Izvršna direktorica TWBM-a i Agencije za kreativne komunikacije BI Communication koja je lansirala Inicijativu Ljiljana Burzan-Nikolić, kazala je da, osim što je broj ženskih preduzeća i dalje u porastu, u prethodnoj godini je registrovan značajan rast od preko 20 odsto.
“S obzirom na to da je rast znatno veći od rasta ukupnog broja preduzeća, ove godine, prvi put otkako pratimo, imaćemo rast učešća ženskih preduzeća u ukupnom broju preduzeća. Druga značajna informacija koju mogu podijeliti je da se među novim ženskim preduzećima veliki broj odnosi na strane državljanke. Nažalost, ovaj dio nijesmo mogli preciznije analizirati, s obzirom na to da podaci o zemlji porijekla žena koje su osnovale ili vode ova preduzeća nijesu javni”, rekla je Burzan-Nikolić.Ona je navela da je korisno ukazati na tu činjenicu koja bi donosiocima odluka mogla biti važna pri kreiranju politika u ovoj oblasti.
Prema njenim riječima, rano je za zaključak da je navedeni rast stabilan i da je rezultat sistemske podrške ženskom preduzetništvu u Crnoj Gori.
Potpredsjednik PKCG Dragan Kujović, rekao je da je žensko preduzetništvo najbrže rastuća kategorija u preduzetničkom svijetu koje je zahvatilo podjednako sve zemlje, bez obzira na stepen ekonomskog razvoja.
“Razvijanjem ženskog preduzetništva, stvaraju se preduslovi za otvaranje novih radnih mjesta i razvoj inovacija, što doprinosi razvoju društva u cjelini”, kazao je Kujović.
On je naveo da PKCG samostalno i kroz partnerske projekte kao što je i TWBM, nastoji da dodatno osnaži i učestvuje u razvoju ženskog preduzetništva i na taj način omogući stvaranje nove vrijednosti u crnogorskoj ekonomiji.
Stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Ekaterina Paniklova, poručila je da napredak u biznisu, kao i u bilo kojoj drugoj oblasti, nije moguć bez korišćenja punog potencijala svih ljudskih resursa.
“Dok u Crnoj Gori žene čine približno 43 odsto zaposlenog stanovništva, zauzimaju ipak samo 20 odsto rukovodećih pozicija. Ova razlika naglašava potrebu za kontinuiranim naporima da se smanji rodni jaz u liderstvu i preduzetništvu. Kako bismo zaista napredovali, ključno je da iskoristimo puni spektar ljudskog kapitala”, rekla je Paniklova.
Šefica Sekretarijata Savjeta za konkurentnost Marija Šuković, rekla je da raznovrsnost aktivnosti SCC-a na najbolji način oslikava koliko je tema horizontalna, to jest zahtijeva djelovanje u više sektora i resora, ali i koliko zahtijeva uključenost i podršku raznih zainteresovanih strana kako bi rezultati bili vidljivi i opipljivi.
Preporučeno
Ekspertkinja za strateški marketing i komunikacije u NLB banci Jelena Vujović, rekla je da u NLB banci vjeruju da TWBM inicijativa na sistematičan, odgovoran i profesionalan način afirmiše i promoviše žensko preduzetništvo.