Ministarstvo finansija ugostilo je tim OECD-a (Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj), čije su ekspertkinje Heike Buss i Jasna Voje, održale radionicu o primjeni BEPS mjera, budući da je pridruživanjem Inkluzivnom okviru, Crna Gora stekla mogućnost korišćenja tehničke pomoći u dijelu inkorporiranja međunarodnih standarda u svoje poresko zakonodavstvo.
Naime, kako su pojasnili u Ministarstvu, BEPS (Base Erosion and Profit Shifting – Projekat evazije poreske osnovice i premještanja dobiti) predstavlja globalni izazov u savremenom poreskom sistemu koji označava strategije kompanija za premještanje dobiti u jurisdikcije sa nižim poreskim stopama, čime se smanjuje poreska osnovica u državama sa višim poreskim stopama.Nišavić je kazala da iskustvo i doprinos OECD stručnog tima predstavlja značajan oslonac u prevazilaženju izazova i ostvarivanju visokih standarda koje Vlada ima na polju unapređenja poreske politike, a što će, kako je ocijenila, u konačnom značajno uticati na javne prihode, ekonomski razvoj i fiskalnu održivost naše zemalje.
“Crna Gora je veoma posvećena borbi protiv poreskih prevara i utaje poreza i snažno podržava sve međunardone aktivnosti koje imaju za cilj poboljšanje transparentnosti i razmjene informacija za sprječavanje izbjegavanja plaćanja poreza. Stoga se obavezala da svoje zakonodavstvo uskladi sa propisima Evropske unije i obezbijedi infrastrukturu za njegovu implementaciju”, poručila je Nišavić.
Nišavić je saopštila da u narednom periodu predstoji donošenje seta zakonskih propisa u ovoj oblasti, između ostalog Zakona o potvrđivanju Multilateralne konvencije za primjenu mjera koje se u cilju sprečavanja erozije poreske osnovice i premještanja dobiti odnose na poreske ugovore (MLI konvencija), kao i Zakona o globalnom minimalnom porezu u cilju usklađivanja sa Direktivom 2022/2523 o obezbjeđivanju globalnog minimalnog nivoa oporezivanja za grupe multinacionalih preduzeća i velike domaće grupe u Uniji.
“OECD koji predstavlja pouzdanog partnera Vlade u ovom procesu, razvio je BEPS akcioni plan, koji se sastoji od petnaest mjera usmjerenih na povećanje transparentnosti, jačanje poreskih pravila i suzbijanje zloupotreba poreskih sistema. Među ključnim inicijativama su ograničavanje vještačkog transfera dobiti, poboljšanje razmjene informacija među državama te unapređenje pravila o transfernim cijenama”, kaže se u saopštenju.
BEPS je postao centralni fokus međunarodne poreske politike, a Crna Gora jedna je od zemalja koja želi da, u skladu sa ovim preporukama, osigura pravedniji poreski sistem i spriječi agresivnu poresku optimizaciju.
Preporučeno
“Crna Gora je prethodno ispunila sva tri kriterijuma koje je propisao Savjet EU: pristupila Globalnom forumu o transparentnosti i razmjeni informacija u poreske svrhe, potpisala Multilateralnu Konvenciju o uzajamnoj administrativnoj pomoći u poreskim pitanjima i pristupila Inkluzivnom okviru za BEPS-a čime su pokazani ispravni koraci na evropskom putu, dok partnerstvo sa OECD ima važnu ulogu u napredovanju i ostvarivanju strateških ciljeva u domenu poreske politike”, zaključuju u Ministarstvu.