test

Preliminarni rezultati Popisa: U Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika, najviše u Podgorici, Nikšiću, Baru, najmanje u Šavniku i Plužinama

Standard

25/01/2024

11:37

Prema preliminarnim rezultatima popisa u 2023. godini u Crnoj Gori živi 633 hiljade i 158 stanovnika - saopštio je direktor Monstata Miroslav Pejović.



Popisom su, kaže, prikupljeni podaci o 217 hiljada i 441 domaćinstvu i 396 hiljada 873 stanova.

Ukupno je popisano 600 hiljada i 273 lica tokom faze prikupljenih podataka

Preliminarni podaci su, ističe, podložni promjenama, a konačni će biti obavljeni u ostatku godine.

Zamjenica direktora Monstata Snežana Remiković saopštila je da je broj stanovnika, u odnosu na podatke sa popisa iz 2011. godine, porastao za nekih dva odsto.

“Kada govorimo o domaćinstvima rast je nešto veći – imamo 217 hiljada 441 domaćinstvo, a kada govorimo o stanovima imamo najveći rast – tj oko 26 odsto i odnosi se na 396 hiljada 893 stana za koje su prikupljeni podaci”, navela je Remiković.

Najveći broj stanovnika je u Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju. Tu je, kako je kazala Remiković, skoncentrisano nešto više od 50 odsto stanovništva Crne Gore.

Najmanji broj stanovnika zabilježen je u Šavniku, Plužinama i na Žabljaku.

Porast broja stanovnika je zabilježen u 13 opština.

Povećanje broja stanovnika u Podgorici je 22 hiljade što je ukupan rast u svim drugim opštinama.

Prosječan broj članova domaćinstava je 2,9.

Na pitanje zašto nemamo podatke o naciji i vjeri, direktor Monstata Miroslav Pejović je rekao da su današnji rezultati izvedeni po popisnim krugovima i da nije moguće izvesti nijednu drugu karakteristiku.

“Juče je izvršen izbor kandidata za operatere. Unos podataka će trajati do šest mjeseci, radiće se u dvije smjene. I tek nakon unosa podataka, kontrola i uparivanja imaćemo konkretne podatke o drugim obilježjima stanovništva”, dodao je Pejović.

Građani će, ističe, moći da provjere vjerodostojnost podataka putem softvera.

“Podaci nijesu unešeni i obrađeni. Ovo su sirovi podaci koji nijesu u potpunosti uporedivi sa konačnim podacima iz 2011. godine”, naveo je Pejović.

Specifikacija softvera tajna zbog hakerskih napada

“U specifikaciji za izradu softera postoji algoritam koji ne bi bilo poželjno da postane javan zbog hakerskih napada”, saopštio je direktor Uprave za statistiku Miroslav Pejović.

Zato je, ističe, specifikacija označena oznakom javnosti.

“Vlada je formirala posebnu komisiju za izradu softvera. Tenderska dokumentacija je spremna. Odmah po usvajanju plana javnih nabavki, koji je obično krajem januara, tender će biti raspisan”, naveo je Pejović.

On je saopštio da će narednih dana opozicija dati prijedlog za novog člana predsjednika te komisije.

Sirovi podaci
Na pitanje zašto nemamo podatke o naciji i vjeri, direktor Monstata Miroslav Pejović je rekao da su današnji rezultati izvedeni po popisnim krugovima i da nije moguće izvesti nijednu drugu karakteristiku.

“Juče je izvršen izbor kandidata za operatere. Unos podataka će trajati do šest mjeseci, radiće se u dvije smjene. I tek nakon unosa podataka, kontrola i uparivanja imaćemo konkretne podatke o drugim obilježjima stanovništva “, dodao je Pejović.

Građani će, ističe, moći da provjere vjerodostojnost podataka putem softvera.

“Podaci nijesu unešeni i obrađeni. Ovo su sirovi podaci koji nijesu u potpunosti uporedivi sa konačnim podacima iz 2011. godine”, naveo je Pejović.

Na pitanje da li je dijaspora uključena u podatke o broju ukupnog stanovništva Pejović je odgovorio odrično.

“Što ne znači da nakon statističke kontrole neće doći do situacije da su popisana i lica koja su u dijaspori, ali mi ćemo nakon kontrole doći do konačne i realne slike podataka”, dodao je Pejović.

Preliminarni rezultati obuhvatiće objavljivanje rezultata popisa, po naseljima, jedinicama lokalne samouprave i za teritoriju Crne Gore o broju stanovnika, domaćinstava i stanova i drugih nastanjenih prostorija.

Podsjetimo, popis stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine je počeo 3. decembra i završen je 28. decembra.

Iz MONSTAT-a su kazali da su prikupljeni ključni podaci o stanovništvu, domaćinstvima, stanovima, ali i drugi informacije koje se odnose demografske karakteristike, obrazovanje, na uslove u kojima građani žive, na zaposlenost odnosno nezaposlenost, informacionu pismenost i druge karakteristike stanovništva.

U narednim mjesecima, nakon unosa podataka, zaposleni Uprave za statistiku će sprovesti statističke kontrole, obradu podataka i detaljne analize da bi se pripremili zvanični rezultati popisa.

Izvor (naslovna fotografija):

Standard

Ostavite komentar

Komentari (1)

aa1d

25 Jan. at 12:24

sabiranje baba, žaba, građana, turista, izbjeglica i stranih radnika iz okruženja, konobara i građevinaca i pridošlica!