Gazivoda ističe da Vlada nije postupila po zakonskoj obavezi koja predstavlja razradu ustavnog principa međusobne ravnoteže i kontrole između grana vlasti. On ponavlja da je Vlada donijela nezakonito rješenje o prestanku mandata direktora Uprave policije uz pogrešno i nepotpuno utvrđeno činjenično stanje i povrede pravila postupka. Smatara da takvo odlučivanje o prijevremenom prestanku mandata direktora Uprave policije, koje nema utemeljenje u zakonu, nije služilo legitimnom cilju i predstavlja i prijetnju po operativnu nezavisnost i političku neutralnost policije kojom rukovodi direktor ovog dijela sistema.
“Kako što vidite u gotovo polovini obrazloženja novog rješenja o smjeni Brđanina Vlada objašnjava kako Upravni sud nije u pravu kada zaključuje da Uprava policije nije organ uprave. Međutim, činjenica da Uprava policije nije organ uprave jasno proizilazi iz Zakona o unutrašnjim poslovima, u članu 21 Uredbe o organizaciji i načinu rada državne uprave, koju je mijenjala i aktuelna Vlada. Tu su taksativno pobrojani svi organi uprave kojih ima ukupno 24, a Uprava policije nije među njima”, pojasnio je Gazivoda.Ističe da će nakon što primi ovo rješenje podnijeti novu tužbu Upravnom sudu.
“Očekujemo da ova pravna stvar više neće biti vraćana na odlučivanje Vladi već da će sud meritorno riješiti ovo pitanje”, poručio je Gazivoda.
Vlada je smijenila Brđanina 30. marta, a kao razlog je navedena odgovornost “nakon hapšenja pomoćnika direktora Dejana Kneževića, zbog sumnje da je sarađivao sa kriminalnim strukturama”.
Preporučeno
Uoči smjene, premijer Dritan Abazović i ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić tražili su od Brđanina da sam podnese ostavku, što je on odbio.