Ona je ovo kazala nakon što je sudija Nenad Vujanović prihvatio da se kao dokaz provede dokumentacija koja svjedoči da je S.M. ponudila SDT-u da dogovorene obaveze plati zemljištem.
Sa druge strane, tužilac Miloš Šoškić nije imao primjedbu na ovaj predlog odbrane uz napomenu da zakon jasno propisuje rokove i da se produženje noje moglo tražiti.Mitrović se našla na optuženičkoj klupi jer je prema stavu kolege specijalnog tužioca Miloša Šoškića zloupotrijebila službeni položaj kada je mimo zakona odbacila prijave za utaju poreza i doprinosa protiv četri fizička i jednog pravnog lica.
Suspendovana tužiteljka je pred sudom ponovila da su svi potpisnici odloženog krivičnog gonjenja uplatili zaostale dažbine kao i određeni novčani iznos u dobrotvorne svrhe nakon čega je protiv njih odbačena krivična prijava za utaju poreza.
Ona je pojasnila da je S.M. ponudila državi zemlju jer kupac sa kojim je dogovorila prodaju parcele u Kokotima nije mogao da dođe u Crnu Goru jer su u tom trenutku zatvorene granice zbog kovida.
”Tužilaštvo je cjenilo da li da uđe u procedure stavljanja hipoteke na ponuđenu zemlju. Imala sam ovlašćenja da u ovakvoj situaciji postupim na način da prihvatim ponudu S.M. što sam I učinila. Radila se procjena zemljišta kada je S.M. došla I uplatila novac državi jer je kupac uspio da dođe u Crnu Goru. Postupak ispunjenja obaveze je zapravo počeo I prije isteka roka” pojasnila je Mitrović.
Ona je pojasnila da se zemljište S.M. nije automatski moglo prenjeti na državu Crnu Goru obzirom da institucije u tom period nisu radile zbog kovid situacije.
Osim za S.M. sudija Vujanović je pročitao rješenja Specijalnog tužilaštva vezana za predmete u kojima je postupala Mitorvić a koja se odnose na obaveza stranaka u tim predmetima i ispunjenje obaveze, uplate novca.
Advokat Zoran Piperović je ukazao da je Mitrović u svakom od tih predmeta u skladu sa zakonom primjenila institut odgođenog krivičnog gonjenja.
Piperović je naveo da uvidom u dokumentaciju koja svedoči o izmirenju svih obaveza dogovorenih sa licima spornim za tužioca Šoškića, vidi se pravna besmislenost dispozitiva optužnog akta koji je podignut protiv Mitrović.
”Uz dužno poštovanje tužioca Miloša Šoškića, ovaj optužni predlog imao bi više pravnog smisla da ovi dokazi nisu predloženi. Za postupanja Lidije Mitrović koja su predmet ovog suđenja, evidentirani su papiri koji potvrđuju da je radila u skladu sa zakonom i da nikog nije privilegovala” kazao je Piperović.
Sud je prihvatio predlog odbrane da se kao dokaz provede i Zaključak Vlade 07-2277 od 6. aprila 2020. godine a kojim je data saglasnos Specijalnom državnom tužilaštvu da se u predmetima Klap nakon sprovođenja odloženog krivičnog gonjenja novčani iznosi obaveza uplate na Nacionalno kordinacionog tijelo za zarazne bolesti.
Završne riječi su danas odgođene na zahtjev advokata Zorana Piperovića i zakzane za 23. oktobar.
Mitrović je prilikom davanja odbrane negirala optužbe Specijalnog tužilaštva
Navodeći da je u svom cjelokupnom radu postupala u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i da ni jednim potezom nije zloupotrijebila službeni položaj te da bi u konkretnim slučajevima ponovo donijela istu odluku.
Mitrović je podsjetila da je kao postupajuća tužiteljka u predmetima Klap, Bora i Vardar optužila više od 100 osoba a državnoj kasi vratila 7,5 miliona eura te da nema motiva, razloga i namjere da privileguje pet lica koja se navode u optužnici protiv nje.
Ona je ukazala i da se tužilac Šoškić u optužnici koju potpisuje protiv nje bavi pretpostavkama da bi pet lica protiv kojih je po njegovm mišljenju trebala krivično da goni, bili osuđeni u krivičnom postupku.
”Da li će neko u nekom postupku biti osuđen ili ne je pretpostavka ali ne i privilegija. Ako zakon daje mogućnost da se problem riješi zašto ga ne bi koristili. Lica koja su potpisala odloženo krivično gonjenje su u cjelosti obeštetila državu i platila određeni iznos u humanitarne svrhe” kazala je Mitrović.
Preporučeno
Specijalno tužilaštvo je 19. maja podiglo optužnicu protiv Mitrović jer je kao javna funkcionerka, protivpravnim iskorišćavanjem svog položaja pribavila korist Nikoli Peroviću, Suzani Mihailović, Predragu Raičkoviću, Zahudinu Buliću I Marini Vujošević tako što je u periodu od 4. novembra 2020. godine do 31. decembra 2021. godine protiv njih odbacila krivične prijave i odložila krivično gonjenje za krivično djelo utaja poreza i doprinosa za koje je zaprijećena kazna od jedne do šest godina zatvora iako je znala da se za to djelo ne može koristiti ovaj institut.