Ovim poglavljem, kako navode u saopštenju iz GI, Spajić je nastavio sa tehnološkim obećanjima koja su bila tipična i za sve vlade u posljednjih deset godina.
U državi u kojoj su institucije disfunkcionalne i koruptivne, bez efikasne i ujednačene prakse i pune nekvalifikovanih i nezainteresovanih partijskih službenika uspješna digitalizacija neće biti jednostavan proces, ističu iz 21. maja.S druge strane, dodaju, “Spajić je obećao reformu javne uprave što već sada liči na humoresku ako imamo u vidu činjenicu da je njegov “meritokratski” pristup već prilikom formiranja Vlade doživio krah.”
Zato i najavljena optimizacija javne uprave djeluje demagoški, pogotovo kada bi autori poglavlja spomenuli ilustrativne podatke, napominju iu 21. maja.
Naime, prije četiri godine u državnoj upravi je radilo oko 39.000 lica, dok je danas taj broj narastao na oko 45.000 zaposlenih, tvrde u GI.
“Očigledno je da je tzv. avgustovska većina, čiji je nesumnjiv dio Spajić i njegovi istomišljenici, uspjela da maksimizira najgore prakse DPS-a.
Preporučeno
Zato je pretjerano očekivati da jedna populistička vlada kao što je Spajićeva racionalizuje ili reformiše državnu upravu. Umjesto toga, realnije je da se suočimo sa partijskim širenjem javne administracije, kao i nastavkom njene neefikasnosti i nedovoljne kvalifikovanosti”, zaključuje se u saopštenju.