Ogroman ekonomski pad koji je izazvan prošlonedjeljnim američkim carinama razlog je razilaženja ili makar veoma ozbiljnih nesuglasica između američkog predsjednika Donalda Trampa i njegovog ministra za efikasnost, najbogatijeg čovjeka na svijetu Elona Maska. Kada se sastave kockice odnosno djelovi informacija objavljenih u raznim medijima i društvenim mrežama konfrontacija je nastala zbog direktne štete koju su američke carine nanijele i koju i dalje nanose Masku.
U četvrtak, dan nakon što je Donald Tramp objavio carine, berze već reaguju, premda ne tako velikim padom kakav se dogodio u petak i u ponedjeljak. Međutim, Mask koji ima toliki novac i tolike biznise shvata da bi mogao vrag odnijeti šalu i počinje da daje doduše ne direktne već okolišne izjave da bi neke od carina trebalo pauzirti. Istovremeno, Trampov savjetnik za trgovinu i proizvodnju, idejni tvorac politike carina, Piter Navaro u gostovanju na CNN-u brani radikalni stav: Nema popuštanja! Prvi znak ozbiljnog razilaženja unutar Bijele kuće naslućuje se već tada.Navaro ocjenjuje da berzanski pad, koliki god bio, nije strašan, jer nakon toga slijedi rast. „Tržište će dotaći dno. Biće to uskoro, a odatle ćemo imati bikovski bum, a Dow će dosegnuti 50.000 i to tokom Trampovog mandata”, rekao je Navaro. Neki korisnik stavlja na mrežu X dio Navarovog gostovanja na CNN-u i aludira da to govori čovjek s doktoratom na prestižnom Harvardu. Mask, koji po cio dan visi na svojoj mreži i ima desetak ili više objava dnevno, odgovara da je „doktorat Harvarda loša, a ne dobra stvar“.

U petak žestoko padaju indeksi na svim relevantnim svjetskim berzama. Mask na kraju dana računa koliko je milijardi ili čak desetina milijardi dolara izgubio i u subotu kreće u akciju. Najprije u razgovoru putem videolinka s italijanskim zamjenikom premijera, radikalnim desničarom Mateom Salvinijem, izjavljuje „da se nada“ da će SAD i EU pregovarati i doći u „situaciju nulte carine“.
„Nadam se da je dogovoreno da bi i Evropa i Sjedinjene Države idealno, po mom mišljenju, trebalo da pređu na situaciju nulte carine, čime bi se efikasno stvorila zona slobodne trgovine između Evrope i Sjeverne Amerike“, rekao je Mask.
Njegova nagla „briga“ za Evropu izazvana je, među ostalim, i činjenicom da je samo u Evropi prodaja Tesle pala u januaru i februaru za 49%, dok akcije Tesle vrijede upola manje nego u decembru.

Međutim, na njegove javne objave nema odgovora Donalda Trampa.
Dan kasnije, u nedjelju, odgovara mu Piter Navaro na TV Fox stavom da Mask gleda prvenstveno svoj poslovni interes.
„Bilo je zanimljivo čuti Elona Maska kako govori o zoni nulte carine s Evropom. On to ne razumije. … Ono što mislim da je važno razumjeti u vezi s Elonom je da on prodaje automobile. To je ono što on radi“, rekao je Navaro.
Sva je prilika da se u ponedjeljak stvar toliko zaoštrila da se morao uključiti Donald Tramp lično. Za razliku od izjave date u petak da Mask „treba da ostane [u administraciji] koliko je god moguće“, ne samo da je nakon vikenda takva ocjena izostala već je u medije puštena priča da Mask odlazi.
Prema Washington Postu Mask je direktno za tražio od Trampa da poništi ili pauuzira carine. Odgovora nije bilo, odnosno Tramp ga je, što bi klinci rekli, iskulirao.
Nesuglasice Trampa i Maska nijesu, međutim, izbile tek sada.
Još prošlog mjeseca je Maskova kompanija Tesla poslala upozorrenje američkoj administraciji da bi carine mogle naštetiti kompanijama koje proizvode električna vozila.

U nepotpisanom pismu američkom trgovinskom predstavniku Džamiesonu Griru stoji da su „američki izvoznici izloženi nerazmjernim uticajima kada druge zemlje reaguju na američke trgovinske akcije“ i da su prethodne akcije napravile Tesli štetu jer su uvedene carine na uvoz američkih električnih vozila.
Kada je 26. marta Tramp uveo carine od 25% na uvoz automobila Mask je reagovao na svojoj mreži X objavom: „Važno je napomenuti da Tesla ovdje NIJE neranjiv. Uticaj carina na Teslu još uvijek je značajan“, napisao je.
Preporučeno
Mask se za sada o ovome ne oglašava javno. Više američkih medija, međutim, objavljuju da se okuplja grupa uticajnih američkih poslovnih ljudi s ciljem da utiču na Donalda Trampa da vodi umjerenu vanjsku ekonomsku politiku.