Sve gradove na Limu prate problemi, kolektor samo u Beranama

Sve gradove na Limu prate problemi, kolektor samo u Beranama

Standard

03/02/2025

07:06

Dva udruženja građana u Plavu zatražila su od lokalne uprave u tom gradu da hitno počnu da planiraju izgradnju kolektora, odnosno kanalizacine mreže u velikom naselju koje udaljenom od jezera od 100 do 300 metara, a u kojem se još uvijek fekalne vode odlažu na primitivan način – u septičkim jamama.

Oni su zatražili i da se pokrene inspekcijski nadzor i preduzmu mjere prema pravnim i fizičkim licima koja ugrožavaju ekološku isgurnost jezera.

„Tražimo od Opštine Plav da obezbijedi trajnu kontrolu i nomitoring kvaliteta vode u Plavskom jezeru“ – navode u dopisu koji sudali na uvid Portalu RTCG.

U ovim udruženjima smatraju da ovo pitanje „nije samo lokalnog značajaveć ima širi ekološki i turistički uticaj, jer je Plavsko jezero ključni resurs za razvoj turizmai očuvanja prirode plavske opštine“.

„Predlažemo izgradnju kanalazacione mrežena lokacijama gdje se trenutno koriste propusne sepričke jame. S obzirom poroznost zemljištau ovom području, fekalne vode putem podzemnih vodotoka završavaju u Plavskom jezeru, koje se nalazi na udaljenosti od 100 do 300 metara“ – piše u dopisu udruženja gražana upućenom Opštini Plav.

Riječ je, kako kažu, posebno o ulicama „Jezerskoj“, „Vojnoseljskoj“ i „Kumanice“, a Opštini su dostavili spisak stotinu pedeset kuća i njihovih vlasnika koji se nalaze u tom dijelu grada.

Njih posebno zabrinjava što se u ovom naselju u ovoj godini, uprkos neriješenom problemu kanalizacije, planira gradnja čak tri stambene zgrade sa čak pedeset stanova.

Ukazali su i na problem jedne privatne praonice automobila, z akoju tvrde da nema dozvoluza rad, a zagađena voda iz septičke jamezavršava u obližnjojvodi i slijeva se Plavsko jezero na udaljenosto do svega 120 metara.

Ovim dopisom koji su udruženja građana u Plavu uputila tamošnjoj lokalnoj upravi, skrenuta je pažnja da taj krajnji grad sa jezerom iz kojeg izvire rijeka Lim, nema izgrađen kolektor, odnosno prečišćivač voda.

Tako je zahvaljujući međunarodnom projektu koji je izveden pod nazivom „Izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda i kanalizacione mreže i unapređenje vodosnabdijevanja u Opštini Berane”, svrstao je ovaj sjeverni crnogorski grad u red rijetkih u državi koji imaju izgrađen kolektor i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.

Berane je je, zapravo, jedini grad u slivu rijeke Lim na njegovom toku kroz Crnu Goru koji ima prečićivač otpadnih voda, koji već pet godina funkcioniše besprekorno, a zagađenje vode rijeke Lim svedeno na nultu tačku.

Na ovaj način Beranci su ne samo zaštitili Lim ispod Berana, već doprinijeli i smanjenju zagađenja ukupnog crnomorskog sliva.

U zvaničnim dokumetima Evropske komisije je zapisano da se radilo o investiciji vrijedanoj 13,2 miliona eura, od čega su bespovratna sredstva Evropske unije iznosila 8,3 miliona eura, dok je ostatak sredstava izdvajala Crna Gora u vidu nacionalnog kofinansiranja.

Prečišćivač otpadnih vodaPrečišćivač otpadnih voda

Kroz ovaj projekat u Beranama je postavljeno preko dvadeset kilometara potpuno nove kanalizacione mreže, sa krunom izgradnje prečićivača otpadnih voda, koji je izgrađen na izlazu iz grada, u Mjesnoj zajednici Beranselo i čiji je trenutni kapacitet predviđen za dvadeset hiljada stanovnika.

Prečićivač ima tri bazena, ali je ostavljena mogućnost da se doradi još jedan bazen, pa da se kapaciet prečišćivača poveća na trideset hiljada stanovnika. To su takozvani sekvecioni biološki reaktori. Iz njih u rijeku Lim odlazi potpuno prečišćena voda.

Kolektor i prečišćivač voda najprotrebniji bi, po svemu sudeći, bio u Bijelom Polju. Aktivisti iz tog grada ukazuju na činjenicu da od kolektora, priče i pompeznih najava o njegovoj izgradnji, još uvijek nema ništa.

Iz tamošnje nevladine organizacije“Euromost”  ističu da je Lim na području Bijelog Polja trenutno najzagadjenija rijeka u regionu i rijeka koja na ovom području ljeti predstavlja ogroman rizik za zaraze, jer se u nju uliva čak, vjerovali ili ne, pet hiljada kanalazicionih izliva, što direktno, što preko raznih gradskih rijeka, od Lješnice, Lipnice pa nadalje.

Oni tvrde da je Brisel prepoznao Lim kao rijeku od značaja ne samo za Crnu Goru, već za čitav region pa i Evopsku uniju. 

Ne čudi nakon svega što se često može čuti kako je međunarodna rijeka Lim, koja prolazi kroz tri države do ulivanja u Drinu, malo iznad Višegrada, najzagađenija upravo na teritoriji Bijelog Polja koji predstavlja i grad sa najviše stanovnika na toku Lima kroz Crnu Goru.

Nešto manji zagađivač Lima iznad Berana su Andrijevica i Murino, a da li će poslije dopisa kojim je ukazano na ovaj veliki problem samo u jednom naselju, pokrenuti pitanje potrebe izgradnje kolektora i prečišćivača voda za čitav grad, ostaje da se vidi.

Kao kranji grad, odakle se putem rijeke Ljuče puni Plavsko jezero, ostaje još i Gusinje. I Gusinje nema kolektor, a u oba grada tokom ljetnje sezone broj stanovnika se udvostručuje, akone i utrostručuje, što iseljnika koji ljeti dolaze kući iz dijaspore, što velikog broja turista koje privlače Prokletije sa svojim jezerima, od kojih je najveće, ali nažalost i najzagađenije, Plavsko.

Berane ostaje tako, za sada, jedini grad na Limu kroz Crnu Goru koji je riješio to pitanje. Stanovnici ovog grada bi se sa mukom prisjetili perioda prekopanih ulica i saobraćajnih problema, kao i neodgovornog odugovlačenja od strane španskih izvođača radova, ali zato sada ubiraju benefite.

Izvor: RTCG
Izvor (naslovna fotografija): RTCG

Ostavite komentar

Komentari (0)