Četiri godine od promjene višedecenijske vlasti nijesu donijele Crnoj Gori obećavani napredak.
Osim povećanja plata i smanjenja nezaposlenosti malo je toga čime se oslobodioci mogu pohvaliti.Danas donosimo prikaz rada 42. Vlade Zdravka Krivokapića, a u naredna dva dana prikaze rada 43. Vlade Dritana Abazovića i 44. Vlade Milojka Spajića.
Vrijeme apostola
Vlada Zdravka Krivokapića položila je zakletvu 4. decembra 2020. Činilo je, pored premijera, jedan potpredsjednik i 12 ministara koje je predsjednik Vlade neskromno uporedio s apostolima.
U ekspozeu je mandatar govorio o „istorijskoj ulozi“ svog kabineta, o tome kako je za sve negativno „odgovorna isključivo bivša vlast“, kako će njegova Vlada „vratiti Crnu Goru na pravi put“, pozivao se na „čojstvo“, najavljivao pravdu, ljudskost, poštene izbore, depolitizaciju javne uprave i državnih preduzeća, „reviziju koncesionih ugovora“, „vraćanje autonomije Univerzitetu Crne Gore“…
Zdravko Krivokapić je nastojao sebe da prikaže kao običnog čovjeka iz naroda koji prvi dan na posao predsjednika Vlade stiže taksijem, od neugodnih pitanja novinara se krije iza narodnih umotvorina, a nedjeljom zna da uzme ceger i ode na pijacu. Međutiim, iza prozirnog kvazi-PR-a se skrivalo duboko njegovo uvjerenje da mu je uloga mesijanska. Analiza leksike njegovog ekspozea pokazuje da su daleko najfrekventniji termini „svi“, „sve“, „svih“ i sl. kojima poziva da ga se u viziji slijedi. Nakon toga po učestalosti su termini kojima iskazuje svoje vizije – šta će „biti“ i šta on „želi“. Tržište, ekonomija, konkurencija – to su termini koje ćete kod prvog „oslobodilačkog“ premijera teško naći.

Zdravko Krivokapić je znao, takav kakav je, da često bude predmet šala i mimova, njegova Vlada je napravila ozbiljnu društvenu štetu koja, interesantno, nikada njemu nije stavljena na račun.
Početak čistke nepodobnih
Neposredno po stupanju nove Vlade na dužnost krenulo se u sprovođenje do tada neviđene čistke svih koji ne pripadaju novoj vladajućoj ideologiji a rade u javnoj upravi, državnim preduzećima, školama, vojsci, policiji… Bio je to početak ere revanšizma. Prednjačila je i po intenzitetu i po ubijeđenosti da radi pravu stvar ministarka Vesna Bratić, ultradesničarka koja je samu sebe nazivala „žena-četnik“. U Vladi je vodila ministarstvo koje je objedinjavalo čak četiri važna resora – prosvjetu, nauku, kulturu i sport. Razriješila je oko četiri stotine direktora škola. Sudski procesi koji još uvijek traju rezultirali su presudama u korist razriješenih direktora zbog čega je država već platila odštetu veću od 300.000 eura.
Uživala je apsolutnu i bezrezervnu podršku i povjerenje predsjednika Vlade.

Ministri su demonstrirali silu tako što su znali da banu nenajavljeni nekom nižem rukovodiocu, a potpredsjednik Vlade Dritan Abazović je otvoreno i bahato najavljivao razrješenja i hapšenja.
Kao krucijalni čin dokazivanja novog vakta i navodni dokaz otuđenosti nekadašnje vlasti premijer je lično na konferenciji za medije najavljivao na velika zvona prodaju blindiranog Mercedesa Maybacha – jednog od dva vozila kupljena koju godinu ranije za potrebe predsjednika države i Vlade. Iako je riječ o blindiranom vozilu klase koja se uobičajeno koristi u mnogim državama za bezbjedan prevoz najviših zvaničnika kreiran je slučaj uz populističko obećanje da će vozilo biti prodato i to javnom aukcijom u Pres centru Vlade, a novac uplaćen u za pomoć ugroženim kategorijama. „Čekajući pravdu, a pravda dođe“, završio je obraćanje javnosti 19. februara 2021. predsjednik Vlade Zdravko Krivokapić. Vozilo se i dan-danas koristi.
42. Vlada razriješila je 17. juna 2021. ministra pravde Vladimira Leposavića, ultradesničara jer je javno negirao genocid u Srebrenici.
Vlada Zdravka Krivokapića važna je jer su se u njenom mandatu dogodila prva dva u kasnijoj seriji neispunjenih obećanja tadašnjeg ministra finansija, današnjeg premijera Milojka Spajića. Prilikom posjete Pljevljima, 25. septembra 2021, najavio je pola millijarde investicija i 1.000 novih radnih mjesta u rodnom gradu.
Dva mjeseca ranije, vratio se iz Japana i najavio milijardu eura japanskih investicija.
Događaji za pamćenje
Ostaće za anale četiri događaja vezana za 42. Vladu.
Prvi je njeno insistiranje da novopostavljeni mitropolit Crkve Srbije Joanikije Mićović bude inaugurisan na Cetinju uprkos višednevnim masovnim protestima, te sam čin dovoženja na Cetinje početkom septembra 2021. helikopterom Vojske Crne Gore. Desetine ljudi su povrijeđene u intervenciji policije.
Drugi je odluka o gašenju nacionalnog avioprevoznika Montenegro Airlines. Tadašnji ministar finansija, današnji premijer Milojko Spajić, kazao je tada da će nova državna avio kompanija biti osnovana s troškom od nula eura. Nepuna tri mjeseca kasnije troškovi su se već mjerili desetinama hiljada.

Treći događaj je izjava jednog ministra kad je zatečen s prstima u pekmezu. Mediji su objavili da ministar ni manje ni više nego urbanizma, prostornog planiranja i ekologije Ratko Mitrović ima nelegalnu kuću, a ministar na pitanje zašto to nije prijavio odgovorio da se kuća vodi na njegovog sina, a sin nije član porodice.
Četvrti događaj za pamćenje i najbolja slika 42. Vlade je posjeta Zdravka Krivokapića Republici Srbiji. Predsjednika Vlade Crne Gore je 2. novembra 2021. dočekao na aerodromu potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede Srbije Branislav Nedimović – u farmericama.

Vlada Zdravka Krivokapića trajala je 14 mjeseci. Nepovjerenje joj je izglasano 4. februara 2022. Za izglasavanje nepovjerenja bila je opozicija, ali i URA, koja je do tada participirala u Vladi. Već je bio dogovoren aranžman prema kojem će naredni premijer biti Dritan Abazović, uz podršku Demokratske partije socijalista.
Kraj 42. Vlade obilježila je grčevita borba dotadašnjeg premijera za vlast. Petnaest dana prije nego će Skupština izglasati nepovjerenje njegovoj Vladi zatražio je razrješenje potpredsjednika Vlade Dritana Abazovića.

Preporučeno
(Sjutra: 43. Vlada Crne Gore, premijera Dritana Abazovića)