test

Savjet manje brojnih naroda pisao Spajiću: U interesu kompletiranja svih uslova predvidite mogućnost pomjeranja početka popisa za nekoliko dana

Standard

16/11/2023

14:17

Savjet manje brojnih naroda uputio je, povodom predstojećeg popisa, pismo premijeru Milojku Spajiću, u kojem predlažu da sepočetak popisa pomjeri za nekoliko dana, kao i da se pronađe model softverskog riješenja kojim bi se, u diplolmatsko-konzularnim predstavništvima, vršio popis naših državljana i sunarodnika, koji su u momentu popisa, odsutni iz svog mjesta prebivališta.

Njihovo obraćanje prenosimo integralno:

Želimo se, još jednom, zahvaliti Vama i Vašem timu na otvaranju dijaloga i predanom radu u pogledu definisanja uslova podkojima je mogućeorganizovatitransparentan, kontrolisan, kredibilan i legitiman Popis stanovništva , domaćinstava I stanova u Crnoj Gori. Pažljivo i studiozno smo razmotrili uslove koje ste poslali na našu adresu, kao i dokument sa uslovima koji je objavljen u medijima, a upućen je političkim subjektima opozicije. Imajući u vidu da su vijeća-savjeti manje brojnih naroda inicirali društveni dijalog i razgovore o uslovima sa Vladom Crne Gore, kao i činjenicu da kao krovne organizacije naših nacionalnih zajednica, nastojimo obuhvatiti sve naše različitosti, cijenimo veoma važnim da, i ovim putem, ukažemo na nekoliko bitnih detalja, o kojima je bilo riječi tokom razgovora, a koje nijesu obuhvaćene ponuđenim uslovima koje ste uputili našim vijećima.

1. Smatramo da izbor popisivača i instruktora, iz redova manje brojnih naroda, u ponovljenom javnom pozivu, treba imati mjeru afirmativne akcije, naravno pod istim uslovima kompetencija kao i kod ostalih ( uz iznimku- dodatnu dvostruku mjeru afirmacije prema pripadnicima romske zajednice o kojoj je već bilo riječi). Naime, sasvim je očigledno da je , u ranijim javnim pozivima, vidljivo odsustvo popisivača iz redova manjebrojnih naroda i nacionalnih zajednica značajnom broju opština.

2. Članstvo predstavnika Vijeća-Savjeta manjebrojnih naroda u Opštinskim popisnim komisijama, mora imati obavezujući karakter, za svaku od opština za koju iskažemo interesovanje. Pitanje članstva u komisijama cijenimo neohodnim i cjelishodnim i stoga to ne može biti prepušteno „na volju“ bilo kome, već umjesto fakultativnog ili volonterskog pristupa, tražimo uvođenje principa obaveznosti. Ovo podrazumjeva njihov ravnopravni tretman sa svim ostalim članovima komisije, u smislu prava i, naravno, obaveza. 3. Tražimo članstvo u timu za kontrolu elektronskog unosa podataka, kao i u timu koji će raditi na ručnoj kontroli unosa podataka, a što će funkcionisati u prostorijama Uprave za statistiku. Smatramo veoma važnim široku participativnost ovih timova u cilju boljih kontrola,kao i povjerenja u ukupan proces.

4. Smatramo i dalje cjelishodnim razmisliti da se, pored predviđenih softerskih rješenja, pronađe i model softverskog riješenja kojim bi se, u diplolmatsko-konzularnim predstavništvima, vršio popis naših državljana i sunarodnika, koji su u momentu popisa, odsutni iz svog mjesta prebivališta, a nalaze se na privremenom radu u Zapadnoj Evropi i SAD-u. Riječ je o desetinama hiljada naših državljana koji su samo privremeno odsutni iz svog mjesta prebivališta i , zbog potreba posla i porodičnih okolnosti, u momentu Popisa nijesu u Crnoj Gori.Njihovo izostavljanje značilo bi ignorantski odnos prema našim građanima koji, na svaki mogući način, doprinose lokalnim zajednicama i državi u cjelini, iz koje su usljed ekonomskih razloga privremeno odsutni.

5. Cijenimo da predviđeni sastav skupštinskog Odbora koji bi nadzirao proces Popisa stanovništva u Crnoj Gori treba proširiti, teu njegov sastav uključiti predstavnike savjeta-vijeća manje brojnih naroda. Smatramo da kontrola i transparentnost procesa Popisa stanovništva trebaju biti inkluzivni, a Odbor koji bi nadzirao cio ovaj proces budetijelo široke participativnosti. Naime, njegova uloga mora biti, ne samo stvaranje političke ravnoteže, već i ukupno društvene kohezije i saglasja o trenutno najaktuelnijoj temi koja dijeli crnogorsko društvo. Zato je veoma važno da se, osim političkih subjekata vlasti i opozicije, kroz taj Odbor čuje i glas vijeća-savjeta manje brojnih naroda i nacionalnih zajednica,pogotovo onih koji nemaju svoje autentične predstavnike u Parlamentu.

6. Svjesnismo da ima dosta posla koji treba odraditi, u kratkom roku, kako bi zajednički ostvarili neophodn euslove za kvalitetan i opšte prihvaćen popis. U tom
smjeru,kaoi do sada, bićemo maksimalno konstruktivni ali i odgovorni, pa vampredlažemo da u Opštem sporazumu, uslovno predvidite mogućnost pomjeranja početka popisa za nekoliko dana u interesu kompletiranja svih uslova.Cijenimo da i to može biti važan znak za jačanje opšteg povjerenje u cijeli proces.

S poštovanjem,

-Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori – Predsjednik Suljo Mustafić s.r.
-Nacionalni savjet Albanaca u Crnoj Gori- Predsjednik Faik Nika s.r.
-Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore- Predsjednik Zvonimir Deković s.r.
-Savjet Muslimana Crne Gore- Predsjednik Sabrija Vulić s.r.
-Romski savjet u Crnoj Gori- Predsjednik Mensur Šaljaj s.r.

Ostavite komentar

Komentari (0)