Velje brdo“, kao već proglašeni projekat od javnog interesa postati dio novog Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine (PPCG), a potom i dio Prostornog urbanističkog plana (PUP) Glavnog grada. Prvobitnim pompeznim izjavama i najavama, usvajanje PUP-a bilo je planirano za kraj 2024, a useljenje na Velje brdo već za kraj sledeće godine. Osim što je vrlo jasno da ne znamo ni šta se tačno planira ni kako nadležni zamišljaju realizaciju, činjenice govore i jasno ukazuju na pokušaj obmanjivanja javnosti i prikrivanja nezakonitosti u postupku”, navodi se u saopštenju koje potpisuje više nevladinih organizacija.
Dalje navode da je na sjednici Vlade, 8. novembra 2024. godine, usvojen zaključak koji, kako kažu, jasno navodi da će se tek donošenjem Izmjena i dopuna PUP-a Glavnog grada utvrditi javni interes za eksproprijaciju nepokretnosti, radi izgradnje planiranih objekata, shodno članu 8, stav 4, Zakona o planiranju.“Dakle, tvrdnje Ministarstva i državne sekretarke nisu istinite, jer projekat “Velje brdo” nije već proglašen javnim interesom i ne postoji ovaj osnov da „preko reda“ postane dio PPCG. Ova manipulacija ima za cilj da stvori utisak zakonitosti postupaka kojima se pokušava na brzinu u plansku dokumentaciju uvrstiti projekat koji nema utemeljenje u prostornim, demografskim i ekološkim potrebama ovog društva, i koji su već ocijenjeni kao problematični. Ukoliko se nastavi pritisak na obrađivače PPCG da u najvažniji strateški plan Crne Gore “ubace” projekat “Velje brdo” nakon završenog procesa javne rasprave i bez ikakvog naučnog utemeljenja, smatraćemo to neviđenim nasiljem i nad prostorom i nad pravnim sistemom ove države”, rekli su u saopštenju.
Kako su kazali, civilni sektor je zajedno s pravnim stručnjacima, već ukazao na brojne nepravilnosti u procesu usvajanja Izmjena i dopuna PUP-a Glavnog grada.
“Otkriveno je da predloženi proces nije u skladu sa zakonskim procedurama, da nema utemeljenje u planu višeg reda, da samim tim krši Ustav Crne Gore. Tokom procesa javne rasprave ignorisani su principi transparentnosti i učešća građana, što su ključni temelji demokratskog društva”, dodaje se u njihovom saopštenju.
Prema njihovim riječima, sada, nakon što je nezakonitost procesa postala očigledna, Ministarstvo pokušava da preusmjeri pažnju i opravda svoje postupke kroz neistinite tvrdnje o statusu projekta “Velje brdo”.
“Ne zabrinjava nas samo „Velje brdo“ koje se kao naprasna ideja Vlade CG želi po svaku cijenu realizovati bez obrzira na upozorenja stručne javnosti, nerazumnosti i štetnosti koju bi prouzrokovala potencijalna realizacija. Više puta smo istakli problematične „tačkaste“ izmjene prostora Glavnog grada kojim bi, usvajanjem dokumenta, nepovratno izgubili zelene površine, sportsko-rekreativne i poljoprivredne zone od kojih se mnoge nalaze na ekološki važnim koridorima i značajnim područjima sa aspekta zaštite prirode”, kazali su u saopštenju.
Pozivaju Ministarstvo prostornog planiranja i Vladu Crne Gore da “prestanu sa manipulacijama i da konačno počnu zakonito sprovoditi procedure”.
“Građani zaslužuju istinu i planiranje koje će biti u skladu sa Zakonom, omogućiti bolji kvalitet života građana a našu prirodu i resurse očuvati”, zaključuju.
Saopštenje potpisuju:
Centar za zaštitu i proučavanje ptica
KANA/ko ako ne arhitekt
Parkovi Dinarida
Green Home
Biciklo.me
EnvPro
Centar za klimatske promjene
Crnogorsko društvo ekologa
Centar za istraživako novinarstvo
Udruženje ljubitelja Gorice i prirode
CEGAS
Udruženje mladih sa hendikepom
NVO Dr. Martin Schneider Jacoby – MSJA
NVO Naša akcija
Preporučeno
Organizacija KOD