Odluka Šaranovića da ignoriše zahtjev potvrda je loših odnosa na relaciji Brđanin-Šaranović koja je za rezultat imala opstrukcije u radu policije.
Ovo o čemu sad pričaju Šaranovič i v.d. direktor policije Lazar Šćepanović da Crnoj Gori fali 2.000 policajaca Brđanin je pričao još prije pola godine i preduzeo konkretne korake, koje je Šaranović ignorisao.U obraćanju ministru Brđanin je u septembru 2024. godine naveo da su rukovodioci organizacionih jedinica Uprave policije su procjenili potrebe za zapošljavanjem 1200 policijskih službenika u skladu sa članom 133a Zakona o unutrašnjim poslovima, o čemu su ga obavjestili.
“U skladu sa članom 133b stav 1 Zakona o unutrašnjim poslovima, a na osnovu pomenutih obavještenja, dostavljam Vam ovaj obrazloženi predlog za pokretanje postupka iz člana 133a Zakona o unutrašnjim poslovima radi popunjavanja radnih mjesta policijskih službenika u Upravi policije u zvanju policajac, odnosno radi zapošljavanja policijskih službenika u optimalnom broju imajući u vidu iskazane potrebe i aspekt fiskalnog uticaja na budžet države. Sastavni dio ovog predloga je tabelarni prikaz sa pregledom procijenjenih potreba za zapošljavanjem policijskih službenika, po organizacionim jedinicama Uprave policije”, naveo je Brđanin u dopisu.
No, Šaranović je žargonski rečeno iskulirao direktora policije i nije preduzeo ništa, čime je direktno uticao da u pojedinim opštinama, poput Cetinja broj policijskih slućbenika bude nedovoljan za obavljanje zadataka i održavanje reda i mira.
Zbog ovakvog odnosa, a sve zbog ličnog animoziteta prema direktoru policije Brđaninu, postavlja se pitanje koliku je štetu Šaranović svojim nedjelovanjem napravio policiji.
Ovo poteže i pitanje da li je povećan broj policajaca mogao da spriječi masark na Cetinju, ili makar da broj žrtva bude manji, no svakako nečinjenje minsitra Šaranovića na pravovremene apele Brđanina, jasno pokazuje ko snosi odgovornost.
Sada kada je pod pritiskom javnosti i medija da je u trenutku masovnog ubistva na Cetinju broj policijskih službenika bio svega devet i da je u gradu koji je bio poprište mafijaških obračuna broj policajaca morao biti mnogo veći, Šaranović sa naknadnom pameću pokreće hitni postupak zaposlenja 815 policajaca.
No, i ovaj postupak umjesto da bude zakonit, on je netransparentan jer će se policijski službenici primati bez javnog oglasa, u prevodu biće izabrani oni koji Šaranoviću budu odgovarali.
Preporučeno