Prije svega tu je pitanje hoće li uopšte biti izbora 11. juna koje je zakazao predsjednik Milo Đukanović ili će odlazeći premijer Dritan Abazović uspjeti da napravi većinu koja će te izbore odložiti, najvjerovatnije za jesen. U opticaju je ideja da raspuštena Skupština, kojoj je prestao mandat, poništi ukaz kojim je raspuštena, a potom sebi – skrati mandat. Prema najavama to će biti nemoguća misija jer je čak i DF najavio da neće biti dio te “zavjereničke” grupe koja vanpravnom akrobatikom želi da odalji izbore makar za još nekoliko mjeseci.
Motiv za Abazovićev manevar treba tražiti u potrebi i želji da produži tehnički premijerski mandat ali i u traženju boljeg rasporeda karata za njegovu URU, ali i za Jokovićev SNP. Jasno je da su i jedna i druga partija ispod cenzusa i da je potrebno vrijeme, ne za namicanje glasova, već za pregovore i pozicioniranja u nekom od saveza i predizbornih kolaicija.O tome što Skupština i pored toga što je raspuštena, donosi zakone pravnici su rekli skoro sve. Postalo je potpuno normalno “nenormalno” stanje u kojem poslanici bez legitimiteta usvajaju zakone Vlade koja nema legitimitet jer nema povjerenje skupštinske većine. Logika i pravo je odustalo od objašnjavanja očiglednih stvari jer je pravno nasilje toliko ogoljeno da postaje nova normalnost u Crnoj Gori. Očigledno je da je nedostatak zakona o Vladi i Skupštini doprinio situaciji u kojoj svi imaju pravo i niko nema pravo.
S obzirom na činjenicu da su izglasani ili su u toku rasprave o više zakona, te da sadašnji predsjednik Milo Đukanović neće potpisati nijedan akt nelegitimne Skupštine, pitanje je hoće li novoizabrani predsjednik Jakov Milatović, nakon inauguracije 20. maja, htjeti to da uradi. Vjerovatnije je da će sve zakone vratiti na ponovno odlučivanje, te će raspravu o tome nastaviti novi saziv crnogorske Skupštine.
Podsjetimo parlamentarci čiji je mandat skraćen, a Skupština raspuštena, donijeli su ili je u toku rasprava o Predlogu zakona o izmjeni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, Predlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o gimnaziji, Predlogu zakona o izmjenama Zakona o Centralnoj banci Crne Gore, Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o elektronskim komunikacijama, Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privremenom izdržavanju djece, Predlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o šumama, Predlogu zakona o izmjenama Krivičnog zakonika Crne Gore, Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, Predlogu zakona o izmjeni i dopuni Zakona o koncesijama, Predlogu zakona o izmjeni Zakona o boračkoj i invalidskoj zaštiti…..
Komentarišući ideju o raspuštanju već raspuštenog parlamenta, dekan Fakulteta za državne i evropske studije u Podgorici Đorđije Blažić poručio je kako su u pitanju “vladaoci neprava”.
Njegov je stav jasan – posrijedi bi bilo pravno nasilje.
“Ne postoji ni pravni osnov ni ovlašćenje osim – partijskog’ U pravnoj terminologiji to se zove pravno nasilje i zloupotreba prava i ovlašćenja poslanika kojima je prestao mandat. Ali i – posao za državnog tužioca”, smatra Blažić.
Abazovićevu ideju i namjeru o novom raspuštanju Skupštine CG Blažić slikovito objašnjava.
“Raspuštena Skupština, kojoj je prestao mandat – da skrati sebi “mandat” ? Što bi legendarni bivši sportski komentator Mladen Delić rekao na utakmicu “Pa ljudi dal je ovo mogućeee.. “, napisao je Blažić na svom FB profilu.
Preporučeno