Prijestonica traži da se državi vrati groblje u Građanima neosnovano upisano na Mitropoliju

Prijestonica traži da se državi vrati groblje u Građanima neosnovano upisano na Mitropoliju

Standard

01/09/2023

07:02

Prijestonica Cetinje podnijela je tužbu Osnovnom sudu u tom gradu protiv pravoslavne Mitropolije crnogorsko-primorske (SPC) kojom se traži da seoska groblja u Građanima, u Riječkoj nahiji, koja su, kako navode, neosnovano upisana na MCP, budu vraćena u vlasništvo države, odnosno na raspolaganje opštine, i tretirana kao opšta dobra koja nikako ne mogu biti predmet privatne svojine, odnosno crkvene organizacije.

Ovu informaciju juče je objelodanio i gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković.

On je najavio da u saradnji sa mještanima i mjesnim zajednicama sa teritorije Cetinja pripremaju pokretanje novih postupaka koji imaju za cilj upis svojine na državu i pravo raspolaganja Prijestonice Cetinje nad onim katastarskim parcelama za koje ističu da su mimo pravnog osnova upisane u svojinu Mitropolije.

Đurašković je na svom nalogu na Fejsbuku naveo da su nekome, kako je kazao, usta puna patriotizma iako je ,,decenijama bio u prilici da brani državnu imovinu i nije to činio“.

A neko aktivno radi na povraćaju te imovine – naveo je u objavi.

Kako se navodi u tužbi za utvrđivanje svojine nad grobljem u Građanima, koju je u ime prijestonice podnijela zaštitnica imovinsko- pravnih interesa Snežana Popivoda, Mitropolija je neosnovano upisana kao vlasnik u listu nepokretnosti br. 109 KO Građani i to na osnovu

rješenja Komisije za izlaganje na javni uvid podataka premjera i katastarskog klasiranja zemljišta i utvrđivanja stvarnih prava na nepokretnostima broj 06-4321/109 iz 1989. godine.

Popivoda u tužbi navodi da upise tužene strane u postupku izlaganja podataka na javni uvid prilikom formiranja katastra nije pravno valjani osnov.

“Dakle, tuženi je bez pravnog osnova upisan na nepokretnostima označenim kao katastarske parcele 218, 319, 532, 1653, 2139 i 2607 koje se vode kao groblja”, navodi se u tužbi.

Zaštitnica imovinsko-pravnih interesa Prijestonice je naglasila da su se groblja do stupanja na snagu Zakona o državnoj imovini iz 2009, odnosno dopunama iz 2011. nalazila na zemljištu u društvenoj svojini, a nakon usvajanja tog zakonskog kata su u državnoj svojini i „predstavljaju lokalna dobra u opštoj upotrebi kojima raspolaže opština, shodno članu 16 stav 1 alineja 16 Zakona o državnoj imovini“.

Pritom podsjeća da članom 9, stav drugi Zakona o državnoj imovini, „prirodna bogatstva i dobra u opštoj upotrebi ne mogu biti objekti privatne svojine“.

Popivoda u obrazloženju tužbe, između ostalog, navodi da je odredbom člana 1 Zakona o grobljima iz 1962. godine propisano da je groblje u smislu tog zakona zemljište koje je narodni odbor odredio za sahranjivanje umrlih, kao i svi objekti i uređaji koji se nalaze na tom zemljištu, a služe za sahranjivanje, uređenje i korišćenje groblja, dok je članom 2 određeno da je groblje komunalni objekat kojim upravlja opštinski narodni odbor.

Podnosilac tužbe predložio je sudu da nakon obavljenog vještačenja donese presudu kojom utvrđuje da su nepokretnosti na navedenim katastarskim parcelama upisanim u listu broj 109 KO Građani, svojina države Crne Gore sa pravom raspolaganja Prijestonice Cetinje.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Nikola Đurašković

Ostavite komentar

Komentari (0)