Na prijedlog Ministarstva poljoprivrede ,šumarstva i vodoprivrede u Skupštini Crne Gore usvojen je Zakon o organskoj proizvodnji. Crna Gora kao kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, a u skladu sa nacionalnim pravnim okvirom preuzela je obavezu da uskladi nacionalno zakonodavstvo u oblasti organske proizvodnje sa relevantnim pravnim tekovinama Evropske unije, a 1.januara 2022.godine u Evropskoj uniji stupila je na snagu Uredba 2018, i uvedene su mnoge izmjene u cilju jačanja kontrole.
Zakonom o organskoj proizvodnji propisuju se kriterijumi, objašnjava Vojvodić, za sertifikaciju u organskoj proizvodnji, te će svakako, dodaje ona, uticati na rad sertifikacionog tijela, ali i za, ističe ona, za proizvođače koji će, kako kaže, morati da se prilagode novim pravilima.,,Izmjene koje su se desile donošenjem novog Zakona o organskoj proizvodnji nijesu nešto drastične, u odnosu na ono što je bilo propisano prethodnim Zakonom. Ono što je neka novina jeste to da je propisan sistem grupne sertifikacije, detaljnije je propisana oblast uvoza i izvoza organskih proizvoda, i jasnije su definisane nadležnosti svih aktera u oblasti sistema organske proizvodnje, Ministarstva poljoprivrede, nadležnih inspektora, kontrolnih tijela i samih proizvođača”, rekla je Vojvodić.
U dijelu koji se odnosi na opšta pravila, kaže Vojvodić, Zakona o organskoj proizvodnji, usaglašeni su sa opštim pravilima, navodi ona, kako su propisana baznom evropskom Uredbom 848 iz 2018.godine.
,,Ono što nam sad predstoji je da izradimo podzakonska akta, kako bi uskladili detaljna pravila za sve oblasti organske proizvodnje, biljnu, stočarsku, preradu organskih proizvoda, akvakulturu, sa detaljnim pravilima koja su definisana kako u ovoj baznoj Uredbi 848, tako i ostalim uredbama koje se oslanjaju na Uredbu 848”, istalla je Vojvodić.
Neki opštepoznati kriteriju za dobijanje sertifikata, podsjeća Vojvodić, su ograničenje upotrebe inputa koja se koriste u poljoprivredi, ističe ona, ograničenje upotrebe zaštitnih sredstava, kao i sredstava, kako navodi, za liječenje životinja.
,,Ograničenje upotrebe aditiva, pomoćnih sredstava u preradi organskih proizvoda, zatim određene zabrane, kao što su zabrana upotrebe azotnih mineralnih đubriva, zabrana upotrebe jonizujućih zračenja, zabrana upotrebe genetskih modifikovanih organizama, zabrana hidroponskog načina uzgoja biljaka…Obavezne su primjene preventivnih mjera i mjera predostrožnosti, kako bi se očuvao integritet kako organske proizvodnje, tako i organskog proizvoda. Što se tiče stočarske proizvodnje bitno je napomenuti da se tu mora obezbjediti organska ishrana, visoki standardi dobrobiti životinja”, naglasila je Vojvodić.
Monteorganici su povjereni poslovi obavljanja stručne kontrole, kaže Vojvodić, te imaju zadatak da provjere i utvrde da le se ono, ističe ona, što je definisano Zakonom i podzakonskim aktima, kako navodi, tako i sprovodi na terenu.
Preporučeno
,,Nakon što proizvođači podnesu zahtjev za sertifikaciju, odnosno kompletnu prijavnu dokumentaciju, mi sa svim proizvođačima potpisujemo ugovor o kontroli i sertifikaciji, vršimo inicijalnu kontrolu kako bi utvrdili da li postoje uslovi za uspostavljanje organske proizvodnje, a nakon što proizvođač uđe u postupak sertifakicije svake godine se vrši nadzor te proizvodnje, kako bi se provjerilo da li se pravila poštuju u kontinuitetu. Obavezni smo da sprovedemo minimum jednu kontrolu godišnje, a postoji mogućnost da uradimo više kontrola, odnosno vanredne kontrole, uzorkovanje i slično”, zaključila je Vojvodić.