Svi direktori EPCG grupe nelegalni, ispitati njihove odluke

Svi direktori EPCG grupe nelegalni, ispitati njihove odluke

Standard

22/08/2023

06:58

Izvršni direktori preduzeća u energetskom sektoru nezakonito su birani bez javnog oglašavanja, tj. bez konkursa i njih je imenovao samo bord direktora koji nije računao na njihovu sposobnost, nego su samo partijski odgovarali. Njihove odluke ukoliko su nanijele štetu, moraju biti preispitane i direktori za to moraju odgovarati pred zakonom. To je Pobjedi potvrdio advokat Nikola Martinović naglašavajući da je za sva nezakonita imenovanja odgovorna uprava tih javnih preduzeća i da za to trebaju da odgovaraju.

Profesorica radnog prava Vesna Simović – Zvicer kazala je Pobjedi da se očigledno radi o zloupotrebi instituta preuzimanja zaposlenih i da po Zakonu o radu tj. u članu 24 decidno stoji da je poslodavac dužan da slobodno radno mjesto prijavi Zavodu za zapošljavanje, na način i po postupku utvrđenim posebnim zakonom.

” Zavod za zapošljavanje je dužan, na zahtjev poslodavca, da slobodno radno mjesto javno oglasi, u skladu sa posebnim zakonom. Izuzetno od stava 2 ovog člana, Zavod za zapošljavanje je dužan da javno oglasi slobodno radno mjesto u privrednom društvu, javnoj ustanovi i drugoj javnoj službi, čiji je osnivač ili većinski vlasnik država, odnosno jedinica lokalne samouprave, u skladu sa posebnim zakonom”, stoji u Zakonu.

Advokat Martinović je kazao da ovo nije ništa neobičajno.

” Oni to shvataju kao potpuno normalnu i prirodu pojavu, da izaberu ne ljude koje znaju nego one koji im se sviđaju. Sva imenovanja su nezakonita jer su to mjesta koja su predviđena za biranje po javnim konkursima a oni konkurse nijesu raspisali. Odgovoran je menadžment. Njihove odluke treba ispitati da li su nanijele štete i u tom slučaju direktori moraju odgovarati”, objasnio je Martinović.

Simović – Zvicer je pojasnila da insitut koji se odnosi na preuzimanje zaposlenih postoji u Zakonu o radu, i da se odnosi na sve poslodavce i njeno je mišljenje da se taj institut ne može bez ikakve kontrole primjenjivati u javnom sektoru.

“Ne može se primjenjivati jedna odredba, a zanemarivati odredba koja se odnosi na javno oglašavanje. A u Zakonu o radu postoji obaveza o javnom oglašavanju za sve poslodavce koji se finansiraju iz državnog ili lokalnog budžeta, tj. gdje je vlasnik opština ili država. U ovim situacijama imali smo očitu zloupotrebu javnog oglašavanja posebno kada je u pitanju izvršni direktor. Ne možete se pozivati na odredbe u Zakonu o privrednim društvima iz razloga što ovaj zakon kao predmet svog regulisanja nema postupak zasnivanja radnog odnosa. On definiše neka statusna pitanja koja se tiče direktora, a to je da on mora imati ugovor o radu da ne može da bude van radnog odnosa, ali način kako dolazi do ugovora rada nije predmet zakona o privrednim društvima, tako da je to, nažalost, loša praksa. Kada hoćete nešto da zloupotrijebite i uhljebite neke partijske kadrove, vi se pozivate na propise koji uopšte nemaju za predmet regulisanja ono što jeste predmet pažnje”, objasnila je Simović – Zvicer.

Odluke nezakonite

Prema njenim riječima, oni su birani od strane Odbora direktora, donosili su neke odluke i sve dok su u tom statusu njihov postupak zasnivanja je nezakonit.

” Nije jedina situacija kada je postupak nezakonit. Imali smo i neke druge situacije kada nije ispoštovana neka procedura u zasnivanju radnog odnosa. Oni su odlučivali o pravima u svojstvu direktora i moje je mišljenje da ta odluka o njihovom imenovanju mora biti poništena i da tu mora da reaguje prije svega inspekcija rada koja treba da ukaže na nepravilnosti na način da se raspiše javni oglas pa da svi građani imaju pravo da se prijave”, kazala je Simović – Zvicer, ali, kako dodaje, i to je obesmišljeno.

” Imate javni oglas i unaprijed znate koja funkcija kojoj partiji pripada. Iz razloga što većina poslodavaca u javnom sektoru nema interne procedure koje definiše objektivne kriterijume za izbor kadrova. Nije dovoljno da raspišete javni oglas, moraju da postoje procedure koje kažu koje su potrebne radne sposobnosti i kako bodovati kandidate. Očito da je to članstvo u političkoj partiji i to je strašno”, poručila je Simović – Zvicer.

Naši sagovornici su se složili u tome da inspekcija rada treba da reaguje ne samo u slučaju direktora Rudnika uglja Milana Lekića (Nova srpska demokratija) nego u slučaju svih državnih i lokalnih preduzeća.

Podsjećamo da je inspektor rada Veljko Vlaović naložio predsjedniku Odbora direktora Rudnika uglja Dušanu Janjuševiću (Demokrate) da u roku od 20 dana od prijema rješenja otkloni nepravilnosti.

Izvršni direktor Rudnika uglja Milan Lekić nije izabran na tu funkciju u skladu sa zakonom jer za to radno mjesto nije sproveden postupak javnog oglašavanja.

To se konstatuje u rješenju inspektora rada Veljka Vlaovića donijetog 18. avgusta, 16 dana nakon što je obavio inspekcijski nadzor na osnovu inicijative Instituta Alternativa (IA). Inicijativu inspekciji IA je podnijela 11. jula.

Vlaović je naložio predsjedniku Odbora direktora Rudnika uglja Dušanu Janjuševiću da u roku od 20 dana od prijema rješenja otkloni nepravilnosti.

Rudnik ima pravo žalbe Ministarstvu rada i socijalnog staranja, ali žalba ne odlaže izvršenje rješenja.

Odbor direktora Rudnika uglja izabrao je Lekića za izvršnog direktora 12. aprila 2021. godine na period od četiri godine.

Inspektor je kao neosporno utvrdio da prilikom izbora Lekića za izvršnog direktora nije sproveden postupak javnog oglašavanja, što je kompanija u većinskom vlasništvu države bila obavezna da uradi.

” Rudnik uglja je bio dužan da raspiše oglas za radno mjesto izvršnog direktora, a javni oglas predstavlja konstitutivni element zasnivanja radnog odnosa što znači nepoštovanje ove obaveze za posljedicu ima nezakonitost radnog odnosa”, konstatuje se u rješenju inspektora.

Zakonska obaveza

U izjašnjenju Rudnika uglja navodi se da oni smatraju da nijesu imali zakonsku obavezu da radno mjesto izvršnog direktora javno oglase, nego da ga imenuju shodno Zakonu o privrednim društvima i Statutom društva. Istakli su i da je Rudnik u većinskom vlasništvu Elektroprivrede a ne države Crne Gore i da nije postojala zakonska obaveza javnog oglašavanja.

” Vlasnik Rudnika uglja je EPCG, ali je ona u većinskom vlasništvu države, pa je zato bilo potrebno javno oglašavanje za javno mjesto izvršnog direktora, kako bi sve ovo bilo transparentno i kako bi se svima omogućila dostupnost da ravnopravno konkurišu za ovo radno mjesto”, konstatuje inspektor Vlaović u rješenju.

Iz Rudnika je medijima nezvanično rečeno da će uskoro raspisati konkurs za izbor izvršnog direktora, ali nije odgovoreno da li će Lekić na poziciji izvršnog direktora ostati do izbora novog ili mu prestaje mandat danom donošenja rješenja kojim je utvrđeno da je nezakonito izabran na tu dužnost.

U grupi su, pored Elektroprivrede, koju vode Milutin Đukanović (DF) i Nikola Rovčanin (Demokrate), Rudnik uglja sa Milanom Lekićem (Nova srpska demokratija) i Dušanom Janjuševićem (Demokrate), CEDIS sa Vladimirom Čađenovićem (Demokrate) i Rajkom Radoševićem (Nova srpska demokratija), Zeta enerdži na čelu sa Draganom Vlahovićem, beogradsko preduzeće EPCG i EPCG solar gradnja, direktor Ranko Vuksanović. Svi oni su zapošljeni bez javnog oglašavanja, odnosno izabrao ih je odbor direktora bez provjere radne sposobnosti.

Radulović: Odluke nezakonite, cehove plaćaju građani

Advokat Veselin Radulović takođe nam je kazao da su imenovanja direktora u energetskom sektoru nezakonita i da će imati dugoročne posljedice na društvo u cjelini.

” Ovo je nastavak prakse koja traje godinama u Crnoj Gori i čini mi se da prolazi vrijeme i izdiže se na sve veći nivo. Partijska zapošljavanja i imenovanja su ono što je najveći problem crnogorskog društva i političke partije, čini se, neće odustati od te prakse dok god budu mogli to da rade. Ovo je jako loše ne samo zbog toga što su to partijski kadrovi koji se postavljaju u takvim firmama nego zato što se radi o licima koji nemaju nikakvog iskustva ni znanja konkretno za mjesta koja se postavljaju i to povlači dodatne negativne posljedice u budućnosti. Zato loše i posluju preduzeća jer ih vode nesposobni kadrovi i Crna Gora mora konačno da se oslobodi od partitokratskog sistema, gdje političke partije vladaju i kadriraju sve od vrha pa ,,po dubini“”; kazao je Radulović dodajući da odluke koje donose ovi kadrovi nijesu zakonite.

” Cehovi tih odluka lošeg upravljanja od tih kadrova plaćamo svi mi građani”; poručio Radulović.

Lakše sa inspektorom nego sa predstavnicima SNP-a i Ure

Iako su svi direktori državnih firmi, sa izuzetkom Aerodroma i To Montenegra, izabrani bez konkursa i partijskom raspodjelom funkcija, kola će se slomiti na Lekiću.

Njegovi dojučerašnji saveznici u upravi Rudnika uglja zamjeraju mu preveliko zapošljavanje, što je inače praksa u svim članicama EPCG grupe, čija je uprava za tri godine zaposlila 1100 novih radnika. Lekića, što je za sada atipično za ostale funkcionere EPCG grupe, istražuje SDT zbog posla sa Elektroprivredom Srbije, te nelegalne gradnje upravne zgrade.

Dio borda, tačnije kadrovi iz Demokrata i BS, planirali su smjenu Lekića, ali kako je to zavisilo od članova SNP-a i Ure u tom tijelu, jednostavnije je bilo iskoristiti zakonsku mogućnost, koja je rijetko bila poštovana.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): EPCG

Ostavite komentar

Komentari (0)