Tvrde da selektivnim snimanjem niko nije favorizovan, pozivaju se na zaštitu prava optuženih

Tvrde da selektivnim snimanjem niko nije favorizovan, pozivaju se na zaštitu prava optuženih

Standard

17/05/2025

10:05

Vrhovni sud smatra da selektivnim emitovanjem snimka nijedna stranka u postupku nije favorizovana u predmetu protiv bivšeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, nekadašnjeg pomoćnika direktora Uprave policije Zorana Lazovića i suspendnovanog tužioca Saše Čeđenovića. Kada je 9. maja nakon okončanja prvog ročišta u „procesu vijeka“ emitovan snimak na sajtu Višeg suda u trajanju od sat, 47 minuta i 38 sekundi, javnost je mogla čuti samo detalje iz optužnice tužioca Miloša Šoškića i izjašenje optuženih da ne priznaju krivicu, te da će iznijeti odbrane, ali ne i samu odbranu Lazovića.

Marija Žižić, Portal ETV

Pred sudskim vijećem kojim je predsjedavao sudija Višeg suda Veljko Radovanović 9. maja je počelo suđenje Katniću, Lazoviću i Čađenoviću koje Specijalno državno tužilaštvo tereti da su svoje službene položaje podredili u korist kavačkog mafijaškog klana. Nakon čitanja optužnice, uslijedilo je kratko izjašnjenje optuženih da ne priznaju krivicu i da će iznijti odbranu. Lazović se skoro dva sata detaljno izjašnjavo o svim navodima iz optužnice, kategorično ih odbacujući i tvrdeći da se radi o politički motivisanom postupku, a iznio je brojne detalje u prilog svojim tvrdnjam. Međutim, odbrana bivšeg policijskog funkcionera nije emitovana.

Iz Vrhovnog suda na čijem je čelu predsjednica Valentina Pavličić, osim odgovora na naši upit, stiglo je i obrazloženje odluke zbog čega će samo pojedini segmenti iz tog procesa biti audio-vizuelno emitovani.

Ukazali su da je suđenje u ovom slučaju otvoreno za javnost, pa mogu da prisustvuju i novinari koji izvještavaju o toku postupka ističući da nijedna stranka nije favorizovana, te da je odluka koja je donijeta obrazložena shodno „nacionalnim i međunarodnim standardima“.

,,Ključni razlozi za donošenje odluke su: zaštita prava optuženih – snimanje kompletnih izjava i izvođenja dokaza moglo bi uticati na postupanje stranaka u postupku, a može voditi i ka odugovlačenju suđenja”, navodi se u odgovorima Vrhovog suda.

Navodi se da u cilju pravičnog suđenja sud mora garantovati nepristrasnost i nezavisnost, što, kako objašnjavaju, uključuje zaštitu suđenja od pritisaka javnosti. Istovremeno, u cilju zaštite javnog interesa sud prepoznaje veliko interesovanje javnosti za ovaj slučaj, jer se tiče organizovanog kriminala i visoke korupcije.

Kada je riječ o trećem kriterijumu – balansu javnosti i pravičnosti – sud, kako kažu, nastoji da ostvari transparentnost, ali ne nauštrb pravičnosti i vladavine prava.

-,,Vrhovni sud je procijenio da će se na ovaj način javni interes zadovoljiti”, navodi se u odgovorima Vrhovog suda.

Ističu da ova odluka ima za cilj da „obezbijedi transparentnost postupka, ali uz strogo poštovanje prava svih učesnika postupka, kao i nepristrasnost i nezavisnost suda kao garanta pravde – fundamentalne vrijednosti u državi, čime se čuva i ugled pravosuđa“.

U odluci Vrhovnog suda navodi se da je nakon razmatranje zahtjeva optuženog Katnića i branilaca Lazovića, advokata Zorana Piperovića i Stefana Jovanovića odobreno audio-vizuelno snimanje u predmetu Višeg suda u dijelu „početka glavnog pretresa – konstatovanjem prisustva stranaka, čitanja i pojašnjenja optužnice, izjašnjavanja optuženih o krivici u smislu člana 339 Zakonika o krivičnom postupku, kao i u dijelu davanja završnih riječi i izricanja i objavljivanja presude“. Snimci će, kako su objasnili, biti dostupni na internet stranici Višeg suda u Podgorici.

U obrazloženju se navodi i da je predsjednik sudskog vijeća Veljko Radovanović, koji je zadužio predmet za Katnića, Lazovića i Čađenovića, dostavio izjašnjenje Vrhovnom sudu o zahtjevu za audio-vizeulno snimanje postupka.

Sudija Radovanović je predložio da se „imajuću u vidu specifičnost krivičnog predmeta, shodno čl. 320 st. 4 Zakonika o krivičnom postupku, odobri audio-vizuelno snimanje pojedinih djelova suđenja i to početak glavnog pretresa i završne riječi. On je u odnosu na glavne pretrese na kojima bi optuženi davali svoje odbrane, kao i glavni pretres na kojim bi se izvodili dokazi, predložio da se ne odobri snimanje, jer bi moglo „uticati na postupanje stranaka u ovoj krivičnoj – pravnoj stvari i samim tim vodilo odugovlačenju postupka“.

Isti stav bio je i predsjednice Vrhovnog suda Valentine Pavličić nakon izjašnjenja sudije Radovanovića. U obrazložnju je navedeno da je odredbom članana 320 st. 1 Zakonika o krivičnom postupku propisano da je sud dužan da svoj ugled, ugled stranaka i drugih učesika postupka zaštiti od uvreda, prijetnji i svakog drugog napada. Ukazali su da vijeće može iz opravdanih razloga odlučiti da se pojednini djelovi glavnog pretresa ne snimaju.

,,Uzimajući u obzir povećano interesovanje javnosti da se dodatno upozna sa stanjem stvari u predmetima organizovanog kriminalana i visoke korupcije, koji se nalaze u radu pred sudom, kao što je u konkretnom i slučaj, cijeni se opravdanim da je u ovom slučaju određeni stepen interesovanja javnosti moguće zadovoljiti obezbjeđenjem audio-vizuelnog snimanja na suđenju u predmetu Višeg suda u Podgorici u dijelu početka glavnog pretresa – čitanja optužnice, pojašnjenja i izjašnjavanja optuženih o krivici, kao i u dijelu završnih riječi, te izricanje i objavljivanje presude, smatrajući da se uvidom u navedene faze postupka postiže balans između prava javnosti da zna i zaštite prava optuženih da im se javno sudi, bez obzira na njihov identitet i svojstvo, uz neophodno garancije pretpostavke nevinosti”, navodi se u obrazloženju odluke.

Izvor (naslovna fotografija): Printscreen/ Viši sud

Ostavite komentar

Komentari (0)

X