SKANDAL: Osnovci dobili knjigu koja ih uči zašto tući ženu i sumnjati u crnce!

SKANDAL: Osnovci dobili knjigu koja ih uči zašto tući ženu i sumnjati u crnce!

Standard

19/07/2023

07:19

Dijete dobije knjigu na poklon za odlično učenje i vladanje, pa tokom ljetnjeg raspusta uzme da čita i onda, ”među poslovicama 130 naroda” naleti i na umotvorinu koja poručuje: ”Istući ženu svakog jutra kad ustaneš; ako ti ne znaš zašto, ona sigurno zna”, ili ”Pruži crncu prst, pa ode i cijela ruka”…

To se dogodilo osnovcima jedne osnovne podgoričke škole koji su na kraju školske godine na poklon od uprave dobili djelo obećavajućeg naslova „Drevne mudrosti sveta“, koje se inače već gotovo deceniju i po moglo kupiti u brojnim knjižarama u regionu.

I danas u okviru onlajn pretrage na internetu, pored sižea o sadržaju, za ovu knjigu stoji afrmativna preporuku izdavača da „kad sve zataji ostaju nam savjeti u vidu izreka i poslovica“.

Među njima (koricama) nalaze se i neke maligansko-šeretske uzrečice poput „Žilavka je za smijeh, a blatina za grijeh“, ili sentenca prema kojoj je sve u životu zamjenjivo: „Smrt žene obnova je svadbe“… I tako redom sve do promocije trpljenja kao ideala u vidu umotvorine „Ako te voli, Bog te i kažnjava“.

Neki od citiranih poslovica i izreka

Ako je priređivač imao u vidu napomenu o neprozlaznoj mudrosti ovih izreka to je problem njegov i izdavača; na koncu ukazuje na fakat – postojanje rasnih i rodnih stereotipa u poslovicama i kolokvijalnim izrekama koje postoje, što ne znači da ih treba ignorisati, ali im je potrebno dati kontekst i ogradu.

Kada se tako što kao poklon uruči djeci onda to postaje problem i škola, ali i djece… osim, slažu se sagovornici Pobjede, ako upravo ovakva djela, koja sadrže i ksenofobične i rodno i rasno zasnovane „umotvorine“, ne iskoriste kao – negativan primjer i posluže upravo za razbijanje stereotipa, odnosno budu pouka djeci kako da ih prepoznaju, a nikako primijene u životu.

Preporuka koja je omanula

Informaciju o bizarnom poklonu i njegovom sadržaju objavljena je na Instagram profilu lektura.me, kojoj se obratio roditelj nagrađenog djeteta. Tim tragom dobili smo dodatne podatke i detalje o knjizi, a onda dobili potvrdu o kojoj se školi radi, gdje su nabavili knjigu i kako je ona završila kao poklon.

Ispostavilo se da je „put do pakla, popločan dobrim namjerama“, ako bi umotvorinom dočarali situaciju.

Jedan od uslova i napomena, u šta su razuvjereni da se može naći među koricama, bilo je da nema nikakvih problematičnih nacionalnih ili vjerskih sadržaja. Ispalo je da u to nijesu mogli biti sigurni, jer u obimnoj knjizi, koju nijesu detaljno čitali, između redova bilo posađeno i kukavičje jaje loših stereotipa i banalne konotacije koja je najmanje što djeci treba, odnosno nije uopšte njima namijenjena.

-Da nije ovo objavljeno ne bismo znali za problem. Ovo je jako nezgodno i ukazuje da i pored svih preporuka dok se ne analizira čitav sadržaj, mogu da se dogode ovakve stvari, – rečeno je iz uprave škole Pobjedi uz napomenu da će vidjeti što ovim povodom mogu da urade, i da li išta mogu da učine, osim da izvuku nauk.

Slažu se da je veliki problem i da bi se nešto tako, ako se ne povede računa, moglo ponoviti.

Zbog insistiranja na anonimnosti roditelja koji su ukazali na ovakav propust i neadekvatan sadržaj, kao i čuvanja identiteta djece koja su dobila knjigu, Pobjeda ne objavljuje ni podatak o kojoj se školi radi.

„Ne sudi knjizi po koricama“

Komentarišući činjenicu da je ovakav „edukativni“ materijal dospio do djece, autorka programa za predmet Medijska pismenost Svetlana Jovetić-Koprivica, kazala je Pobjedi da je riječ o najboljem primjeru koji pokazuje zašto su prepoznavanje problematičnog medijskog i književnog sadržaja i poruka važna za osnovce.

Smatra da bi upravo sadržaj knjige mogao da bude polazište za praktično dekonstruisanje stereotipa u okviru predmeta medijska pismenost.

Prema njenim riječima, odgovorno kreiranje pisanog sadržaja predstavlja, prije svega, odgovornost uredničkog djelovanja izdavača.

Ukazuje da postoje mnoga izdanja koja zaslužuju da se nađu u rukama nagrađenih učenika i učenica, a sa kojima bi trebalo da budu upoznati oni koji uručuju nagrade i darivanje po završetku školovanja.

-Sadržaji koji njeguju stereotipe, mizogoniju, ksenofobiju prisutni su i drugdje, zbog toga se zajedno sa svojim koleginicama i kolegama zalažem za izučavanje medijske pismenosti kako bi djeca ovladala tehnikama dekonstruisanja poruke u svim medijima, a knjiga je jedan od njih – zaključuje Jovetić-Koprivica. 

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)