POBJEDA: Da li je realno da Crna Gora do 2026. godine završi pregovore sa Evropskom unijom?
POPOV: To zavisi od više faktora. Prvo – Crna Gora ne smije dozvoliti sebi takve izlete i gafove kao što je, pod pritiskom Beograda, donijela Rezoluciju o genocidu u Jasenovcu. To nije dobro primljeno u EU. Tu je glavni uslov zapravo što je to koalicija u kojoj je Mandićeva stranka, koja je proruska i pod kontrolom Beograda. Dakle, stranka koja će gledati da po nalogu Beograda gdje god može saplete Crnu Goru na putu ka EU.Beogradu ne odgovara da Crna Gora prije Srbije uđe u EU. Ako se to desi, to je veliki minus za Beograd, jer onda je sasvim drugačiji status Crne Gore u odnosu na sadašnji.
Crna Gora ima dobre šanse, napravila je određeni zastoj nakon promjene vlasti i litija, ali čini se da se nastavlja taj napor ka EU. Jedino ta šarena koaliciona vlada i većina može jako da joj oteža put ka EU. Premijer Spajić je u sukobu sa predsjednikom Milatovićem, ali sve zavisi koliko će premijer biti dosljedan na evropskom putu i vješt da izbjegava zamke koje Mandić može da mu podmeće kao Rezoluciju o Jasenovcu, ali ipak se Spajićeva stranka zove PES.
POBJEDA: Andrija Mandić, predsjednik parlamenta Crne Gore, pozvao je Gordana Jandrokovića, predsjednika parlamenta Hrvatske, da sa delegacijom posjeti parlament Crne Gore. Da li se radi o otopljavanju odnosa sa Hrvatskom?
POPOV: Hrvatska je pokrenula nekoliko pitanja i može stvarno da blokira Crnu Goru. Pokreće pitanje vezano za ratove devedesetih godina i zatvaranje i mučenje zatvorenika Hrvata u logorima u Crnoj Gori, kao što su u Srbiji bili logori u Mitrovici i Stajićevu. Drugo – može da ih spotakne na pitanju Prevlake i granice na moru koja je privremeno riješena dok je Stipe Mesić bio predsjednik Hrvatske. U to vrijeme je nađeno prelazno rješenje koje je trebalo da pređe u trajno. Međutim, sada je Hrvatska pokrenula ponovo pitanje akvatorijuma kod Prevlake i postavlja pitanje granice na moru sa Crnom Gorom.
Aleksandar Popov (FOTO: Mara Babović/Pobjeda)
POBJEDA: Već ste pomenuli Andriju Mandića i njegovu partiju da rade po nalogu Beograda, pomenuli ste i njegove veze sa Rusijom – da li je Mandić onda najveća prepreka Crne Gore ka EU?
POPOV: Od srpskih lidera u regionu jedino Milorad Pupovac nije pod kontrolom Beograda, dok su Dodik i Mandić direktno pod kontrolom Beograda, a da ne govorimo da je to i proruska varijanta. Mandić kao koalicioni partner može da ometa, mogao bi da izađe iz većine koja čini vlast u Crnoj Gori i došlo bi do krize Vlade i usporavanja tog puta ka EU ili bi mogao da nameće neke stvari kao što je nametnuo Rezoluciju o Jasenovcu. On ima načina da spotakne Spajića sa raznim prijedlozima. Ako Spajić to ne prihvati, Mandić može da kaže – uskratiću ti podršku. Ukoliko se raspadne vladajuća većina, doći će do određenih problema u stvaranju nove većine, jer dio sadašnje vlasti kaže da neće sa DPS-om u koaliciju, ali ne znam da li tu onda može da se napravi neka druga matematika.
POBJEDA: Kako EU gleda na Mandićeve veze sa Srbijom i Rusijom?
POPOV: Koliko sam primijetio, ne gledaju baš lijepo. Po nekim reakcijama vidi se da EU nije blagonaklona po tom pitanju i čak smatra da je to otežavajući faktor pristupanja Crne Gore EU.
POBJEDA: Roberta Metsola, predsjednica Evropskog parlamenta, otkazala je iz ličnih razloga sastanak sa Mandićem u Briselu, zatim smo obaviješteni da će razgovarati telefonom. Nije baš uobičajeno takvo ponašanje evropskih zvaničnika?
Preporučeno
POPOV: Nemam pouzdane informacije zašto se to desilo. Moglo bi se povezati sa onim što sam već rekao. Evropa ima određeni otklon prema prorusko orijentisanim snagama u Crnoj Gori, a ujedno i snagama koje bi mogle da zablokiraju put ka EU. To su snage koje nijesu oduševljene time da se Crna Gora nađe u EU jer to ne odgovara Beogradu pod čijom su oni kontrolom.