Zaštitnica prava pacijenata Alma Mutapčić, kaže za Gradsku RTV, da se prigovori pacijenata najviše odnose na nemogućnost zakazivanja specijalističkih pregleda, a neznatan broj na čekanje hirurških intervencija. Dodaje da već dva mjeseca funkcioniše novi protokol za zakazivanje magnetne rezonance, kako bi pacijenti imali bolji tretman.
Od ukupno 950 prigovora upućenih Zaštitniku prava pacijenata Kliničkog centra Crne Gore (KCCG), 512 se odnosilo na vrijeme čekanja zdravstvene usluge, dok je 19 pacijenata izrazilo sumnju na kvalitet zdravstvene usluge koja se odnosila na način liječenja i njegu bolesnika. 39 pacijenata se požalilo na neljubaznu komunikaciju zdravstvenih radnika, kazala je Mutapčić.Dodaje da se liste čekanja ažuriraju svakog radnog dana.
„Pored osnovnih redovnih termina svakog mjeseca, odnosno krajem mjeseca, otvaraju se dopunski termini za sve one oblasti gdje se prepozna da su ti termini u nedostatku. Hitna stanja ne čekaju, niti za specijalističke preglede, niti za dijagnostičke metode, a još manje za neku hiruršku intervenciju, što znači da svaki pacijent koji ima uput od izabranog doktora koji ima naznaku hitno, ili uput iz ZHMP istoga dana bude pregledan u nekoj od subspecijalističkih ordinacija ili ambulanti ili u Urgentnog centru“, navodi Mutapčić.
Već dva mjeseca primjenjuje se novi protokol za zakazivanje magnetnom rezonancom. Do sada su se pacijenti, nakon konzilijuma radiologa, vraćali kod izabranog doktora po uput, a po novom sistemu, nakon pregleda, Konzilijum odmah zakazuje pacijentu snimanje, objašnjava Mutapčić. Ukoliko je procijenjeno da je snimanje hitno, a u KCCG nema termina, Konzilijum, kako navodi, daje mišljenje na osnovu kojeg pacijent može odmah da zakaže pregled u privatnoj zdravstvenoj ustanovi sa kojom Fond za zdravstveno osiguranje Crne Gore ima potpisan ugovor, bez odlaska kod izabranog doktora.
„Svi pacijenti onkološki il pacijenti po prioritetu koji su dobili uput sa nekim terminom za skener, a taj termin nije u skladu sa potrebnom kontrolom ili nastavkom liječenja ,direktnim dolaskom na šalter naše rendgen dijagnostike predaje dokumentaciju koja se razmatra i na osnovu nje mu se dodjeljuje neki termin koji je u skladu sa njegovim potrebama, u skladu sa nastavkom liječenja i u skladu sa predloženom kontrolom onkologa ili nekog drugog specijaliste po prioritetu“, objašnjava Mutapčić.
Osim navedenih žalbi, građani koje smo zatekli u Kliničkom centru kažu da su uglavnom zadovoljni tretmanom i komunikacijom sa osobljem.
Preporučeno
Pacijenti se Zaštitniku prava pacijenata mogu obratiti usmeno dolaskom u kancelariju, preko Arhive Kliničkog centra u pisanoj formi, putem e-mail-a, kao i pozivom na dostupni broja telefona. U Kliničkom centru, ali i drugim zdravstvenim ustanova, na istaknutim mjestima nalazi se obavještenje o podacima o Zaštitniku prava pacijenata, dok je na sajtu KCCG dostupan i tekst Zakona o pravima pacijenata.