Tom prilikom, Milatović je istakao značaj ove manifestacije i istovremeno otvorio prvu svečanost posvećenu najstarijoj autohtonoj sorti vinove loze u Crnoj Gori.
“Veliko mi je zadovoljstvo što sam danas ovdje sa vama i što imam priliku da otvorim prvu svečanost obilježavanja Međunarodnog dana kratošije, dana posvećenog najstarijoj autohtonoj sorti vinove loze koja odslikava bogatu enološku, istorijsku i kulturnu tradiciju naše države”, rekao je predsjednik Milatović.
“Ova sorta je simbol našeg podneblja, kulture, tradicije i običaja, ali i truda generacija koje su je njegovale i sačuvale do danas. Obnavljajući i čuvajući kratošiju, istovremeno čuvamo autentičnost Crne Gore i gradimo temelje za dalji razvoj crnogorske vinske scene”, naveo je Milatović.
Podsjetio na važan korak u afirmaciji ove sorte, nedavno potpisivanje Deklaracije o proglašenju Međunarodnog dana kratošije, zajedno sa Evropskim redom vinskih vitezova – Legatura Crna Gora, predstavnicima Vlade Crne Gore, kompanijom 13. jul Plantaže, Privrednom komorom Crne Gore, Udruženjem somelijera i Udruženjem vinogradara i vinara Crne Gore.

“Time smo poslali smo jasnu poruku – da Crna Gora ima potencijal i ambiciju da se pozicionira kao prepoznatljiva destinacija na regionalnoj, evropskoj i globalnoj vinskoj mapi. Želim da izrazim posebnu zahvalnost svim potpisnicima pomenute Deklaracije, ali i svim vinarima, proizvođačima, stručnjacima i entuzijastima koji su posvećeni našoj zajedničkoj misiji – da Crna Gora postane sinonim za zemlju vina”, kazao je Milatović.
Najavio je i dalji korak, inicijativu koja će biti upućena crnogorskom parlamentu za usvajanje Deklaracije o proglašenju Crne Gore – zemljom vina“.
“Na taj način želimo da, na simboličan način, potvrdimo naš državni i duhovni odnos prema očuvanju i razvoju vinarske tradicije, u ime onih koji su tu tradiciju gradili, i u ime onih kojima je ostavljamo u nasljeđe”, rekao je Milatović.

Naglasio je da Crna Gora ima izvanredne klimatske uslove, raznovrsna tla od Crmnice do Zagarača, od Bjelopavlića do Ćemovskog polja, kao istoriju vinogradarstva i vinarstva dugu vijekovima.
“Naš potencijal u ovoj oblasti još uvijek nije iskorišćen do kraja. Zato nam je potrebna državna, privredna i društvena sinergija da unaprijedimo kvalitet, zaštitimo autohtone sorte, podržimo proizvođače, povećamo izvoz crnogorskih vina na međunarodnim tržištima i razvijemo vinski turizam”, istakao je on.
Uvjeren je Milatović da će, zajedničkim naporima, 24. april – Međunarodni dan kratošije postati datum kada, pored promocije ove plemenite sorte, okupljamo znanje, iskustvo, viziju i ideje za bolju budućnost i razvoj crnogorskog vinarstva koji je dio nacionalnog brenda.
Preporučeno
“Na kraju, još jednom se zahvaljujem svima koji su dali doprinos ovoj inicijativi. Neka nas ovaj dan podsjeća da kratošija ne raste samo iz zemlje, već i iz zajedništva, posvećenosti i ljubavi prema onome što nas spaja. Živjela Crna Gora! Živjela crnogorska kratošija i crnogorsko vino”, zaključio je Milatović.