Kamp je, kako su kazali, okupio studente iz Crne Gore, Albanije i Kosova, koji su kroz predavanja, interaktivne radionice i terenski rad imali priliku da se upoznaju sa izuzetnim prirodnim vrijednostima masiva Prokletija.
“Cilj ovog okupljanja bio je jačanje regionalne saradnje i edukacija mladih o značaju očuvanja biodiverziteta u prekograničnom području. Tokom boravka u kampu, učesnici su prisustvovali predavanjima stručnjaka o različitim grupama organizama i vrstama koje su karakteristične za ovo područje”, istakli su iz NVO Green Home.Kako su pojasnili, posebna pažnja bila je posvećena Balkanskom risu i izazovima sa kojima se suočava ova rijetka i ugrožena vrsta, kao i aktivnostima koje se sprovode radi njegove zaštite.
“Polaznici su imali priliku da se upoznaju i sa konceptom Natura 2000 mreže i značajem njenog sprovođenja u graničnom području između Crne Gore i Albanije. Veliko interesovanje
izazvala je i prezentacija o insektima Prokletija, tokom koje su učesnici zabilježili brojne fotografije rijetkih i zanimljivih vrsta. Kroz terenske aktivnosti, mladi su istraživali šumske ekosisteme, upoznali se sa endemičnim biljnim i životinjskim vrstama, a mnogima je poseban izazov i novo iskustvo bio boravak u šatorima i planinarski uspon na vrh Volušnica, koji se nalazi na 1876 metara nadmorske visine”, naglasili su oni.
Iz Green Home-a ukazuju da je Eko kamp realizovan u okviru projekta „Prokletije – prekogranična naučna učionica III“, čiji je cilj jačanje dobrosusjedskih odnosa i jačanje saradnje kroz promociju regionalnog dijaloga, naučnu razmjenu i uključivanje mladih u oblasti zaštite prirode i održivosti životne sredine.
Preporučeno
“Projekat je podržan od strane EU i Zajedničke akcije Fonda za Zapadni Balkan. Ovakvi kampovi predstavljaju važan korak ka stvaranju regionalne mreže mladih stručnjaka i entuzijasta koji će zajedno doprinositi očuvanju jednog od najvrijednijih prirodnih područja”, zaključili su.