Magla je prirodna pojava, kaže Vojinović, koja je tipična za vlažne jesenje i zimske dane ali magla koja je obilježila vikend u Podgorici bila je kombinacija.
“To je bila kombinacija magle, kao tipične pojave koja se dešava u tim prizemnim slojevima atmosfere, čija je visina najviše 1km, ali koja postepeno počinje da se spusta, naročito kada su temperature niske, kada nema vjetra, i kada je vlaznost vazduha povećana; ali, istovremeno postojalo je i zagađenje. Ja sam provjeravala zvanične podatke Agencije za zaštitu životne sredine, za petak veče, subotu ujutru, kada je, takođe, ova pojava bila vidljiva, zagađenje postojalo, tipa pm deset čestica su bile 50 mikrograma preko po metru kubnom. U petak veče jeste dolazilo do prekoračenja, ali to prekoračenje je bilo minorno, 58 do 60, u subotu ujutru nešto niže, da bi u subotu veče bilo enormno visočije na ovoj mjernoj stanici u Bloku V” – rekla je Vojinović.Zagađenje ne može da stvori maglu, objašnjava Vojinović, jer je magla prirodna pojava ali se često stvaraju kombinacije prirodne pojave i zagađenja i to je ono što se desilo u Podgorici.
“Te zagađujuće čestice ulaze u vodene kapljice magle, i stvaraju se ti gusti oblaci. U zavisnosti od boje tog dima, te atmosferske pojave, mi možemo da kažemo je li riječ o magli, je li riječ o tipičnom zagađenju, ili je riječ o kombinaciji. Dakle, kad imate onu baš bijelu pojavu, mliječno bijele boje to je magla bez zagađenja. Mi smo ovih dana imali nešto između, nije ni bilo skroz sivo, što potvrđuje ovo što sam rekla, kombinacija magle i zagađenja. Mada se u urbanim sredinama, poput Podgorice, u zimskim mjesecima ne može vidjeti ta skroz bijela magla” – istakla je Vojinović.
Pljevlja i Bijelo Polje su alarmantno zagađeni gradovi, kaže Vojinović, jer po podacima Agencije za zaštitu životne sredine ta dva grada su podjednako zagađena.
Preporučeno
“U Podgorici su dominantno uzročnici zagađenja, pored domaćinstava koja se griju na čvrsta goriva, saobraćaj, koji užasno loše utiče na kvalitet vazduha. Uticaj saobraćaja je mnogo manji u Pljevljima i Bijelom Polju, i u ta dva grada ključni uzročnik zagađenja jeste sagorijevanje, naročito u individualnim ložištima, odnosno u domaćinstvima” – zaključila je Vojinović.