Na čekanju, dodaju iz Ministarstva rada i socijalnog staranja, trenutno ima određen broj i djece i porodica spremnih na ovaj privremeni oblik zaštite.
“Na evidenciji centara za socijalnu rad nalazi se nekoliko hraniteljskih porodica, a za određeni broj djece je predviđen smještaj u hraniteljsku porodicu. Međutim, potrebno je da je hraniteljska porodica u mogućnosti da u potpunosti zadovolji potrebe konkretnog djeteta, tako da je neophodno da postoji i konkretna podobnost između hranitelja i djeteta. To znači da svakom djetetu ne odgovara svaka hraniteljska porodica”, ističu iz ministarstva.Objašnjavaju da je hraniteljstvo privremeni oblik zaštite djeteta do njegovog povratka u biološku porodicu ili pronalaska adekvatne hraniteljske porodice.
“Hranitelji ostvaruju naknadu za pružanje ove usluge. Takođe hranitelji za pružanje ove usluge dobijaju licencu koju izdaje nadležni Centar za socijalni rad u mjestu u kome žive. Napominjemo da zainteresovani potencijalni hranitelji prolaze postupak procjene koji ima nekoliko faza i koji može trajati do šest mjeseci, jer obuhvata i realizaciju programa obuke za hraniteljstvo”, kazali su iz ministarstva.
Mjesečna naknada troškova smještaja korisnika na porodičnom smještaju-hraniteljstvu je 350 eura, s tim što se, kako su pojasnili, iznos umanjuje ukoliko korisnik-dijete ima primanja odnosno porodičnu penziju.
“Naknada za rad pružaoca usluge standardnog, urgentnog i povremenog porodičnog smještaja-hraniteljstva i porodičnog smještaja, utvrđuje se u procentu od visine troškova smještaja korisnika u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite, i to:
- 30 odsto za jednog korisnika;
- 15 odsto za svakog sljedećeg korisnika, kada je na smještaju više od jednog korisnika.
Naknada za rad pružaoca usluge porodičnog smještaja-hraniteljstva i porodičnog smještaja uz intezivnu ili dodatnu podršku, utvrđuje se u procentu od visine troškova smještaja korisnika u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite, i to:
- 50 odsto za jednog korisnika;
- 25 odsto za svakog sljedećeg korisnika, kada je na smještaju više od jednog korisnika”, kazali su iz ministarstva za Gradski portal.
Djeca koja su smještena u hraniteljskim porodicama, naglašavaju, ostvaruju pravo na dječji dodatak u iznosu od 60 eura mjesečno.
Preporučeno
“Hranitelji su dužni da vode adekvatnu brigu o djeci, obezbjede adekvatan prostor za život, odjeću, obuću, ishranu, zadovoljenje vaspitnih i obrazovnih potreba, dužni su da vode brigu o zdravlju djeteta, ali i da njeguju njegov identitet i stimulišu razvoj potencijala i osamostaljivanje”, saopštili su iz ministarstva za Gradski portal i istakli da se djeca bez roditeljskog staranja ne smještaju u porodice koje žive van Crne Gore.