test

Marković: Jovanovski olako prihvatio da bude instant rješenje problema

Standard

02/06/2024

10:44

Ekspert iz oblasti informacionih tehnologija Boris Marković, koji je Komisijom za praćenje uspostavljanja softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva rukovodio do podnošenja ostavke krajem prošle godine, reagovao je na navode koje je nedavno, u razgovoru za Pobjedu, iznio njegov nasljednik na čelu tog tijela Srđan Jovanovski.



Reagovanje Markovića prenosimo integralno:

“S obzirom na to da se izjavom za Pobjedu od 26. maja 2024. godine dr Srđan Jovanovski, u stručnom domenu, dotakao i mog rada u Komisiji za praćenje uspostavljanja softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva, kojom sam predsjedavao do podnošenja ostavke 28. decembra 2023. godine smatram za neophodno da ukažem na sljedeće činjenice:

Ja sam od prvog dana rada u Komisiji ustanovio da se specifikacija koja se radi ne odnosi na softver koji provjerava identitetske podatke, odnosno da taj specificirani softver ne vrši provjeru bilo kakvih podataka, po kom pitanju sam jasno iznosio svoje protivljenje sve vrijeme tokom rada u Komisiji, a javno potvrdio u svojoj izjavi Pobjedi od 29. decembra 2023. godine na sljedeći način: „softver koji se kreira neće provjeravati podatke“.

Moj bivši student i uvaženi bivši kolega sa ETF-a, a sadašnji predsjednik Komisije dr Srđan Jovanovski je po pitanju specificiranog softvera, takođe, potvrdio da „ako dođe do neke zloupotrebe, ovaj softver nema ni logičke ni tehničke mogućnosti da bilo šta provjeri“ (Pobjeda od 26. maja 2024. godine), čime je u potpunosti potvrdio moje mišljenje.

No činjenicu da softver ne vrši provjeru podataka prikupljenih po osnovu identitetskih pitanja, propisanu članom 26a Zakona o popisu, dr Jovanovski pravda očigledno pogrešnim tumačenjem članova 26a i 26b Zakona, kako slijedi:

„Član 26a Zakona o popisu građaninu omogućava da ode u Monstat i da mu tamo neko pokaže da li je ono što Monstat ima isto ono što piše u kopiji popisnice, odnosno da li je vaš popisivač pravilno prenio podatke“.

„Član 26b propisuje kreiranje softvera koji će dodatno omogućiti da građani iz udobnosti svog doma, putem telefona ili računara provjere podatke koji se odnose na vjeroispovijest, nacionalnost i jezik“.

Član 26a zapravo glasi: Radi provjere podataka prikupljenih tokom sprovođenja popisa, a koji se odnose na pitanja o: nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti; vjeri; maternjem jeziku; jeziku kojim lice uobičajeno govori, uspostavlja se softver.

Radi uspostavljanja softvera iz stava 1 ovog člana, kao i revizije koda tog softvera Vlada obrazuje Komisiju za praćenje uspostavljanja softvera za provjeru podataka prikupljenih tokom procesa popisa stanovništva.

Poslovi Komisije iz stava 2 ovog člana su: priprema specifikacije za raspisivanje javnog poziva za izradu softverskog rješenja za provjeru podataka, priprema specifikacije za raspisivanje javnog poziva za izbor IT kompanije za reviziju koda softvera iz države članice Evropske unije; praćenje sprovođenja tenderske procedure javne nabavke za odabir kompanije za izradu softverskog rješenja; praćenje sprovođenja tenderske procedure javne nabavke za izbor IT kompanije za reviziju koda softvera iz države članice Evropske unije i praćenje implementacije samog softvera za provjeru podataka.

Član 26b glasi: Lica iz člana 3 stav 1 tačka 1 ovog zakona mogu da izvrše samo kontrolu unesenih sopstvenih podataka koji se odnose na pitanja o: nacionalnoj, odnosno etničkoj pripadnosti; vjeri; maternjem jeziku; jeziku kojim lice uobičajeno govori, nakon završenog unosa podataka iz popisa.

Da je dr Jovanovski i površno pročitao odredbe članova 26a i 26b Zakona o popisu, lako bi uočio da član 26a nijednom svojom odredbom građaninu ne omogućava da ode u Monstat, kao što član 26b nijednom svojom odredbom ne propisuje kreiranje bilo kakvog softvera.

Iz prethodnog očigledno je da je dr Jovanovski olako prihvatio da bude instant rješenje problema za realizaciju softvera za provjeru identitetskih podataka prikupljenih na popisu jasno propisanog odredbama člana 26a Zakona o popisu, i da pod njegovim rukovođenjem Komisijom građani Crne Gore jedino mogu očekivati da se realizuje navigacioni softver koji će omogućiti popisanom licu da od svoje kuće optimalnom

putanjom dođe do „Monstata i da mu tamo neko pokaže da li je ono što Monstat ima isto ono što piše u kopiji popisnice“.

Bivšem kolegi dr Jovanovskom želim da uspješno završi započeti posao oko navedenog softvera, ne sumnjajući da će veoma brzo u potpunosti razumjeti problematiku istog”, zaključio je Marković u reagovanju.

https://www.standard.co.me/politika/softver-ce-provjeravati-samo-identitetske-podatke-jer-je-dogovorom-vlasti-i-opozicije-tak

Izvor: Pobjeda
Izvor (naslovna fotografija):

Ilustracija; Pobjeda

Ostavite komentar

Komentari (0)