Istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO) je pokazalo da je crnogorsko društvo obilježeno populizmom, polarizacijom, klerikalizacijom, rastućom mizoginijom, govorom mržnje, a sve kao posljedica neadekvatnog suočavanja sa prošlošću.
Takvo ponašanje je u potpunoj suprosti sa onim što je duh crnogorskog bića, kaže Marunović, to je, kako kaže, arhitektura političkih trendova, koji su zadesili Crnu Goru posljednjih godina.“U pitanju je alarmantna situacija raspada najosnovnijih vrijednosti na kojima počiva naše društvo, na koje smo bili ponosni u okviru koncepta građanske države, i da sam, recimo, neko ko je na poziciji moći, na poziciji najvećih državnih funkcija, automatski bih sastavio krizni štab, i sve institucije koje su na planu odbrane ovih vrijednosti stavio u stanje pune pripravnosti da se ovakvi fenomeni eliminišu i da se vratimo u okvir onoga što je tolerancija i što je njegovanje pluralizma društva, kao naše najveće vrijednosti”, rekao je on.
On smatra da se prilike u crnogorskom društvu ubrzano radikaliziju, jer je za svega četiri godine preko 30 posto građana koji ne bi stupili u brak sa osobama druge vjeroispovjesti. To je, prema njegovom mišljenju, potpuno nevjerovatno.
“Ovaj horor je režiran iz centara moći koji se nalazi u Beogradu i dio je projekta koji podrazumijeva da se vrijednosti koje su u suprotnosti sa građanskim konceptom dovedu u pitanje, da se, kao dominantan, uspostavi nacionalni koncept, da se tim konceptom odredi politička scena, da se birači uvedu u torove nacionalnih struktura, a ne građanskih i na taj način da im se ponude interesne kombinacije, koje će od diktirati radikalno novu situaciju”, istakao je Marunović.
Suočavanje sa prošlošću, poručuje on, odražava zrelost jednog društva u civilizacijskom smislu, a odgovorno suočavanje, kako kaže, nosi mnoge benefite.
“Član sam REKOM-a, međunarodne koalicije za suočavanje sa prošlošću, i znam važnost tog fenomena. Mislite li da bi jedna Njemačka postala tako velika sila da nije riješila na svim poljima suočavanje sa demonima prošlosti, za koje znamo kakva je bila nakon Drugog svjetskog rata? Odgovorno suočavanje sa prošlošću nosi ekonomske benefite kao posljedica kulturološke prirode. Ne postoji jaka ekonomija, a da nije podržana moćnom kulturom, kad kažem kulturom mislim u širem smislu te riječi, jer se ovdje pod kulturom podrazumijeva produkcija kulturno umjetničkih programa. Kad kažem kultura to znači da mi ne razmišljamo da li je normalno, ili nije, oženiti muslimanku, katolkinju, ili obratno”, naveo je Marunović.
Suočavanje sa prošlošću je, dodaje on, jedan od ključnih pokazatelja da li je društvo civilizovano ili nije, a crnogorska politička elita se tim bavi isključivo u okviru populizma, i to na teritorijama drugih država.
“Poput toga da li je bio genocid ili nije u Srebrenici, a naše bolne teme se nikad ne otvaraju. Nikad nijeste imali priliku odgovornog otvaranja teme od strane države, u posljednjih nekoliko godina, zločina prilikom okupacije Crne Gore 1918.i 1919.godine, i godina nakon toga, zločina koji su učinjeni u okviru te okupacije. Nikad nijeste imali ozbiljno bavljenje tom temom, a otvaraju se bolne teme svih drugih naciona, koji čini crnogorsku državu”, naglasio je Marunović.
Crna Gora je danas tradicionalna država, smatra on, ali po principu neke tuđe kulture, jer se falsifikuju sve markantne tačke, crnogorske kulture, od Njegoša pa do svih važnih umjetnika I istorijskih ličnosti.
“Imate zamjenu teza da je Njegoš simbol tradicionalizma. Njegoš je sve, samo ne simbol tradicionalizma, on je kršio sve norme tradicionalizma koje je mogao. To je duhovnik koji je živio bonvivanskim životom, taj navodni rusofil je bio fasciniran Njujorkom, taj navodni crkveni miš je mirisao na tršćanske balerine. Sve je u toj velikoj ličnosti u konfliktu sa konvencijama i tradicijom te vrste”, rekao je Marunović.
Na sceni je otvoreni politički progon, kakav se, kako kaže, nije dešavao u modernoj crnogorskoj istoriji, a na taj progon se, dodaje on, ćuti.
Preporučeno
“To da organizacije, institucije, javnost, sramno ćute, na tako velike i sramne primjere političkog progona, govori vam o opštem stanju kukavičluka, neodgovornosti prema građanskoj ulozi pojedinca i katastrofalno površnom odnosu prema svim važnim vrijednostima na kojima se zasniva Crna Gora, i ono što znači biti Crnogorac, a to je čojstvo i poštenje”, zaključio je Marunović.