Vještak finansijsko-ekonomske struke Nemanja Nikolić ostao je u cjelosti pri nalazu i mišljenju pojašnjavajući da je obrađivao samo ono što mu je naloženo naredbom tužilaštva a to su određena pravna lica i odgovorne osobe u tim kompanijama.
Na njegov nalaz primjedbi nijesu imali ni odbrana Mitrović, ali ni tužilaštvo.
Advokat Zoran Piperović ocijenio je da nalaz vještaka ide u prilog tvrdnji odbrane koju je iznijela Mitrović jer se vještak nije izjašnjavao o onome što se suspendovanoj tužiteljki stavlja na teret.
Sa druge strane, SDT je ostalo pri stavu da je Mitrović pribavila imovinsku korist pet osoba u predmetu ,,Klap“ time što im je pomogla da izbjegnu krivično gonjenje za utaju poreza.
Ekonomska analitičarka u SDT-u Ljiljana Dakić je pred sudom pojasnila da je izvještaj o visini poreskih obaveza kompanija u predmetu ,,Klap“ interni dokument koji je ručno pisan.
Ona je navela da je papire na kojima je pisala računicu, odnosno kako je došla do iznosa o neplaćenom PDV-u pocijepala jer su to radni materijali, ali je ostala pri završnom proračunu.
Dakić je odgovarajući na pitanje odbrane kazala da ne zna da je njen izvještaj putokaz dodajući da tužiteljka Mitrović nije tražila dodatna pojašnjenja kao i da ne zna šta je Mitrović trebala dalje da radi u tom postupku.
Mitrović je 11. jula negirala optužbe kolege specijalnog tužioca Miloša Šoškića ističući da je u svom cjelokupnom radu postupala u skladu sa zakonskim ovlašćenjima i da ni jednim potezom nije zloupotrijebila službeni položaj te da bi u konkretnim slučajevima ponovo donijela istu odluku.
Ona je podsjetila da je kao postupajuća tužiteljka u predmetima ,,Klap“, ,,Bora“ i ,,Vardar“ optužila više od 100 osoba a državnoj kasi vratila 7,5 miliona eura te da nema motiva, razloga i namjere da privileguje pet lica koja se navode u optužnici protiv nje.
Ona je ukazala da su u konkretnim slučajevima bili ispunjeni uslovi da se primijeni institut odloženog krivičnog gonjenja čija se prednost ogleda i u tome da oslobodi sud balasta dugih krivičnih postupaka.
Specijalno tužilaštvo je 19. maja podiglo optužnicu protiv Mitrović jer je kao javna funkcionerka, protivpravnim iskorišćavanjem svog položaja pribavila korist Nikoli Peroviću, Suzani Mihailović, Predragu Raičkoviću, Zahudinu Buliću i Marini Vujošević tako što je u periodu od 4. novembra 2020. godine do 31. decembra 2021. godine protiv njih odbacila krivične prijave i odložila krivično gonjenje za krivično djelo utaja poreza i doprinosa za koje je zaprijećena kazna od jedne do šest godina zatvora iako je znala da se za to djelo ne može koristiti ovaj institut.
Piperović: Optužnica protiv Mitrović osuđena na propast
Advokat Zoran Piperović je nakon suđenja medijima saopštio da je optužnica protiv Lidije Mitrović osuđena na propast.
On je cijeneći iskaz vještaka ekonomsko-finansijske struke koji je radio nalaz u odnosu na pravna lica kojih nema gramatički u dispozitivu optužnog akta protiv Mitrović znači samo jedno – kraj predmeta protiv Mitrović.
“U optužnom prijedlogu se govori o fizičkim licima, da je pomagala fizičkim licima i vještak sam kaže ono što sam ja govorio od prvog dana, ovdje moraju da budu odgovorna lica u pravnom licu i pravna lica obuhvaćena, ako se hoće nešto krivično pravno nuditi Lidiji Mitrović. Ovako je ova optužnica osuđena na propast”, kazao je Piperović.
Preporučeno
Komentarišući iskaz Ljiljane Dakić, Piperović je rekao da je ova svjedokinja samu sebe diskvalifikovala kada nije znala da objasni šta je tužiteljka trebala da uradi nakon njenog nalaza za koji je Mitrović pojasnila da joj je predstavljao putokaz u daljoj istrazi.