Picula: Najjača politička stranka u Crnoj Gori u koaliciji je sa prosrpskom opcijom

Picula: Najjača politička stranka u Crnoj Gori u koaliciji je sa prosrpskom opcijom

Standard

07/04/2025

19:42

Najjača politička stranka u Crnoj Gori u koaliciji je sa prosrpskom opcijom, koja je otvoreno protiv članstva zemlje u NATO i EU, rekao je izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula u Briselu, na konferenciji za novinare socijaldemokratskih poslanika zaduženih za proširenje.

“Oni su otvorena proruska opcija i samo se pretvaraju da žele napredak Crne Gore na putu u EU”, rekao je Picula i dodao da Aleksandar Vučić, ako ostane na vlasti, neće dozvoliti da se Crna Gora previše odmakne od Srbije na putu prema članstvu u EU.

Kako je naveo, predvodnici u procesu pristupanja trenutno su Crna Gora i Albanija. Srbija u posljednje tri godine nije otvorila nijedno poglavlje, Sjeverna Makedonija je blokirana zbog bilateralnih pitanja, a Bosna i Hercegovina i Kosovo su na začelju.

Srbija je, kako je dodao, najuticajnija među kandidatima za članstvo, ali nije realno da uđe u Evropsku uniju sa sadašnjim vođstvom koje sjedi na četiri stolice.

“Moje iskreno mišljenje je da ambicija predsjednika Aleksandra Vučića nije pridruživanje Evropskoj uniji, jer bi to značilo da on i njegova opcija moraju poštovati vrlo stroga pravila i standarde Unije u pogledu demokratskog sistema, slobode medija, manjinskih i drugih pitanja, ali umjesto toga, on igra svoje igre – rekao je Picula”, prenosi Hina.

Hrvatski socijaldemokratski poslanik ocijenio je da Srbija vodi takozvanu multivektorsku spoljnu politiku.

“Postoje četiri stuba srpske spoljne politike – Evropska unija, Sjedinjene Države, Rusija i Kina i mislim da nije moguće stalno sjedjeti na četiri stolice. Mislim da mi ne dijelimo vrijednosti i geopolitičke ciljeve s Kinom i Rusijom u većini područja, a sve manje i sa Sjedinjenim Državama”, kazao je Picula.

Na pitanje može li Srbija sa sadašnjim vođstvom ući u Evropsku uniju, Picula je odgovorio odrično, ističući da je nemoguće imati ambiciju da se završe pregovori do kraja 2026, kao što tvrdi srpsko rukovodstvo, bez radikalne promjene stavova i ponašanja u brojnim područjima.

“Ali, želim biti potpuno jasan, na građanima Srbije je da biraju kakvu vladu žele, a na institucijama EU je da ocijene ispunjava li Srbija standarde potrebne za napredak na putu prema članstvu”, ukazao je Picula.

Govoreći o Bosni i Hercegovini, poslanici su pozdravili odluku Nemačke i Austrije da zabrane ulazak predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i izrazili nadu da će to uraditi i druge članice EU.

Picula je rekao da je Dodik proizvod nefunkcionalnog sistema u BiH, stvorenog Dejtonskim mirovnim sporazumom i poručio „da mora da se uhapsi“.

Izvor (naslovna fotografija): Dobrilo Malidžan

Ostavite komentar

Komentari (0)

X