Situacija u Budvi jeste u uporištu ugrožavanja pravnog poretka, ali i demokratskih procesa. Veoma je važno u ovom momentu izgraditi povjerenje građana i građanki da ipak vezano za predstavnike koje su izabrali, povjerenje koje su im dali, bude opravdano”, kazala je Vuksanović.
Napominje da Vlada mora insistirati na poštovanju zakona u lokalnim samoupravama, a Evropska unija će u jednom momentu insistirati na poštovanju prava.“Neophodno je da u slučaju nepoštovanja, kakvo je trenutno i čemu svjedočimo, budu upotrijebljeni svi pravni mehanizmi, uključujući i sudske postupke i sankcije, i to vrlo jasne. Vidimo da imamo pritisak Evropske unije kada je u pitanju nekoliko stavki koje se trenutno odvijaju unutar političke scene Crne Gore i vjerujem da će se u jednom momentu, vrlo jasno, ispoljiti uplitanje Evropske unije kada je u pitanju i ova lokalna situacija. Oni moraju napraviti jedan diplomatski i javni pritisak na političke subjekte, očigledno”, istakla je ona.
Novi izbori bili bi najgora solucija, naglašava Vuksanović.
“Novi izbori bi bili, ako mogu da ocijenim, jedna tragikomična situacija. Tragikomičan scenario koji bi zadesio Budvu, ali i političku scenu Crne Gore”, istakla je ona.
Da postoji politička volja, rješenje za Budvu i Kotor našlo bi se za par sati, rekla je Radiju CG pridružena članica Odbora za izbornu reformu Nikoleta Đukanović.
“Budva je specifičan slučaj – da postoji država u svijetu, kao što je Crna Gora, u kojoj nadležne institucije ne preduzimaju ništa da se ta vlast konstituiše u odnosu na izborni rezultat i u odnosu na postizbornu kombinatoriku koja je postignuta, koliko god se to nekome svidjelo ili ne”, istakla je Đukanović.
Direktorica CEDM-a ne isključuje mogućnost da i građani Budve izvrše pritisak na političke aktere da poštuju zakone.
Zakonski rok za formiranje vlasti u Budvi ističe 12. februara.
Kad god da Vlada odredi termin, to će biti nova sjednica Skupštine opštine Budva, a dio odbornika osporava mogućnost da joj predsjedava Savo Medigović, kao najstariji odbornik. Odbornici saveza “Za budućnost Budve”, Demokratske Crne Gore i PES kazali su u 10. januara, kada je sjednica počela, da ne dozvoljavaju da bude nastavljena. Plan dijela odbornika bio je da se održi sjednica lokalnog parlamenta na kojoj bi se birao njegov novi predsjednik. ZBB, Demokrate i PES ističu da je u pitanju gruba zloupotreba procedure.
Konstitutivnu sjednicu SO Budva 10. januara obilježile su ozbiljne tenzije, pa je tokom pauze umalo došlo do fizičkog obračuna između predstavnika liste “Za budućnost Budve” i grupacije “Budva naš grad”, Mladena Mikijelja i Nikole Jovanovića. Na prvoj sjednici Skupštine opštine (SO) Budva potvrđen je mandat novoizabranim odbornicima. Kandidat za predsjednika lokalnog parlamenta je Petar Odžić iz SDP/Evropski savez. Njega je predložilo 11 odbornika iz grupacije “Budva naš grad”, te Evropskog saveza i GP URA.
U budvanskom parlamentu ima 33 odbornička mjesta, pa je za formiranje vlasti potrebna većina od 17 odbornika.
Na ponovljenim lokalnim izborima u Budvi, održanim 17. novembra prošle godine koalicija “Za budućnost Budve Budva mora naprijed Mladen Mikijelj” i grupa građana “Budva naš grad Nikola Jovanović” osvojile su po devet mandata, a DPS-u je pripalo sedam.
Tri mandata dobila je koalicija Demokrate-PES, a lista Pokreta za grad, koju je predvodio Đorđe Zenović, i Evropski savez po dva. Jedan mandat dobio je GP URA.
Preporučeno