Član Sudskog savjeta iz reda sudija Rade Ćetković je kazao da je gotovo nepodijeljeno mišljenje da je potrebno nešto promijeniti u radu sudstva i pravosuđa generalno da bi javnost ponovo imala nivo povjerenja koji zadovoljava demokratsko i evropsko društvo kojem težimo.
“Kada su u pitanju imenovanja u pravosuđu to je nešto čemu je Sudski savjet posvećen i gdje želi da postavi jasne standarde. Posljednjih godina došlo je do odliva stučnog kadra u pravosuđu i to je nešto što je uslovilo veliki zaostatak u broju predmeta pa se sada trudimo svim silama da dođemo na optimalan nivo da građanima obezbijedimo pravično suđenje u razumnom roku”, kazao je Ćetković.Napominje da je veting mehanizam koji je uspostavljen posebno u zemljama centralne i istočne Evrope posebno nakon pada totalitarnih režima.
Kao takav kaže Ćetković, ima legitimitet i treba da zadovolji nužne uslove koje taj mehanizam nosi sa sobom.
Ističe da ne bi imao ništa protiv da sistem vetinga krene od njega lično.
“Ne bih imao ništa protiv čak tu sam da i u ovoj najavljenoj analizi koju je odradilo Ministarstvo pravde u prethodnom sazivu vlade bio je predlog da se krene od Sudskog savjeta, ne bih imao ništa protiv da se krene od mene jer nemam šta da krijem, znam koliko sam posvećen poslu, koliko pružam i ne bih volio da nosim ničiju hipoteku. Svi oni koji ne rade ovaj posao u skladu sa etičkih standardima koji ne rade po zakonu za to treba da odgovaraju i ne bih volio da se kakva kolektivna krivica pripisuje svim mojim kolegama koje ovaj posao rade časno i pošteno”, istakao je Ćetković.
Uvođenje vetinga u pravosuđe je kaže, politička odluka, ipak, ističe da to treba uraditi na način da ne uslovi još više zaostalih predmeta i veću neefiksanost sudova.
“Na političkim strukturama je da odluče o tome da li će veting uvesti u crnogorsko pravosuđe ili ne. Ono što je zahtjev sudija je da ako se odluče za taj korak tu odluku utemelje na činjenicama koje su bitne, na sveopštoj analizi čitavog konteksta trenutnog u Crnoj Gori i to odrade na način da i ovako teško stanje u pravosuđu ne postane još teže za one kojima je pravosuđe potrebno a to su građani. Znači da se to ne odrazi na još veći zaostatak u broju zaostalih predmeta i veću neefikasnost sudova”, kazao je Ćetković.
Advokat Branislav Lutovac kazao je da je za radikalne mjere da se što hitnije uradi veting i smata da ga treba uradi etapno. Saglasan je da je to politička odluka koja je neophodna da bi se sredilo stanje u institucijama. Napominje da bi veting trebalo da obuhvati i organe bezbjednosti.
I advokat Damir Lekić je za veting. Napominje da treba voditi računa da ne dođe do još većeg zastoja u sudovima.
“Situacija u Višem sudu je pred kolapsom, imate oraganizovani kriminal i šest sudija i nevjerovatan broj predmeta koji trebe da rade. Na oglas za pripravnike malo ko se prijavi i ako se sprovede veting u Višem sudu šta bi se desilo i ovaj rad bi se usporio…U Višem sudu sada imate broj predmeta kao u Osnovnom sudu u prvom stepenu…. Stigao je materijal iz Evrope koristi se nekontrolisano, pritvori se određuju na način koji je po meni besmislen za najmanje sitnice se ide u pritvor i ako bi u ovoj situaciji ušli u veting šta bi dobili”, kazao je Lekić.
Na pitanje koji je najneefikasniji dio pavosudnog sistema advokat Lutovac ja kazao: “Specijalno odjeljenje Višeg suda pod prizmom je javnosti i za posljenje četiri godine donijelo je svega 19 presuda. Znači nešto se mora raditi korjenito”.
Poručuje i da treba obezbijediti adekvatne zarade sudijama.
“Sudije se žale da su im plate kao spremačicama u elitnim hotelima na primorju. To je nedopustivo. Fali nam 55 sudija. Mi moramo da preduzimao mjere”, kazao je Lutovac.
Smatra da s vetingom treba odmah krenuti od Vrhovnog, Apelacionog i Višeg suda.
“Smatram da Osnovni i ne treba toliko dirati. Moglo bi to da se odradi pa neka i dođe do zastoja u pravosuđu”, kaže Lutovac.
Po njegovom mišljenju Crna Gora je rasadnik pravog kadra samo, kaže, treba stvoriti uslove da dođu mladi i sposobni ljudi na prava mjesta.
Kod vetinga je, dodaje, ključna, provjera imovine, provjera integriteta, i stručnosti.
“Ako to prođu sudije oni mogu da rade ako nemaju bar jednu ne mogu da rade taj posao”, kazao je Lutovac.
Ćetković napominje da je najprije neophodno izmijeniti Ustav da bi se stvorile pretpostavske za sprovođenje vetinga.
Preporučeno
“Koliko je to teško, svjedoci smo kada treba postići odluke u Parlamentu da je to teško a za promjenu Ustava su potrebne dvije trećine poslanika. Tako da taj osnovni korak treba postići a nakon toga analizirati situaciju u pravosuđu i odlučiti da li smo sposobi i u mogućnosti da sebi priuštimo još veći zastoj u distribuciji pravde ili treba da požurimo u brzi veting koji odmah pruža neku vrstu sumnje u pravednost postupka”, kazao je Ćetković.