Kako stvari stoje za mnoge političke procese u Crnoj Gori, sjednica SO Budva predstavlja svojevrsni ”Dan D”, jer ukoliko dođe do formiranja vlasti u Budvi, opozicija bi mogla odustati od dalje blokade Parlamenta.
Da je pritisak opozicije uspio pokazuje i činjenica je nakon što je Vlada prvobitno zakazala sjednicu lokalnog Parlamenta za 11. februar, sjednica je zakazana za danas 3. februar u 15 sati.Ovaj potez Vlade mogao bi značiti da su Spajić i Mandić odustali od blokade formiranja vlasti u Budvi, te da su konačno priznali poraz na lokalnim izborima,
No, cijela priča je malo komplikovanija od toga.
SPAJIĆEV I MANDIĆEV POLITIČKI MANEVAR ZA IZGLASAVANJE BUDŽETA
Kako stvari stoje očajnički pozivi premijera Spajića i ministra finansija Novice Vukovića da se izglasa budžet, pokazatelj su da ukoliko ne dođe do izglasavanja i time odobrenja za nova zaduženja, Crna Gora bi se mogla naći pred bankrotom.
Ovim ” ustupkom” promjene datuma, Spajić i Mandić se nadaju da će dobrovoljiti opoziciju da odblokira Parlament i omogući usvajanje budžeta, kako bi se izbjegao najgori scenario.
U slučaju da opozicija i dalje ostane istrajna u svojim namjerama, prema najavama Ministarstva finasija i resornog minstra Vukovića, ugrožene su isplate i plata i penzija.
No, ovo pokazuje samo vrh ledenog brijega da su javne finansije u katastrofalnom stanju, te da je priča o uspjehu programa Evropa sad 2.0 bila samo bajka. To jasno pokazuje stanje u državnoj kasi, koja nije održiva bez dodatnog zaduženja, za koje Vlada Crne Gore tvrdi da ne služi za tekuću potrošnju, već za vraćanje kredita i kapitalne investicije.
KREDITI DOLAZE NA NAPLATU-JAVNE FINANSIJE UGROŽENE
“Ukoliko Skupština ne usvoji budžet i odluku o zaduživanju, veliki problem nastao bi krajem marta pošto ni mandatorni troškovi neće moći da se isplaćuju jer rata od 500 miliona starih kredita dospijeva na naplatu već prvog dana aprila”, kazao je ministar finansija Novica Vukoviću u jednoj TV emisiji.
“Recimo kredit Kinezima dospijeva u mjesecu, januaru, da Crna Gora, odnosno Ministarstvo Finansija i na glavnom računu Trezora, imamo da servisiramo tekuće obaveze iz tekućih prihoda, ali nemamo mogućnost zaduživanja, u tom slučaju bi nama dospjelo kompletan dug koji smo koristili za izgradnju autoputa”, istakao je on.
Vuković je naveo da zbog neusvojenog budžeta država ne može da planira zaduženje za vraćanje duga, što će se tvrdi odraziti na kreditni rejting Crne Gore i reputaciju kod investitora.
Pod znakom pitanja rekao je ministar i povlačenje novca iz evropskog plana rasta po kojem je Crnoj Gori namijenjeno 400 miliona eura.
NE ŽURI SE VLADI DA USVOJI BUDŽET NEGO ODLUKU O ZADUŽENJU
Da su državne finansije krizi mišljenja je potpredsjednik DPS-a Ivano Vuković, koji je X mreži istakao da se ne žuri Vladi da usvoji budžet, već Odluku o zaduženju koja je sastavni dio Zakona o budžetu.
Kad se isplate plate i penzije za januar, kako je kazao Vuković, u državnoj kasi ne ostaje ništa.
“Zato nam premijer ovih dana zvuči kao korisnik psihoaktivnih supstanci u trenucima apstinencijalne krize”, dodao je potpredsjednik DPS-a.
Preporučeno