,,Ključni infrastrukturni projekti koji će biti finansirani ovim kreditom uključuju izgradnju potpuno novih objekata kako bi se unaprijedile zdravstvene usluge širom Crne Gore su Opšta bolnica u Pljevljima, koja će zamijeniti zastarjele postojeće kapacitete i služiti stanovništvu sjevernog regiona zemlje. • Dom zdravlja u City Kvartu u Podgorici, sa ciljem unapređenja primarne zdravstvene zaštite u glavnom gradu. Klinika za hematologiju u okviru Kliničkog centra Crne Gore u Podgorici, koja će proširiti dostupnost specijalizovane zdravstvene zaštite”, navodi Ministarstvo zdravlja.
Pored infrastrukture, projekat će podržati modernizaciju zdravstvenog sistema na nacionalnom nivou, uključujući ulaganja u najsavremeniju medicinsku opremu – poput MRI i CT skenera.,,Iskreno smo zahvalni na kontinuiranoj saradnji i podršci Razvojne banke Savjeta Evrope. Uticaj ovih projekata na građane Crne Gore biće nemjerljiv – kako u oblasti primarne i sekundarne zdravstvene zaštite, tako i u oblasti savremene dijagnostike. Posebno važan segment je izgradnja Klinike za hematologiju i uvođenje PET-CT dijagnostike u okviru ovog projekta, imajući u vidu da Crna Gora trenutno ne posjeduje PET-CT skener i da pacijente za ovu vrstu dijagnostike upućuje u inostranstvo. Ovim projektom postavljamo temelje za moderan, dostupan i kvalitetan zdravstveni sistem u našoj zemlji“, kazao je ministar zdravlja Crne Gore Vojislav Šimun.
Guverner CEB-a, Karlo Montičeli, izjavio je da kreditna aplikacija koja je danas odobren potvrđuje snažnu posvećenost CEB-a unapređenju dostupnosti kvalitetne zdravstvene zaštite za sve građane Crne Gore.
,,Finansiranjem savremene medicinske infrastrukture i digitalnih rješenja pomažemo u izgradnji otpornijeg i inkluzivnijeg zdravstvenog sistema“, istakao je.
Ministarstvo naglašava da će modernizacija zdravstvenog sistema Crne Gore doprinijeti jačanju kapaciteta, unapređenju pružanja usluga i prevazilaženju postojećih nedostataka, omogućavajući bolji odgovor na sve složenije potrebe.
,,Takođe, poboljšaće uslove rada medicinskog osoblja i time omogućiti kvalitetniju zdravstvenu zaštitu”, navodi se.
CEB u sve svoje projekte ugrađuje tzv. „vulnerability lens“ (perspektivu ranjivih grupa) kako bi osigurao da investicije donesu korist ranjivim i nedovoljno zastupljenim grupama stanovništva, uključujući domaćinstva sa niskim prihodima, ruralne zajednice, raseljena lica i osobe sa invaliditetom.
,,Smanjenjem nejednakosti u pristupu zdravstvenoj zaštiti, projekat će pomoći u jačanju socijalne pravde i kohezije u Crnoj Gori”, ističe se.
Preporučeno
Pored ove kreditne aplikacje za zdravstvo, CEB je odobrio i mikrofinansijski projekat u iznosu od 10 miliona eura za širenje finansijske inkluzije za ranjive grupe.