Povlači se amandman NSD kojim bi se omogućilo da groblja postanu crkvena i privatna imovina

Povlači se amandman NSD kojim bi se omogućilo da groblja postanu crkvena i privatna imovina

Standard

09/02/2025

08:11

Povlači se amandman na prijedlog Zakona o državnoj imovini koji se tiče pitanja groblja, saopštio je premijer Milojko Spajić nakon više urgencija Strategije za evropsku i građansku Crnu Goru (STEGA), koja je o namjeri da groblja postanu crkvena i privatna imovina prije četiri dana obavijestila ambasadore Kvinte.

Prethodno su pisali upravo Spajiću koji nije odgovorio na njihovo otvoreno pismo sa zahtjevom da se crnogorskoj javnosti pruže odgovori u vezi sa izmjenama i dopunama Zakona o državnoj imovini u dijelu promjene statusa grobalja i njihovog svojinsko-pravnog režima.

Ovaj amandman uputila je Nova srpska demokratija (NSD) koju predvodi predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

STEGA je Spajiću još 17. januara ukazala da se prihvatanjem amandmana poslanika NSD Velimira Đokovića zaobilazi primjena Ustava i otvara mogućnost prepisivanja grobalja u svojinu vjerskih zajednica ili drugih privatno-pravnih lica.

Spajić je poručio da će ovo pitanje biti uređeno kroz poseban zakon.

,,U želji da doprinesemo postizanju najboljeg rješenja ovo pitanje biće uređeno kroz poseban zakon o grobljima. Resorno ministarstvo će poslati poziv svim zainteresovanim stranama i formirati radne grupe koja će izraditi zakon do kraja godine”, naveo je on.

Strategija za evropsku i građansku Crnu Goru (STEGA), NVU „Komunica – NG“ i Udruženje pravnika Crne Gore nedavno su poručili da su groblja državna svojina i da se ne može dozvoliti da postanu privatna, crkvena, svojina drugih vjerskih zajednica i zbog toga su tražili da premijer Milojko Spajić iz dalje procedure povuče izmjene Zakona o državnoj imovini.

Član ekonomske redakcije organizacije STEGA Vladimir Nikaljević, kazao je da su se 17. januara obratili otvorenim pismom premijeru Milojku Spajiću povodom prijedloga izmjena i dopuna Zakona o državnoj imovini, ali odgovora nije bilo.

,,Zato STEGA upozorava crnogorsku javnost da je samo naizgled u pitanju mala izmjena Zakona, a zapravo je u pitanju suštinska promjena, koja donosi velike i nesagledive posljedice. Stoga smo svi dužni da ne dozvolimo da se preko ovog pitanja olako pređe i da ga ne prekriju drugi tekući događaji”, poručio je Nikaljević.

Crnogorci, kako je poručio, neće prepustiti nikome svoju istoriju, istorijske ličnosti, materijalne, nematerijalne, kulturne i civilizacijske vrijednosti, a „ponajmanje svoja groblja i grobove svojih najmilijih“.

Advokat i član organizacije STEGA Vlado Vuković, pojasnio je da se predlaganjem amandmana mijenja pravni status grobalja, tako da groblja, kao lokalna dobra u opštoj upotrebi, kojim raspolaže opština, postaju druga lokalna dobra od opšteg interesa kojim raspolaže opština.

,,Pri tom predloženi termin „groblja u imovini opštine“ otvoreno poručuje da postoje i groblja koja nijesu u imovini opštine. To je pravno nedopustivo i otkriva pravu namjeru predlagača Nove srpske demokratije. Predloženim rješenjem stvaraju se zakonske pretpostavke da groblja mogu biti u privatnoj svojini, što znači i u crkvenoj svojini, sa očitom namjerom da se ozakone upisi prava svojine grobalja na ime vjerskih organizacija i zajednica”, kazao je Vuković.

Objasnio je da dobra u opštoj upotrebi, a tu po važećem Zakonu o državnoj imovini spadaju i groblja, mogu biti samo u državnoj svojini, dok dobra od opšteg interesa, a prema amandmanu taj status u Zakonu treba da dobiju i groblja, mogu da budu i u privatnoj svojini i u svojini vjerskih zajednica i organizacija.

,,Ako se ima u vidu činjenica da je Upravi za nekretnine ili u katastru, većina grobalja i crkava u Crnoj Gori nezakonito upisana na Srpsku pravoslavnu crkvu, jasna je intencija predloženog amandmana da se osnaže, legalizuju već urađeni nezakoniti upisi i da ubuduće ista crkva može upisivati i ostala neuknjižena groblja na svoje ime”, kazao je Vuković.

Član Udruženja pravnika Crne Gore dr Miloš Vukčević, objasnio je da se naizgled tehničkom, ali vrlo ozbiljnom promjenom mijenja režim svojine kada su u pitanju groblja i omogućava da groblja, koja su po sadašnjem Zakonu isključivo državna svojina, mogu postati i privatna svojina.

,,Termin dobro u opštoj upotrebi izgleda veoma slično terminu dobra od opšteg interesa. Ali, đavo je u detaljima. Ta jedna mala promjena je ključna. Ako groblja iz člana 16 iz dobara u opštoj upotrebi prelaze u druga lokalna dobra od opšteg interesa u članu 17, onda oni mogu iz režima državne svojine postati privatna svojina, crkvena svojina, svojina drugih vjerskih zajednica, a to je nešto što se ne može dozvoliti”, jasan je bio Vukčević.

Prije svega se, kako je dodao, treba poći od člana 58 Ustava, koji kaže da su prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi državna svojina.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Vlada Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)