Prijedloge su dostavili Institut za poslovnu i finansijsku pismenost, Balkanska istraživačka mreža Crne Gore (BIRN), Grupa za razvoj i unapređenje sporta, CEE Brankwatch Network, NVO Akcija za socijalnu pravdu i Institut alternativa. Prijedlozi su stigli i od Instituta sertifikovanih računovođa, predstavnika Univerziteta Mediteran i novinara.
Iz BIRN-a su predložili da iduće godine revizori uđu u elektroenergetske kompanije Elektroprivredu, EPCG Solar gradnju i EPCG Željezaru, dok iz Grupe za razvoj i unapređenje sporta predlažu da se uradi revizija u dijelu dodjele sredstava za projekte nevladinim organizacijama u Ministarstvu zdravlja. Tvrde da postoje privilegovane NVO koje godinama dobijaju novac za projekte i to preko limita, ukazujući na višegodišnju zloupotrebu u ovom resoru kada je riječ o ovoj problematici.Urednik u listu Dan Draško Milačić je predložio da revizori iduće godine kontrolišu upotrebu službenih platnih kartica u državnim preduzećima, podsjećajući na slučaj bivšeg predsjednika borda direktora Željezare koji je službenu karticu koristio za kockanje. Osim toga, predložio je i da DRI ispita način na koji se određuju naknade za članove odbora direktora u državnim preduzećima, ocjenjujući da se u svakom državnom preduzeću to različito reguliše. Ostali prijedlozi odnose se na kontrolu upravljanja investicijama i uspješnost realizacije infrastrukturnih i kapitalnih projekata i revizije sprovođenja međunarodnih projekata, odnosno korišćenja sredstava iz projekata podrške.
Predsjedavajući Senatom DRI senator Nikola N. Kovačević je ocijenio da se uključivanjem ključnih ciljnih grupa ostvaruje uzajamna korist, jer se kroz njihovo angažovanje utiče na povećanje javne odgovornosti kroz praćenje sprovođenja revizorskih preporuka, podiže se svijest o značaju uloge revizije i jača vidljivost rezultata revizije. Dodao je da je do sada saradnja sa civilnim društvom i medijima bila uspješna, dodajući da je DRI uradila više revizija na osnovu prošlogodišnjih prijedloga.
“Tako je ove godine sprovedena revizija na osnovu prijedloga civilnog društva u oblasti jednostavnih nabavki, revizija CEDIS-a, Rudnika uglja, dok je u toku revizija Pošte Crne Gore. U prethodnom periodu, kada je riječ o revizijama uspjeha, fokus našeg rada su bile teme, koje se tiču zaštite životne sredine, poljoprivrede, socijalne pravde, rodno odgovornog budžetiranja”, kazao je Kovačević dodajući da će sve prijedloge analizirati tokom postupka ocjene rizika koji se sprovodi prilikom pripreme plana za naredni revizorski ciklus.
Ključno je, kako je ocijenio, da se sastanci organizuju i nakon sprovedene revizije, koja je pokrenuta na osnovu prijedloga, jer je od značaja pratiti način realizacije preporuka.
“U slučaju da nemamo pozivanje subjekta revizije na odgovornost kroz konsultativna parlamentarna saslušanja, od značaja je da civilni sektor i mediji ulože napore da zajednički izvršimo pritisak na parlamentarne odbore da pravovremeno organizuju saslušanja kako bi se pozvale institucije na odgovornost prema javnosti”, poručio je Kovačević.
Prema riječima senatora Zorana Jelića DRI je prošle godine u godišnji plan uvrstila deset odsto prijedloga civilnog sektora.
Preporučeno
“Želimo proaktivnu saradnju sa civilnim sektorom, medijima, svima kako bi stepen realizacije preporuka bio na višem nivou, iako iz godine u godinu imamo sve zapaženije rezultate u stepenu realizacije preporuka”, kazao je Jelić.