Na listi čekanja za presađivanje bubrega u ovoj godini nalaze se 33 osobe, dok transplantaciju ovog organa čeka i sedmoro djece. Za transplantacioni program koji je juče objavilo Ministarstvo zdravlja upisana je i jedna osoba kojoj je potrebno srce i deset koje čekaju pluća. Na listi čekanja nema djece ni odraslih kojima je potrebna jetra.
Svi pacijenti kojima je neophodno presađivanje organa sada se upućuju u inostranstvo. Ranije su se uz pomoć ljekara iz Kliničko-bolničkog centra ,,Rebro“ u Zagrebu transplantacije bubrega obavljale u našem Kliničkom centru. Međutim, ugovor o saradnji sa Hrvatskom istekao je u decembru 2019. godine, a posljednja transplantacija u KCCG obavljena je 7. decembra te godine.Bez dogovora
Iako je još gotovo prije dvije godine najavljeno obnavljanje sporazuma Crne Gore i Hrvatske, zahvaljujući kojem bi i naši građani imali ista prava prilikom doniranja organa kao i stanovnici Evropske unije, o saradnji između dvije zemlje u oblasti transplantacija još nema dogovora.
Klinički centar sredinom oktobra 2021. uputio je prijedlog ugovora oko obnove saradnje sa Hrvatskom. Između ostalog, predložena je saradnja u oblasti doniranja i transplantacije organa, kao i prenos znanja i razmjena iskustava u području zdravstva s posebnim naglaskom na područje doniranja i presađivanja organa, s ciljem osposobljavanja kadrova i uvođenje novih metoda liječenja u Crnoj Gori.
“Predlaže se i mogućnost dolaska timova iz Kliničko-bolničkog centra Zagreb u Klinički centar radi izvođenja transplantacija organa i radi sprovođenja edukacije kadra u KCCG koji će raditi na ovom programu (program živih srodnih transplantacija, program kadaverične transplantacije koji bi podrazumijevao dolazak timova pri eksplantaciji organa, kao i transplantacijama organa od kadaveričnih donora koje bi se obavljale u Kliničkom centru)”, naveli su ranije iz KCCG za Pobjedu.
Ipak, do danas nije poznato zbog čega taj ugovor još uvijek nije potpisan.
Crna Gora sredinom 2018. godine postaje članica Eurotransplanta, čime je crnogorskim pacijentima data mogućnost da im organi za presađivanje postanu dostupniji, a vrijeme čekanja na transplantaciju manje. Ipak, da bi naši građani dobili organe, potrebno je i da ih i mi dajemo.
Polemika
Proteklih godina bilo je dosta polemike oko zakona koji uređuje ovu oblast. Godine 2016. usvojen je zakon kojim se uključuje pretpostavljena saglasnost, ali je porodica imala zadnju riječ. S obzirom da taj zakon nije dao rezultate, tri godine kasnije krenulo se sa izmjenama, kojim je precizirano da se porodica više neće pitati, te da ukoliko je osoba za života dala saglasnost organi će se uzimati. Uprkos tome, u ovih četiri godine nije urađena nijedna kadaverična transplantacija. U našu zemlju urađene su svega dvije kadaverične transplantacije, odnosno presađivanje organa sa moždano umrle osobe.
Preporučeno
Prva je urađena u decembru 2013, kada su zahvaljujući humanosti građanke izBara spasena tri života. Druga kadaverična transplantacija urađena je u septembru 2018. godine kada su od Beranca koji je bio vlasnik donorske kartice uzeti srce, jetra, pluća i dva bubrega.