“Naime, na centralnu javnu raspravu o Nacrtu izmjena i dopuna PUP-a koja je bila zakazana za 11. decembar došlo je mnogo više građana nego što su obrađivači očekivali. Prostor nije bio adekvatan jer svi zainteresovani nijesu mogli da prisustvuju prezentaciji, pa je rasprava pomjerena za 13. decembar, a predviđena je i veća sala. U petak je, međutim, na raspravu došlo još više građana (preko 100) pa ni veća sala nije bila adekvatna jer, opet, nije obezbijedila dovoljno prostora za prezentaciju i diskusiju koje bi sigurno trajale makar nekoliko sati”, istakli su iz KANA-e.
Napominju da bi za demokratski organizovne procese u institucijama koje rade transparentno ovo bi bile odlične vijesti: na samom kraju godine, u vrijeme svođenja računa i pripreme za prazničnu pauzu, građani ulažu vrijeme, energiju i znanje u izradu planskog dokumenta od velikog javnog značaja.“Trebalo bi da Vlada Crne Gore i nadležno Ministarstvo urade sve što je u njihovoj moći da daju prostora za to učešće – da daju prostora građanima koji žele da učestvuju u odlučivanju o svojoj životnoj sredini. Umjesto toga, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine jutros je objavilo da neće organizovati dodatne javne rasprave o ovom dokumentu, te da zainteresovana javnost može doći u kancelarije Ministarstva i tu se informisati o konkretnim lokacijama u okviru Nacrta”, ističu u KANA-i.
Podsjećaju, Članom 22 Ustava Crne Gore građanima se jemči pravo na lokalnu samoupravu, dok Član 23 propisuje da svako ima pravo na zdravu životnu sredinu i na mogućnost uticaja prilikom odlučivanja o pitanjima od značaja za životnu sredinu.
“Uz to, Evropska povelja o lokalnoj samoupravi kaže da građani moraju imati priliku da djelotvorno učestvuju u odlučivanju o pitanjima koja se tiču njihovog svakodnevnog okruženja. Da li je svođenje javne rasprave na niz konsultacija u par kancelarija nadležnog Ministarstva zaista najbolji način da se ova prava ostvare? Da li je to posvećen i transparentan rad institucija koji želimo? Cijenimo da nije”, naglašavaju oni.
Dodaju da što se tiče tvrdnje Spajića da se radi o organizovanoj opstrukciji i da se “ovo nikad ne dešava”, preporučuju mu da se informiše o prošlim primjerima građanskog angažovanja tokom trajanja javnih rasprava, kada su javne rasprave rezultirale bitnim izmjenama – recimo, kako su naveli, UP “Kasarna Morača” iz 2018. godine.
“Da nama, zainteresovanoj i stručnoj javnosti, obrađivači tada nijesu dali veću salu i više prostora, i da nijesu ostali na javnoj raspravi da više od pet sati slušaju kritike zabrinute javnosti, danas ne bismo imali gdje da planiramo novu zgradu Muzeja savremene umjetnosti. Što se tiče samog Nacrta izmjena i dopuna PUP-a, naša organizacija je izuzetno zabrinuta što je Nacrt planskog dokumenta ovako lošeg kvaliteta uopšte stigao na javnu raspravu. Očigledno je potrebno još vremena da se svi nedostaci, od strateških do tehničkih, adekvatno adresiraju i isprave. Da ne govorimo o tome da ovaj Nacrt nije u skladu ni sa postojećim ni sa budućim Prostornim planom Crne Gore, kao ni sa Teritorijalnom agendom Evropske unije do 2030. godine koja potencira ravnomjeran regionalni razvoj i načela dobrog urbanog upravljanja, za šta u ovom Nacrtu izmjena i dopuna PUP-a Podgorice jednostavno nema osnove i oslonca”, ocijenili su u KANA-i.
Naglašavaju da je ograničavanje formata javne raspravepogrešno.
Preporučeno
“Ignorisanje stručnih primjedbi i učitavanje loše namjere zainteresovanoj javnosti je pogrešno. Ne želimo da budućnost našeg grada bude zasnovana na sklepanim planovima koje je teško čitati, a kamo li sprovesti. Planiranje prostora je važan posao od ogromnog i dugoročnog javnog značaja, i molimo nadležne da ga tako i tretiraju. Ovo saopštenje su do trenutka slanja potpisale i organizacije CZIP – Centar za zaštitu i proučavanje ptica, Centar za građanske slobode, Biciklo.me i Udruženje ljubitelja Gorice i prirode”, zaključili su u KANA-i.