test

Andrija Mandić se nakon bojkota Zapadnih političara i diplomata, suočio i s bojkotom kod kuće

S. Kusovac

01/11/2024

12:39

U objavama o aktivnostima predsjednika Skupštine preovlađuju protokolarne čestitke opštinama. Stranih državnika i diplomata ni za lijek, osim minimuma koji je nemoguće izbjeći. Bojkot je još uočljiviji prilikom Mandićevih posjeta zapadnim zemljama

Andrija Mandić koji se od izbora na dužnost predsjednika Skupštine Crne Gore suočava s bojkotom zapadnih državnika i ambasadora, od sinoć nije poželjan domaćin ni za većinu svojih koalicionih partnera.

Prijem povodom Dana parlamentarizma koji je Mandić sinoć organizovao u državnoj Vili „Gorica“ ignorisali su, uobičajeno, odnosno kao i sve dosadašnje slične događaje, diplomatski predstavnici zapadnih država. Međutim, na sinoćnjem Mandićevom prijemu nije bilo ni čelnika niti viđenijih članova ostalih stranaka vladajuće koalicije. Izostali su i premijer Milojko Spajić i svi vicepremijeri osim Mandićevog stranačkog kolege Slavena Radunovića. Od ministara prijemu su prisustvovai samo Milun Zogović i Simonida Kordić iz Mandićeve Nove srpske demokratije. Na prijemu su se pojavili šef Delegacije EU u Crnoj Gori Johan Satler. Iz delegacije Evropskog parlamenta koja je juče službeno boravila u Crnoj Gori prijem su izbjegli hrvatski zastupnici Sunčana Glavak i Tomislav Sokol. Ne vide se ni na fotografijama i video snimku Mandićevog protokolarnog sastanka s delegacijom.

Prijem Andrije Mandića: Predrag Bulatović i Milun Zogović

Nije tajna da zapadne države ne žele kontakte s Andrijom Mandićem. To će vam otvoreno reći svaki zapadnoevropski diplomata u Podgorici. Ako ne možete sami da vidite. Ambasadori zapadnih zemalja u Crnoj Gori dosljedno sprovode tu politiku jer im je to posao. Dvoje zapadnih diplomata rekli su Standardu da je to „izričit nalog“ jer je u pitanju „veoma postojana politika“. „Ne možemo mi da se kod kuće borimo protiv ekstremista, a da ovdje s njima ćaskamo“, kaže jedan diplomata.

Andrija Mandić je razgovarao ove godine s ambasadorima Alžira, Egipta, Kube… Od evropskih država posjetile su ga diplomate Srbije i Sjeverne Makedonije. Zabilježena su dva sastanka s ambasadorima Austrije i Švajcarske, ali je tu riječ o tzv. oproštajnim posjetama, pukom protokolu kada odlazeći diplomata biva primljen od trojice predsjednika na kratak kurtoazni razgovor. Jedini izuzetak je šef Delegacije EU u Podgorici koji, zbog prirode posla, kontakte s predsjednikom parlamenta ne može izbjeći. Bio je i jedan sastanak Andrije Mandića s ambasadorkom Slovenije pred dolazak predsjednice Nataše Pirc Musar u Crnu Goru, s ambasadorkom Belgije čija je država u prvoj polovini ove godine predsjedala Evropskom unijom, a slijedio je događaj u vezi s Evropskom unijom u Skupštini Crne Gore i s ambasadorkom Italije, ali je tu riječ o tehničkom sastanku organizovanom nedjelju dana pred njegov službeni put u Rim.

Službena putovanja su posebna priča. Kabinet predsjednika Skupštine najavljuje ih na velika zvona formulacijama da će, pored uobičajenih sastanaka, biti i niza razgovora sa strane, ali takvih važnih razgovora nema.

U Rimu je, uprkos najavi da će se sastati „sa predsjednikom italijanskog parlamenta Lorencom Fontanom, kao i brojnim drugim visokim zvaničnicima iz oblasti politike i privrede“, uspio od svih tih „brojnih drugih visokih zvaničnika iz oblasti politike i privrede“ da stigne, mimo protokolarnih susreta s predstavnicima Parlamenta Italije, tek da obiđe Dispečerski centar Terne.

4. oktobar 20244. Posjeta dispečerskom centru Terne kao vrhunski diplomatski doseg

Proljetos je u Portugalu prisustvovao Parlamentarnoj skupštini Mediterana. I tada je najavljeno da će „imati niz bilateralnih sastanaka na marginama ovog multilateralnog događaja“. Nije objavljeno da je imao makar jedan.

U Italiji je razgovarao s čelnicom senatskog Odbora za vanjske poslove Senata Sefanijom Craxi, desničarkom iz Berluskonijeve stranke Narod slobode, a u Portugalu s generalnim sekretarom Parlamentarne skupštine Sergiom Piazzijem. Dakle, s predstavnicima institucija koje su bile domaćini.

Ima još nekoliko sastanaka s čelnicima parlamenata u okviru uobičajene parlamentarne saradnje – i to je to.

Objave aktivnosti Andrije Mandića na portalu Skupštine skup su uglavnom čestitki opštinama i slični prigodni i protokolarni istupi. Sadržaja jednostavno nema.

Naš državni protokol je u prvo vrijeme bio na muci prilikom ugovaranja posjete stranih predsjednika ili premijera. Jer, uobičajeno je da se najviši državni zvaničnici sastanu i sa predsjednikom parlamenta zemlje domaćina. Međutim, sada više ni tu nema iznenađenja ni neugodnosti.

Nema sumnje da je Andrija Mandić dobro razumio i razloge i posljedice bojkota zapadnih zvaničnika. Još je ostalo da se pokaže je li sinoćnji čin izuzetak ili će i bojkot i kod kuće postati praksa.

Ostavite komentar

Komentari (1)

Ante

02 Nov. at 09:39

Poštovani Kusovac, malo ste (naivno) obrnuli priču. Naime, nije Mandić predsjednik Skupštine da bi radio za CG već da bi radio za veliku Srbiju, tako da sve ovo što on radi ide u prilog spomenutoj ideji – dakle ideji zbog koje je nedavno poginulo oko 150.000 + presuđeni genocid, itd, itd…!