Kako je kazao Šaranović, ovo je prilika za sve koji imaju ambiciju, energiju i profesionalizam da ostave trag i doprinesu izgradnji sigurnije budućnosti.
A koliki je njegov doprinos, najbolje govori podatak da je za vrijeme njegovog mandata ubijeno 29 osoba. Odmah nakon zločina, izjasnio se da ne osjeća moralnu, ni profesionalnu odgovornost da podnese ostavku. Dva dana nakon masakra na Cetinju, održana je komemorativna sjednica na koju nije došao Šaranović, a ni potpredsjednik Vlade zadužen za bezbjednosni sektor Aleksa Bečić.Izvor Pobjede iz bezbjednosnog sektora navodi da je javni poziv potvrda da niko nakon zločina u Medovini kada je Vuk Borilović usmrtio 10 osoba, od kojih dvoje djece i ranio njih šest, nije razmišljao da je prijestonici tada falilo policajaca i da ih je bilo više, broj žrtava ne bi bio toliki.
,,Novom sistematizacijom iz decembra 2024. godine nijesu predvidjeli više radnih mjesta. Ništa nijesu uradili da se Medovina ne ponovi. I sada imaju problem da dovedu više jer su postojeća mjesta popunjena”, kazao je naš sagovornik.
Iako niko nije razmišljao da Medovina može da se ponovi, a najprije odgovorni za bezbjednost građana, prije 17 dana na Cetinju dogodio se najtragičniji masakar za Crnu Goru, u kojem su ubijena dva dječaka i 11 osoba, a teško ranjene tri.
Sa druge strane, Šaranović tvrdi da je ove godine uveden drugačiji proces zapošljavanja policijskih službenika, zasnovan, kako kaže – na punoj transparentnosti.
,,Za razliku od dosadašnjih postupaka zapošljavanja, kandidati će po prvi put prolaziti kroz čak četiri nivoa provjere, koje sprovode specijalno formirane komisije. Cilj je da osiguramo najviše standarde profesionalnosti i integriteta u policiji”, istakao je Šaranović.
Naveo je i četiri „filtera“ kroz koje će kandidati prolaziti.
Kako je kazao, moraće proći provjeru komisije koja će utvrđivati da li postoje prepreke koje bi ih činile nepodobnim za rad u policiji, kao i komisije za provjeru psiho-fizičkih sposobnosti – koja procjenjuje fizičku spremnost i psihološku otpornost kandidata za izazove policijskog posla. Takođe, kandidate će ispitivati Komisija za provjeru integriteta i profesionalnih kompetencija, koja podrazumijeva detaljnu analizu podataka o imovini i prihodima, psihološko testiranje moralnog integriteta i usmene intervjue. Na kraju proći će i provjere komisije koja će se baviti njihovim znanjem, sposobnostima i vještinama. Tu će kandidati pokazati svoje teorijsko znanje i praktične vještine kroz simulacije realnih situacija u vezi sa policijskim poslovima.
,,Ovo nije samo prilika za posao – ovo je poziv države da zajedno doprinesemo reformama i stvaranju naprednog bezbjednosnog sistema”, zaključio je ministar unutrašnjih poslova.
Crna Gora bila je prepoznata kao država sa najvećim brojem policajaca po glavi stanovnika. To je jasno navedeno i u izvještaju Evropske komisije, gdje je konstatovano da je taj broj u kontinuitetu bio iznad prosjeka Evropske unije u odnosu na broj stanovnika. Policija je upravo po preporukama Evropske komisije 2018. godine započela smanjenje brojnog stanja policije kako bi zadovoljila standard Evropske unije.
Tokom 2021. godine, nakon promjene vlasti, broj službenika ostaje isti, čak dolazi do blagog povećanja sa 4.537 na 4.586 policajaca. U 2022. godini, prema izvještaju Evropske komisije dolazi do pada zaposlenih u Upravi policije na 3.980 jer je penzionisano 375 policajaca, a njih 105 prelazi u MUP.
Pobjedini izvori objašnjavaju da je značajan broj najiskusnijih i najobrazovanijih policijskih službenika, visokog zvanja, iskoristio mogućnost odlaska u prijevremenu penziju.
,,Radi se o dugogodišnjim operativcima koji su koordinirali radom najznačajnih operativnih segmenata policije do 2020. godine i iza sebe ostavili značajne rezultate”, kazao je naš sagovornik.
Pojašnjava da su ti službenici bili demotivisani za rad, jer su bili izloženi svakodnevnim pritiscima nove vlasti koji su ih sa visokih pozicija premještali na niža radna mjesta. Na njihova mjesta birani su isključivo politički podobni kadrovi koji su napredovali bez jasnih kriterijuma.
,,Kumovske i prijateljske relacije bile su ključne za unapređenja, a ne profesionalni rad i rezultati”, podsjetio je izvor iz policije.
To potvrđuje i nedostatak dosijea kadrovske službe o radu tih policijskih službenika.
Cjelokupna situacija ukazivala je na urušavanje bezbjednosnog sektora, što se potvrdilo i 12. avgusta 2022. godine stravičnim masakrom u Medovini. Taj zločin ogolio je probleme crnogorske policije koja, ne da nije uspjela da odgovori zadatku, već nije vidjela nikakve propuste u radu. Dok je Vuk Borilović ubijao sugrađane, policajci su ,,nijemo“ čuvali manastir i ni u jednom trenutku nijesu osjetili ni profesionalnu, a ni moralnu obavezu da pokušaju da pomognu žrtvama Borilovića.
Nakon masakra javnosti je jasno predočeno – nije bilo dovoljno policajaca na Cetinju. Tada su porodice žrtava podnijele krivičnu prijavu Specijalnom državnom tužilaštvu protiv načelnika Centra bezbjednosti Podgorica Gorana Jokića i načelnika cetinjske policije Dalibora Šabana zbog sumnje da su nesavjesno postupali.
,,Tek nakon više od 40 minuta od prijave da Borilović puca na sugrađane, uputili su policijske službenike na mjesto izvršenja krivičnog djela”, piše u prijavi.
Zanimljivo je da je Jokić ostao na istoj funkciji i za vrijeme novog masakra ostao pri stavu da je policija uradila i ovog puta sve što je u njihovoj moći.
To se jasno vidi i u novoj sistematizaciji, gdje će na Cetinju, gradu u kojem, kako tvrde iz bezbjednosnih službi, boravi najviše članova organizovanih kriminalnih grupa, sigurnost biti poboljšana sa svega jednim policajcem.
Policija traži 11 službenika u Šavniku, a u Virpazaru četiri
Koliko će sistematizacijom biti poboljšana bezbjednosna situacija i građani vratiti povjerenje u policiju, najbolje govori činjenica da je u opštinama i mjesnim zajednicama, gdje nije zabilježen veći porast kriminala, traženo više policajaca nego na Cetinju koje je pogođeno većim brojem ubistava u posljednjih godinu dana.
Policija traži da se u šavničku policiju javi 11 kandidata, dok se u Ostrosu traže dva, a na Virpazaru četiri kandidata.
Za poslove opšte nadležnosti u Sutomoru otvoren je poziv za četiri buduća policajca, a za Petrovac njih 10.
Preporučeno
Raspisan je javni poziv i za policajce na aerodromu Podgorica, gdje se traži čak 11 policajaca.