U trci za crnogorske vazdušne luke ostale južnokorejska i luksemburška kompanija

U trci za crnogorske vazdušne luke ostale južnokorejska i luksemburška kompanija

Standard

10/05/2025

20:34

Na tender za dodjelu koncesije za aerodrome Crne Gore stigle su dvije ponude – kompanije Incheon International Airport Corporation i ponuđača Corporacion America Airports S.A., saopšteno je iz Vlade.

Tenderska komisija za postupak koncesije za pravo korišćenja aerodroma Podgorica i Tivat juče je, uz prisustvo ovlašćenih predstavnika dva ponuđača, sprovela javno otvaranje ponuda za dodjelu koncesije za aerodrome Crne Gore.

“Komisija je konstatovala da su u roku naznačenom u javnom pozivu blagovremeno pristigle dvije ponude od ponuđača Incheon International Airport Corporation i Corporacion America Airports S.A.”, navodi se u saopštenju.

Komisija će, dodaje se, u roku od 30 dana od otvaranja ponuda nadležnom ministarstvu dostaviti izvještaj o evaluaciji pristiglih ponuda na dalju nadležnost. Tenderska komisija za davanje koncesije za korišćenje aerodroma Podgorica i Tivat pozvala je krajem prošle godine, uz podršku Međunarodne finansijske korporacije (IFC), zainteresovane da dostave ponude na tender za davanje tih vazdušnih luka pod dugoročnu koncesiju. – Taj korak predstavlja drugu fazu tenderskog postupka i jasan je pokazatelj posvećenosti 44. vlade da u interesu daljeg ekonomskog razvoja Crne Gore okonča proces započet 2019. godine – navedeno je krajem decembra u saopštenju Tenderske komisije, čiji je predsjednik Nik Đeljošaj. Oni su podsjetili da je za pet godina od početka tog procesa okončan samo pretkvalifikacioni postupak, prema kojem su za drugu fazu kvalifikovana tri međunarodna ponuđača.

“Imajući u vidu važnost aerodroma za turistički i privredni razvoj Crne Gore, nastavak ovog procesa od izuzetne je važnosti za donošenje strateške odluke kada je u pitanju dugoročni razvoj aerodroma Crne Gore, bilo kroz model javno-privatnog parterstva u slučaju dobijanja odgovarajućih ponuda, ili razvoja aerodroma od strane države”, poručeno je ranije iz Tenderske komisije.

Vlada je 4. aprila prošle godine prihvatila ugovor o pružanju savjetodavnih finansijskih usluga između Vlade i Međunarodne finansijske korporacije (IFC). Ugovor se odnosi na nastavak realizacije druge faze tenderskog postupka za projekat davanja koncesija za korišćenje aerodroma Crne Gore. IFC je međunarodna finansijska instutucija iz grupacije Svjetske banke, koja posjeduje iskustvo u pružanju savjetodavnih usluga u oblasti javno-privatnog partnerstva, uključujući i koncesije u sektoru vazduhoplovstva i aerodrome.

“Imajući u vidu da je IFC u toku prve faze realizovala ugovorene obaveze shodno ugovorenoj dinamici, koje su podrazumijevale učestvovanje u pripremi tenderske dokumentacije, vođenje tenderskog postupka, uključujući i pomoć u komuniciranju sa ponuđačima i pretkvalifikaciju potencijalnih ponuđača, čime su se stekli uslovi za narednu fazu postupka, kao i da su upoznati sa svim aktivnostima tenderskog postupka, ocijenjeno je da će nastavak saradnje sa ovom institucijom za najkraći rok dati najbolje rezultate”, kazali su tada iz Vlade.

Vlada Duška Markovića je 25. jula 2019. godine usvojila koncesioni akt i ugovor za davanje koncesije za korišćenje aerodroma Tivat i Podgorica. Koncesionim aktom je tada predviđeno 100 miliona eura jednokratne nadoknade za budžet i 200 miliona eura investicija u narednih 30 godina. Nekadašnje ministarstvo saobraćaja, na čijem čelu je bio Osman Nurković, 11. oktobra 2019. godine je objavilo javni poziv za podnošenje prijava za pretkvalifikaciju za dodjelu koncesija za aerodrome.

Na pretkvalifikacioni tender za dodjelu koncesija tada je stiglo sedam prijava, od kojih su četiri ispunile kriterijume i označene su kao kvalifikovani ponuđači. U pretkvalifikacionoj proceduri kvalifikovala su se četiri ponuđača: južnokorejska kompanija „Incheon International Airport“, indijski „GMR Airports“, luksemburška „Corporacion America Airports“ i francusko-turski konzorcijum ADP-TAV, koji su ispunili pretkvalifikacione kriterijume za dodjelu koncesija. Indijska kompanija GMR nekoliko mjeseci kasnije je navela da neće učestvovati u daljem postupku za dobijanje koncesija za aerodrome Crne Gore.

Ta je kompanija otpala, jer je francuski ADP, koji sa turskom TAV kompanijom takođe želi da upravlja aerodromima u Podgorici i Tivtu, kupio 49 odsto akcija od te indijske kompanije. Nakon što je završena pretkvalifikaciona faza trebalo je da slijedi postupak raspisivanja tendera odnosno poziv odabranim konzorcijumima ili firmama da dostave ponudu. Krajem oktobra 2021. godine tri ponuđača, koja su ranije prošla pretkvalifikacioni tender, predstavila su sebe i svoje planove u vezi sa crnogorskim aerodromima predstavnicima vlade Zdravka Krivokapića. Tadašnji ministar kapitalnih investicija Mladen Bojanić je nakon tog predstavljanja saopštio da interesovanje potencijalnih koncesionara za aerodrome nije splasnulo uprkos tadašnjoj situaciji u vezi sa pandemijom korona virusa.

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija): Aerodromi Crne Gore

Ostavite komentar

Komentari (0)

X