Objekat koji je koristila Mitropolija za potrebe konaka sa kompletnom nekadašnjom školskom bibliotekom izgorio je u požaru u decembru prošle godine, ali je njegova obnova u realizaciji SPC gotovo završena, s tim što je umjesto najavljene i tražene adaptacije u postojećim gabaritima, urađena nadgradnja, bez odobrenja nadležnog organa.
ĆUTANJE ADMINISTRACIJE
Kako od marta nije dobio odgovor na inicijativu da konkretne radnje preduzme zaštitnik imovinsko-pravnih interesa države, Jovanović je urgirao da nadležno ministarstvo sprovede nadzor nad radom zaštitnika, jer se, kako je upozorio, propuštanjem preduzimanja konkretnih radnji ide naruku namjerama vjerske organizacije i njenim faktičkim radnjama. Naglasio je da je inicijativa zasnovana u suštini na razlozima svojinsko-pravne prirode.Obrazložio je da je upravo branilac državnih interesa jedino ovlašćen da zastupa interes države i zahtijeva utvrđivanje prava svojine i okolnosti pod kojima je škola prevedena u vjerske svrhe iako takvu namjenu nije imala nikada od svog osnivanja prije 96 godina.
Urgencija za nadzor nad radom zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Crne Gore kako bi se utvrdilo da li je i što konkretno ta institucija uradila da pokrene djelotvoran postupak radi utvrđivanja prava svojine na objektu nekadašnje Osnovne škole „Jovan Tomašević“ u Brčelima proslijeđena je 9. maja ove godine Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Jovanović je potvrdio Pobjedi da od njih još nema povratnu informaciju.
Prethodno je urgenciju podnio Ministarstvu finansija koje je do prošle godine imalo nadležnost nad radom zaštitnika, kojom se traži pokretanje inicijative za pokretanje postupka radi utvrđivanja prave svojine na nepokretnosti pred nadležnim sudom.
Uporedo, Ministarstvu je dostavljeno i obavještenje o izvođenju radova na objektu koji nemaju odobrenje nadležnog organa zbog čega je Jovanović uputio i inicijativu za podnošenje prijedloga obezbjeđenja privremenom mjerom – odnosno zabranu preduzimanja dalje gradnje.
Posljednja informacija koju je Jovanović dobio datira od 9. maja kada ga je resor ministra Novice Vukovića, odnosno Ministarstvo finansija obavijestilo da je njegovu urgenciju proslijedilo u nadležnost Ministarstvu urbanizma, kao neposredno nadležnom na osnovu Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave koju je Vlada Crne Gore donijela 31. oktobra prošle godine.
POŽAR I REKONSTRUKCIJA
Objekat nekadašnje regionalne vaspitno-obrazovne ustanove izgorio je u požaru u decembru prošle godine, u vrijeme dok ga je za potrebe konaka koristila vjerska zajednica Pravoslavna mitropolija crnogorsko-primorska.
Nepun mjesec kasnije držalac nekretnine pokrenuo je obnovu objekta legitimišući se pred nadležnim organima kao vlasnik i investirao adaptacije „u postojećim gabaritima“ na nepokretnosti 986/1 KO Brčeli-Bar. Najavljena adaptacija pretvorila se u nadgradnju mimo opisa radova i tehničkih specifikacija koji su, prema članu 90 Zakona o planiranju i izgradnji, iz Mitropolije najavili nadležnom ministarstvu 12. januara ove godine.
Dokument – prijava radova adaptacije – koju je u ime Mitropolije Ministarstvu prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, kao organu državne uprave nadležnom za poslove izgradnje objekata, podnio iguman Manastira Donji Brčeli Nikon Kokotović osvijetlio je novi momenat – da je svjetovna škola, u jednom momentu upisana na vjersku organizaciju, a da ni država niti SPC nijesu učinili dostupnim pravni osnov upisa, niti kada se to konkretno dogodilo.
CILJANO ODUGOVLAČENJE
Zbog toga je Jovanović od zaštitnika imovinsko-pravnih interesa tražio pokretanje djelotvornog postupka utvrđivanja prava svojine nad jednom od najstarijih sekularnih škola u Crnoj Gori koja datira iz 1928. godine, a u međuvremenu je pod čudnim okolnostima uknjižena na Mitropoliju crnogorsko-primorsku.
U obraćanju Ministarstvu Jovanović je naveo da je sekularni objekat – zgrada regionalne osnovne škole u katastarskom operatu upisan kao svojina vjerske zajednice Pravoslavna mitropolija crnogorsko- primorska – Cetinje, a da se na objektu izvodi protivpravna rekonstrukcija, nadgradnja i izmjena namjene iz sekularne u vjersku svrhu, tj. izgradnja manastirskog konaka.
– Neblagovremeno postupanje zaštitnika u ovoj pravnoj stvari na predloženi i/ili na drugi cjelishodan način, znatno bi otežalo osnovano potraživanje države Crne Gore. Odredbom iz člana 59, stav 1 Zakona o državnoj imovini propisano je da nadzor nad radom zaštitnika vrši Ministarstvo. Stoga se podnosi predmetna urgencija i predlaže da – Ministarstvo finansija izvrši nadzor nad postupanjem zaštitnika u ovoj pravnoj stvari, jer se radi o imovini velike vrijednosti – kaže se u dopisu Jovanovića.
PRIJEDLOG REDA POTEZA
Advokat Jovanović smatra da zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore nadležnom sudu treba da do utvrđivanja prava svojine podnese prijedlog za obezbjeđivanje privremenom mjerom, odnosno zabranu gradnje kojom se sada mijenjaju površina, izgled i namjena objekta.
U inicijativi upućenoj zaštitniku 29. marta, Jovanović je naveo da je određivanje obezbjeđenja privremenom mjerom nužno jer će – nakon izmjene površine, oblika, namjene i prirode predmetnog objekta, u protivnom biti osujećeno ostvarivanje prava predlagača, odnosno konkretna zaštita državnog interesa i imovine u ovom slučaju.
Jovanović, koji je iz Brčela i nekada je bio đak škole „Jovan Tomašević“, kazao je Pobjedi da je imovinsko-pravni status bivše vaspitno-obrazovne ustanove poseban u odnosu na sve druge nepokretnosti „sa vlasničkom antinomijom između države i vjerske organizacije SPC“.
-Namjenska gradnja škole je započeta 1928. godine, u Kraljevini Srba, Hrvata i Slovenaca. Od tada su se mijenjala državna uređenja, a sve do sada – škola nikada nije bila u svojini crkve – kazao je advokat Pobjedi.
On smatra da pravo (tzv. aktivnu legitimaciju), ali i pravnu obavezu da inicira postupak preispitivanja okolnosti na osnovu kojih je sekularni prosvjetni objekat uknjižen na Mitropoliju, ima jedino zaštitnik imovinsko-pravnih interesa Crne Gore.
– I pored neosporive činjenice da se radilo o državnoj imovini velike vrijednosti, nije mi poznato da je zaštitnik pokrenuo djelotvoran postupak radi utvđivanja prava svojine na ovom objektu – pojasnio je Jovanović.
Meritorna odluka suda spustila bi tenzije
Prema ocjeni Jovanovića, utvrđivanje prava svojine na objektu škole se može riješiti u vrlo jednostavnom sudskom postupku, jer sudska odluka, kako kaže, u bitnom zavisi od utvrđivanja jedne odlučne činjenice – ne/zakonitosti osnova, odnosno odluke državnog organa i ne/zakonitosti postupka uknjižbe ranije državne imovine na sadašnjeg upisanog vlasnika – vjersku zajednicu.
-Utvrđivanje prava svojine sudskom odlukom i obezbjeđivanje privremenom mjerom su nužni i zbog činjenice da je slijed događaja u vezi predmetne nepokretnosti izazvao društvene tenzije, a te tenzije bi se upravo mogle zaustaviti meritornom odlukom suda – naveo je Jovanović.
Podsjetio je da je u požaru u decembru, u kojem, srećom, niko nije stradao, izgorjela i školska biblioteka u sastavu koje su se nalazili sekularni legati i pokloni, što je dovelo takođe do tenzija i spekulacija u javnosti u pogledu uzroka požara i verzija o tome kome je on išao u prilog.
Jovanović posjeća da objekat za mještane i generacije učenika ima i afektivnu vrijednost, ali u nedostatku aktivne legitimacije upravo je zaštitnik imovinsko-pravnih interesa adresa od koje očekuju da preduzme nužne korake.
Sagovornik je u inicijativi i obrazloženju upućenom zaštitniku naveo da se ne može prihvatiti eventualni prigovor da se objekat ne može koristiti u prosvjetne svrhe zbog depopulacije stanovništva.
Preporučeno
– Objekat ima veliku ekonomsku vrijednost i može se, uz prilagođavanje, koristiti za komplementarne namjene: učenički edukativni centar, škola u prirodi, ferijalni dom… – navedeno je, između ostalog, u inicijativi Jovanovića u ime mještana Brčela.