“Odmah po registrovanju primjera govora mržnje i ekstremizma, Savjet je, jedinstveno, izdao preporuku da se pažljivo i kontinuirano prati ta pojava koja ne samo da uznemirava javnost, iskazuje nepoštovanje prema žrtvama i njihovim porodicama, već i ozbiljno podstiče dalje polarizacije u crnogorskom društvu. Savjet je u prilici da konstatuje da Policija postupa po izdatim preporukama. Uz često i jasno javno oglašavanje, pokazuje se proaktivan i profesionalan pristup i samoinicijativno postupanje policijskih službenika prema primjerima govora mržnje i najave nasilja uz preduzimanje svih potrebnih radnji i konsultovanje nadležnih državnih tužilaštava”, navodi se u saopštenju Savjeta za građansku kontrolu rada policije.
Podsježaju da je takav pristup Uprave policije i Ministarstva unutrašnjih poslova, 2022. godine kada se takođe dogodila tragedija na Cetinju, u potpunosti je izostao.“Savjet pozdravlja rad međunarodne globalne Mreže snažnih gradova (Strong Cities Network) u kojoj članstvo ostvaruju Glavni grad Podgorica i opštine Danilovgrad, Bar, Ulcinj, Rožaje, Gusinje i Berane i aktivno ih podržava u naporima za rješavanje problema mržnje, ekstremizma i polarizacije”, saopšteno je.
Preporučeno
Savjet poziva gradonačelnike i gradske uprave da podrže napore prevencije i osnaže ulogu lokalnih sredina u prepoznavanju i rješavanju svih oblika i manifestacija mržnje, ekstremizma i polarizacije a koje mogu voditi i vode do nepoštovanja ljudskih prava, remećenja javnog reda i mira i do nasilja.