Ocjena predsjednika države Jakova Milatovića da je bezbjednosna situacija izazovna, nakon posljednjeg ubistva na Cetinju i svih koja su mu prethodila, je mlaka, kaže Krsmanović. Smatra da je Milatovićeva poruka njegov politički odnos prema bezbjednosnoj situaciji.
“Pretpostavljam da je svjestan da dijelom i sam snosi odgovornost za aktuelnu bezjbednosnu situaciju, zbog činjenice da je i sam dio vladajućih struktura nakon 2020. godine. Ne samo da su urušili bezbjednosni sektor, nego su urušili apsolutno sve crnogorske institucije u temelju, korijenu. Ono što je najgore po Crnu Goru i crnogorsko društvo je što su urušili antifašističke temelje ove države, civilizacijske tekovine i vrijednosni sistem. To je ono što je, prema mom mišljenju, ključni problem”, rekla je Krsmanović.Ja, pa ja PR
Dugogodišnja novinarka objašnjava da bi bezbjednosni sektor trebalo da služi građankama i građanima Crne Gore, da bude štit od kriminalnih, korupcionaških i stranih uticaja. Kaže da to nije slučaj jer se čelnici bezbjednosnog sekotra u kontinuitetu bave ličnim marketingom.
“Imamo konferencije za novinare na kojima se, uz njihova nasmijana lica, saopštavaju rezultati koji su, u suštini, fingirani i netačni. Imamo njihova saopštenja, njihove fotografije… Sjetite se, maltene, filmova koje su snimali tokom potrage za zločincem Alijom Balijagićem. Ono je bilo strašno. Sjetimo se nakon užasnog masovnog zločina na Cetinju, drugog u dvije godine u Prijestonici, kako ministar Danilo Šaranović izlijeće iz automobila da bi slavodobitno organizovao konferenciju za novinare, na kojoj je saopštio ne da su uhapsili masovnog ubicu, već da se on samoubio. Sjetimo se odsjaja u naočarima (Šaranovića) uoči konferencije za novinare… Kod njih je sve PR, njihove reklame – ja, pa ja, nema suštinskih rezultata”, kaže Krsmanović.
Skandaloznom opisuje situaciju u bezbjednosnom sektoru.
“Rade čistke, bezbjednosni sektor oslobađaju od iskusnih, školovanih policajaca. Bojim se da će među 700 i kusur ljudi, koje planiraju da zaposle, biti mnogo onih koji ne bi smjeli da se nađu u sektoru bezbjednosti. Mimo toga, u sektoru bezbjednosti imamo, prema našim informacijama, vrlo, vrlo, diskutabilne ljude”, istakla je Krsmanović.
Slučaj Mandićevog sinovca
Događaj u kojem je ključni akter sinovac i tjelohranitelj predsjendika Skupštine Andrije Mandića, Danilo Mandić, osumnjičen za pokušaj ubistva, je slika aktulene vlasti, smatra Krsmanović. To je, kaže, potvrda da su u sektoru bezbjednosti diskutabilni ljudi, što je poražavajuće.
“On (Danilo Mandić) nije formalno i zvanično dio sektora bezbjednosti, ali je dio obezbjeđenja štićene ličnosti. Prosto je nevjerovatno i poražavajuće da je u ličnom obezbjeđenju štićene ličnosti bezbjednosno interesantno lice, čovjek koji je krivično odgovarao, bio u zatvoru. Nevjerovatno. Da li je realno to što rade naše službe bezbjednosti, to što radi resor koji je u Upravi policije zadužen za štićene ličnosti? Da li je to smjelo da se desi? Da li će neko odgovarati? Moramo postavljati ta pitanja. Vidimo da na sve načine pokušavaju da prikriju taj događaj. Grade priču kako Danilo Mandić uopšte nije ni bio akter tog događaja. Pretpostavljam da će da grade priču da se nije ni dovezao službenim automobilom Skupštine Crne Gore i pokušao da ubije dva čovjeka. To je porazno i zahtijeva hitne ostavke čelnih ljudi u sektoru bezbjednosti”, naglasila je Krsmanović.
Zaštita Ane Raičković
Govoreći o situaciji u kojoj je novinarka Ana Raičković, koja je brutlano napadnuta u novembru prošle godine, kao zaštitu dobila jednog policijskog službenika, Krsmanović kaže da ta činjenica dovoljno govori sama za sebe. Objašnjava da je u zvaničnom saopštenju navedeno kako je u obezbjeđenju Raičković trebalo da budu dvojica policijskih službenika, ali da su zbog kadrovskih neprilika u Upravi policije, mogli da joj dodijele samo jednog.
Preporučeno
“Postoje njima značajni novinari kojima će dodijeliti i pet policajaca da ih štite, postoje njihove ličnosti iz vlasti, za koje ni ne znamo koliko ih službenika policije štiti. Postoje za vlast nepoželjni novinari, a bojim se da je među njima i Ana Raičković, kojoj daju, eto, jednog policajca. Sjetimo se koliko je trajala bezbjednosna procjena za Anu Raičković i koliko je dugo trebalo Upravi policije da je obezbjedi i dodijeli obezbjeđenje. Sveukupno je porazno. Da je porazno govori i činjenica da je centralna informativna emisija Tv E otvorena serijom informacija koje se odnose na sektor bezbjednosti i crnu hroniku. To isto govori o sektoru bezbednosti”, zaključila je Krsmanović.