Gotovo je izvjestan pad Vlade Francuske tokom ove sedmice jer su krajnje desničarske i ljevičarske stranke u ponedjeljak podnijele prijedloge za izglasavanje nepovjerenja premijeru Michelu Barnieru
Ulagači su odmah kaznili francusku imovinu jer su najnoviji događaji gurnuli drugu po snazi ekonomiju eurozone u dublju političku krizu, uz ozbiljne sumnje u to hoće li godišnji budžet uopšte biti odobren.„Francuzima je dosta“, rekla je čelnica Nacionalnog fronta Marine Le Pen novinarima u parlamentu, rekavši da je Barnier, koji je postao premijer tek početkom septembra, pogoršao stvari i da ga treba izbaciti. „Podnijeli smo prijedlog za izglasavanje nepovjerenja Vladi“, rekla je.
Ako izuzmemo iznenađenje u posljednjem trenutku, Barnierova krhka koalicija biće od 1962. prva francuska vlada koja će biti srušena izglasavanjem nepovjerenja.
Pad vlade ostavio bi rupu u srcu Europe, a Njemačka je takođe u predizbornom režimu, sedmicama uoči ponovnog ulaska novoizabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću.
Zastupnici ekstremne desnice i ljevice zajedno imaju dovoljno glasova da sruše Barniera, a Le Pen je potvrdila da će njezina stranka glasati za nepovjerenje Vladi. Glasaće se vjerojvatno u srijedu.
Stranke su najavile zahtjeve za izglasavanje nepovjerenja nakon što je Barnier ranije u ponedjeljak rekao da će pokušati da progura Nacrt zakona o socijalnom osiguranju kroz parlament bez glasanja jer se ustupak u posljednjem trenutku pokazao nedovoljnim za dobijanje podrške krajnje desnice za zakon.
Preporučeno
Barnierova manjinska vlada se opstajala je zahvaljujući podršci Nacionalnog fronta. Tu slabu vezu prekinuo je prijedlog zakona o budžetu, kojim Vlada pokušava da obuzda rastući francuski javni deficit kroz povećanje poreza od 60 milijardi eura i smanjenje potrošnje.