U izvještaju se navodi i da će prosvjetni inspektor preuzeti mjere i radnje, tj. Školskom odboru Ustanove predložiti razrješenje direktorice Maje Kalezić, jer je neizvršavanjem radnih zadataka dozvolila povredu Zakona o vaspitanju i obrazovanju djece sa posebnim obrazovnim potrebama
U obraćanju roditelja djece koja pohađaju Resursni centar „1. Jun“ a koji su poznati Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, se navode različiti aspekti povreda prava učenika ove ustanove kao i nedostaci uslova za rad sa učenicima.U pritužbi roditelja se navodi da su njihova djeca diskriminisana od strane uprave škole i pojedinih zaposlenih vaspitača, nastavnika, stručnih saradnika, užestručnih specijalista i uprave Resursnog centra. U obraćanju Ombudsmanu se navodi i da su nezadovoljni radom zaposlenih, te da kadra nema dovoljno.
Roditelji se žale i na vrijeme koje njihova djeca mogu da provedu u Resursnom centru, navodeći da prije 8 sati nije moguće dovesti dijete, a da produženi boravak traje svega do 14 sati. Ističu i da njihova djeca nisu sigurna u ovoj ustanovi.
„Ono sa čime ne možemo i ne želimo da izađemo na kraj jeste nemar i nebriga, neljudsko i nedostojanstveno ponašanje zaposlenih prema našoj djeci. Način na koji ih preuzimaju od nas, gledaju, postupaju sa njima, kako jedva čekaju da naša djeca toga dana ne dođu u školu, kada koriste svaku priliku da nas pozovu da ih iz škole odvedemo, diskriminatoran je i ugožava njihova osnovna ljudska i dječija prava. Naša djeca fizički nisu sigurna u toj ustanovi. Slučajevi povreda, ogrebotina, gubljenja djece iz učionice i van ograđenog dvorišta Resursnog centra nisu nepoznanica“, navodi se u obraćanju roditelja Ombudsmanu.
U mišljenju Zaštitnika se navodi da je nadležna inspekcija utvrdila niz povreda i nepostupanje Resursnog centra u skladu sa zakonom u pogledu sačinjavanja IROP-a.
„Nema pisanog dokaza da se stručni tim za pripremu, primjenu praćenje i prilagođavanje IROP-a sastajao za školsku 2023/2024 kao i da roditelji ne učestvuju u sačinjavanju IROP-a. Nalazi inspekcije ukazuju na bitne povrede zakona u dijelu organizacije nastavnog programa individualno prilagođenog svakom učeniku te Zaštitnik izražava zabrinutost u pogledu kvaliteta rada i postupanja sa učenicima“, ističe Ombudsman.
Kako se dalje navodi, Zaštitnik primjećuje da Zavod za školstvo nije vršio nadzor Resursnog centra u pogledu utvrđivanja kvaliteta obrazovno-vaspitne ustanove od 2017. godine.
„Eksternom evaluacijom Ustanova je dobila 29 preporuka za sve ključne oblasti ali iste nisu uvrštene u Plan za unapređenje kvaliteta što ukazuje da dostavljeni Plan nije usklađen sa preporukama iz Izveštaja o utvrđivanju kvaliteta. Osim toga Ustanova je u prethodnom periodu otklonila samo dio nedostataka evidentiranih eksternom evaluacijom, posebno u oblasti kadrovskih, materijalnih, tehničkih i bezbjednosnih uslova rada ali nije formirala timove shodno preporukama iz Izvještaja o eksternoj evaluaciji“, navodi se u mišljenju Zaštitnika.
Zavod za školstvo je, kako navodi, takođe konstatovao da su IROP-i površni, bez ključnog sadržaja za prilagođavanje nastave, specifičnih pristupa u radu, kako bi se dostigli planirani ciljevi.
„Zaštitnik smatra da neispunjavanje preporuka za unapređeivanje kvaliteta rada Ustanove u periodu od 7 godina ne garantuje adekvatan pristup niti dostizanje preporučenog standarda u ovoj oblasti, posebno imajući u vidu specifične potrebe djece sa posebnim obrazovnim potrebama i neminovnost podizanja standarda od strane međunarodne zajednice u duhu novih trendova i pozitivnih praksi. Zaštitnik izražava zabrinutost u odnosu na pasivan odnos Zavoda za školstvo koji u dugom vremenskom periodu nije vršio kontrolu kvaliteta u ovoj Ustanovi i monitoring ispunjavanja datih preporuka, posebno imajući u vidu zatečeno stanje 2017. godine“, mišljenje je Zaštitnika.
Kako se navodi, Zaštitnik je mišljenja da je neophodno da nadležni organi u skladu sa zakonskim obavezama kontinuirano sprovode aktivnosti te da zajedničkim djelovanjem unapređuju kvalitet rada i
postupanja imajući u vidu specifične potrebe djece koja pohađaju resursne centre, vodeći računa o najboljem interesu učenika i da svojim djelovanjem obezbjeđuju najviši standard u ovoj oblasti.
„Potreba ove Ustanove da u svom svakodnevnom radu nesmetano obavlja svoju djelatnost u skladu sa preporučenim standardima a u cilju obezbjeđivanja obrazovanja i vaspitanja u uslovima u kojima dijete treba da ispolji svoj potencijal je neminovna i važno je da koristi svaku pomoć i podršku drugih službi i organa kako bi unaprijedila svoj rad. JU Resursni centar imajući u vidu specifičnost rada sa djecom sa smetnjama u razvoju treba da razvija različite usluge kako bi obezbijedio djeci adekvatan prostor i raznolikost sadržaja u cilju podsticanja razvoja i ispunjavanja svrhe svoje djelatnosti. Resursni centar takođe mora obezbijediti sigurno okruženje i bezbijednost djece koja pohađaju programe u okviru ove ustanove“, navodi Zaštitnik.
Ministarstvo predalo nalaz suprotan nadležnoj inspekciji i Zavodu za školstvo
U konkretnom slučaju Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je konstatovalo da su u ustanovi obezbjeđeni uslovi za bezbjedan boravak djece kao i njihovo kretanje u okviru Ustanove ali u nekim slučajevima nedovoljni te će se, kako navode, obezbijediti dodatni uslovi i preduzeti mjere neophodne za jačanje cjelokupnog prostora i okruženja.
Osim toga, nadležno Ministarstvo nije primijetilo ni jedan drugi nedostatak što je, kako konstatuje Zaštitnik, suprotno nalazima nadležne inspekcije i Zavoda za školstvo.
„Zaštitnik smatra da je veoma važno da se Ministarstvo u okviru svojih nadležnosti aktivnije uključi u rešavanje detektovanih problema i izazova sa kojima se suočava ova Ustanova vodeći se ostvarivanjem principa najboljeg interesa učenika, zadovoljavanjem specifičnih potreba a sve u cilju obezbjeđivanja najvišeg standarda u oblasti obrazovanja djece sa posebnim obrazovnim potrebama“, stoji u mišljenju Zaštitnika.
Imajući u vidu rezultate ispitnog postupka Zaštitnik smatra da se nadležni organi u prethodnom periodu nisu na adekvatan način bavili kvalitetom obrazovanja djece sa posebnim obrazovnim potrebama koja pohađaju Resursni centar niti unapređenjem uslova u kojima pohađaju nastavu i provode vrijeme što nije u skladu sa obavezama iz UN Konvencije o pravima djeteta, Konvencije o pravima osoba sa invaliditetom niti nacionalnim zakonodavstvom.
„Smatramo da je obaveza svih koji na direktan ili indirektan način učestvuju u obezbjeđivanju kvalitetnog obrazovanja za svu djecu da svojim zalaganjem standard u ovoj oblasti podižu i djeci obezbjede adekvatano i bezbjedano okruženje uz iskorištavanje i podsticanje individualnih kapaciteta“, navodi Zaštitnik.
Vodeći se obezbijeđivanju najvišeg stepena obrazovanja za djecu, Zaštitnik je dao preporuke:
„Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija – Da sprovede analizu programa rada Resursnih centara u Crnoj Gori u odnosu na stvarne potrebe djece sa posebnim obrazovnim potrebama koja se upućuju u ove ustanove, kao i da sačini analizu i procjenu uslova rada Resursnih cenatra u Crnoj Gori u odnosu na preporučene programe rada u dijelu prostornih i kadrovskih kapaciteta i definiše izazove sa kojima se svaka od Ustanova suočava u svom svakodnevnom radu“.
Ministarstvo prosvjete nauke i inovacija je, kako se navodi, dužno da Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, u
roku od 30 dana, dostaviti izjašnjenje o ispunjenju date preporuke.
Zavod za školstvo, kako navodi Ombudsman, treba da sprovede kontrolu kvaliteta rada tri Resursna centra u Crnoj Gori u skladu sa svojim nadležnostima, kao i da dostavi izjašnjenje o ispunjenju date preporuke.
„JU Resursni centar za obrazovanje i osposobljavanje „1 jun“ treba da sačini Plan za ispunjavanje do sada dobijenih preporuka od strane nadležnih organa i institucija. JU Resursni centar za obrazovanje i osposobljavanje „1 jun“ je dužan da Zaštitniku ljudskih prava i sloboda, u roku od 30 dana, dostaviti izjašnjenje o ispunjenju date preporuke“, navodi se u preporukama Ombudsmana.
Takođe, kako navode, nakon obavljenih razgovora i dostupne dokumentacije konstatovano je da svi roditelji nijesu saglasni sa navodima pisma koje su roditelji dostavili Zaštitniku ljudskih prava i sloboda.
Preporučeno
Ustanova broji 137 učenika, a na razne načine 60 roditelja je izdvojilo svoje mišljenje u odnosu na protestno pismo, a četiri roditelja su se posebno izjasnila i osporila navode pritužbe, navodi se, između ostalog, u mišljenju Zaštitnika.