Južnokorejski Incheon ubjedljivo prvi na rang listi, Đeljošaj optužuje članicu Komisije za kompromitovanje procesa

Južnokorejski Incheon ubjedljivo prvi na rang listi, Đeljošaj optužuje članicu Komisije za kompromitovanje procesa

Standard

05/07/2025

14:13

Tenderska komisija za sprovođenje postupka dodjele koncesije za crnogorske aerodrome na jučerašnjoj sjednici, nakon razmatranja pristiglih ponuda, sačinila je rang listu ponuđača i na prvo mjesto ubjedljivo rangirala južnokorejsku firmu Incheon International.

Airport Corporation (IIAC) sa 96,18 bodova, dok je luksemburško-američka kompanija Corporación América Airports (CAAP) dobila 65,18 bodova, potvrđeno je Pobjedi iz više izvora, iz Vlade. Tenderska komisija je u prethodnoj fazi umalo eliminisala južnokorejsku firmu, jer navodno nije bila zadovoljila tehničku ponudu.

U prethodnoj fazi, i jedan i drugi ponuđač su u pojedinim segmentima dobili ocjenu nula, a ranija odluka Komisije je, zbog razlike od svega 0,3 boda, faktički isključila Incheon International Airport Corporation (IIAC) iz Južne Koreje iz daljeg procesa.

Procedura

Prema proceduri Tenderska komsija izvještaj sa rangiranim ponudama dostavlja Ministarstvu saobraćaja, a ono dalje Vladi koja treba da donese konačnu odluku.

Predsjednik Tenderske komisije Nik Đeljošaj je juče, nakon održavanja sjednice, u saopštenju dostavljenom medijima saopštio da je Komisija juče nastavila započetu sjednicu na kojoj su analizirali izvještaj IFC-a za finansijske ponude.

,,Nakon završetka te sjednice, održali smo novu sjednicu kako bismo vrednovali tehničku i finansijsku ponudu i utvrdili rang listu. Zakazao sam novu sjednicu za utorak, na kojoj će Tenderska komisija odlučivati o izvještajima i eventualnim odlukama prema nadležnom ministarstvu. Želim da saopštim da je IFC tokom sjednice odbio da odgovori na moja pitanja i preuzme odgovornost, što smo konstatovali u zapisniku”, kazao je Đeljošaj.

Ključni preokret u ovom koncesionom postupku desio se 10. juna, kada je Komisija, nakon pravnog savjeta i dodatnih konsultacija sa IFC-jem, priznala da su tehničke ponude oba ponuđača formalno ispravne i ocijenjene u više kategorija. U prethodnoj fazi, i jedan i drugi ponuđač su u pojedinim segmentima dobili ocjenu nula, a ranija odluka Komisije je, zbog razlike od svega 0,3 boda, faktički isključila Incheon International Airport Corporation (IIAC) iz Južne Koreje iz daljeg procesa.

Dodao je da će o daljem procesu i odlukama koje će Tenderska komisija donijeti u utorak, blagovremeno informisati javnost.

,,Želio bih da napomenem da svaka odluka postaje zvanična kada je potpišu svi članovi komisije, tako da ne želim da komentarišem medijske napise koji se namjerno objavljuju kako bi se što više kompromitovao proces od strane jedne članice Tenderske komisije, što je krivično djelo, jer je naš rad označen pod stepenom ‘interno'”, rekao je Đeljošaj.

Komisija je tehnički dio ponuda ocjenjivala dva puta i propustila Korejce u drugi krug u kome se ocjenjuje finansijski dio ponuda, nakon što je IFC tvrdio da nijesu poštovana tenderska pravila o glasanju.

IFC je na osnovu sporazuma sa Vladom Crne Gore angažovan kao savjetnik u postupku dodjele koncesije za aerodrome.

Produženje roka

Vlada Crne Gore odlučila je početkom juna da produži rok Tenderskoj komisiji do 9. jula da završi posao i preda izvještaj Ministarstvu saobraćaja o bodovanju ponuda.

Ključni preokret u ovom koncesionom postupku desio se 10. juna, kada je Komisija, nakon pravnog savjeta i dodatnih konsultacija sa IFC, priznala da su tehničke ponude oba ponuđača formalno ispravne i ocijenjene u više kategorija. U prethodnoj fazi, i jedan i drugi ponuđač su u pojedinim segmentima dobili ocjenu nula, a ranija odluka Komisije je, zbog razlike od svega 0,3 boda, faktički isključila Incheon International Airport Corporation (IIAC) iz Južne Koreje iz daljeg procesa.

Međutim, pravno mišljenje je jasno ukazalo da nula nije validna ocjena, zbog čega je Komisija morala da izvrši reevaluaciju tehničkih ponuda – ovog puta u skladu sa zakonom i uz obaveznu ekspertizu IFC-ja.

Nakon novog bodovanja, utvrđeno je da oba ponuđača ispunjavaju minimalne uslove za prelazak u završnu fazu – ocjenu finansijskih ponuda. Komisija je nakon toga trebalo da sačeka konačno mišljenje IFC-ja o finansijskim parametrima, nakon čega je trebalo da ocijeni i taj dio, nakon čega formira konačni prijedlog i šalje ga Ministarstvu saobraćaja, koje će ga dalje uputiti Vladi na odlučivanje.

Tenderska komisija za postupak koncesije za pravo korišćenja aerodroma Podgorica i Tivat je 10. juna saopštila da su ponude oba ponuđača tehnički ispravne, nakon čega je izvršeno njihovo vrednovanje.

,,Nakon što su oba ponuđača ispunila zahtjeve minimalnog broja bodova, a u skladu sa dodatnim konsultacijama sa Međunarodnom finansijskom korporacijom IFC – savjetnikom u procesu, Tenderska komisija za postupak koncesije za pravo korišćenja aerodroma Podgorica i Tivat konstatovala je da su se stekli uslovi za provjeru finansijskih ponuda oba ponuđača”, saopšteno je tada iz Tenderske komisije.

Ponude

Nakon otvaranja finansijskih ponuda za davanje crnogorskih aerodroma u koncesiju, kako je Pobjeda ranije nezvanično saznala, južnokorejska kompanija Incheon International Airport Corporation (IIAC) nudi 100 miliona jednokratne finansijske nadoknade, dok luksemburško-američka kompanija Corporacion America Airports (CAAP) nudi 101 milion.

Kada je riječ o inicijalnim investicijama, ponuda Incheona je 132 miliona, dok 158 miliona nudi CAAP. Incheon nudi 35 odsto varijabilne godišnje koncesione naknade, dok CAAP nudi 17 procenata.

Tenderska komisija za postupak koncesije za pravo korišćenja aerodroma Podgorica i Tivat je 9. maja, uz prisustvo ovlašćenih predstavnika dva ponuđača, sprovela javno otvaranje ponuda za dodjelu koncesije. Komisija je utvrdila da su u roku naznačenom u javnom pozivu blagovremeno pristigle dvije ponude od korporacije Incheon International Airport Corporation i Corporacion America Airports S.A.

Podsjetimo, vlada Duška Markovića je još 25. jula 2019. godine usvojila koncesioni akt i ugovor za davanje koncesije za korišćenje aerodroma Tivat i Podgorica.

Koncesionim aktom je tada predviđeno 100 miliona eura jednokratne nadoknade za budžet i 200 miliona eura investicija u narednih 30 godina.

Nekadašnje ministarstvo saobraćaja, na čijem čelu je bio Osman Nurković, 11. oktobra 2019. godine objavilo je javni poziv za podnošenje prijava za pretkvalifikaciju za dodjelu koncesije za aerodrome.

Na pretkvalifikacioni tender za dodjelu koncesija tada je stiglo sedam prijava, od kojih su četiri ispunile kriterijume i označene su kao kvalifikovani ponuđači. U pretkvalifikacionoj proceduri kvalifikovala su se četiri ponuđača – južnokorejska kompanija „Incheon International Airport“, indijski „GMR Airports“, luksemburška „Corporacion America Airports“ i francusko-turski konzorcijum ADP-TAV, koji su tada ispunili pretkvalifikacione kriterijume za dodjelu koncesija.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):Ilustracija, Printscreen/ Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)

X