Dizdarević: Najveći interes od nesigurnosti Crne Gore i Bosne i Hercegovine ima Srbija

Dizdarević: Najveći interes od nesigurnosti Crne Gore i Bosne i Hercegovine ima Srbija

Standard

19/07/2025

22:12

Sprovođenje vetinga bez zakona o vetingu je vrlo opasno jer pokazuje jasan politički uticaj i distinkciju između starog i novog rukovodećeg kadra u policiji. To, kaže univerzitetski profesor i Bosne i Hercegovine i stručnjak za bezbjednost Sandi Dizdarević, izaziva probleme i u kvalitetu policijsko kriminalističkih istraga.

“Nesporna je činjenica da se određeni broj policajaca koji krši određene disciplinske norme mora sankcionisati i mora se sprovesti disciplinski postupak, međutim ukoliko se takvi disciplinski postupci koriste da bi se obračunali na nekom političkom miljeu, onda ulazite u domen opšte nesigurnosti, odnosno pravne nesigurnosti unutar onih koji bi trebali da garantuju sigurnost građanima Crne Gore. To, sa druge strane, pokazuje vrlo jasan politički uticaj preko proxy zemalja unutar regije i biću vrlo direktan, najveći interes takvog stanja nesigurnosti, ne samo na području Crne Gore, nego i Bosne i Hercegovine ima Srbija”, kazao je Dizdarević gostujući u cetntralnoj informativnoj emisiji 24 Sata na Televiziji E.

Objašnjava da je apsolutna politizacija najteža posljedica uticaja politike na bezbjednosni sektor, što znači stvaranje političkih milicija.

“Evropska unija je uložila ogromne količine novca u demokratizaciju i modernizaciju policije po evropskim standardima i u Bosni, i u Hrvatskoj, pa i u Crnoj Gori. To znači opet da politički uticaji stvaraju političke distinkcije, a znamo, barem deklarativno da imamo apsolutnu nezavisnost policijskih poslova. Dokle dok god ministri kao politički personifikatori određene političke stranke budu imali apsolutni nadzor nad izborom i imenovanjima, uticajima nad imenovanjima rukovodećih operativnih policijskih pozicija, nikada policija neće biti nezavisna”, poručio je Dizdarević.

Prema njegovim riječima posebno je zabrinjavajući način izvršenja ubistava usred dana, u naseljenim mjestima, čime se zapravo dodatno usložnjava bezbjednosna situacija, jer svaki metak koji je ispaljen u pravcu nekoga može nanijeti nepopravljivu – kolateralnu štetu prema nekom građaninu koji nema nikakve veze sa kriminalnim miljeom.

Kaže da ko god se bavi istraživanjem bezbjednosnih pojava na području Zapadnog Balkana nemoguće je da se u svojim istraživanjima ne osvrne na Crnu Goru.

Kad se govori o bezbjednosti, objašnjava Dizdarević, uzimaju se u obzir različiti faktori, prije svega stanje u Ministarstvu unutrašnjih poslova, odnosi unutar obavještajne službe ANB, ali i unutar javne uprave.

“Ako bismo analizirali statistiku koju proklamuje Ministarstvo unutrašnjih poslova kroz različite programe onda bismo mogli reći da je bezbjednosna situacija zadovoljavajuća. Ali, ako analizirate krivična djela iz te statistike po strukturi, načinu izvršenja, posljedicama koje čine, načinu otkrivanja, da li je otkriveno, nije otkriveno i u krajnjoj instanci da li je procesuirano, izrečena odgovarajuća krivično pravna sankcija, onda bismo mogli iznijeti zaključak da pitanje bezbjednosti u Crnoj Gori je na nezadovoljavajućem nivou”, rekao je on.

Komentarišući posljednje događaje u Crnoj Gori, među kojima ubistvo Igora Nedovića u Podgorici, ali i napad i prebijanje gradonačelnika Budve Nikole Jovanovića, Dizdarević kaže da bi se prema izjavama nadležnih dalo naslutiti da su to samo izdvojeni slučajevi.

“Međutim, ako pogledate statistiku ubistava na području ex jugoslovenskih zemalja, a govorimo o Eurojust ( European Union  Agency for Criminal Justice Cooperation) statistici, to je kriminološka i statistička škola za područje kriminaliteta na području čitavog svijeta, pa između ostalog i Zapadnog Balkana, vidjećete da Crna Gora prednjači, u odnosu na broj ubistava u odnosu na 100.000 stanovnika, nego bilo koja druga zemlja Zapadnog Balkana. To nam pokazuje određene propuste, ili nedovoljni angažman unutar policijskih odjela koji se bave krvnim i seksualnim deliktima, odnosno otkrivanjem, istraživanjem i dokazivanjem krivičnih djela, ubistava”, istakao je Dizdarević.

Izvor (naslovna fotografija): Sandi Dizdarević/ FOTO: ETV

Ostavite komentar

Komentari (0)

X